Gastroskopia weterynaryjna u psa i kota to zabieg wchodzący w skład badań endoskopowych, które pozwalając na dokładne oględziny wnętrza układu pokarmowego, układu oddechowego czy układu rozrodczego zwierzaka w celu ustalenia przyczyn różnego rodzaju schorzeń. Dzięki możliwości wprowadzenia do organizmu urządzenia nazywanego wideoendoskopem lub fiberoskopem, lekarz weterynarii jest w stanie dostrzec wszelkie niepokojące zmiany w budowie i strukturze tkanek dwunastnicy, żołądka, jam nosowych, tchawicy, oskrzeli, pochwy czy jelit. Jeśli twój pupil połknął ulubioną zabawkę, przewlekłe wymiotuje, kaszle czy kicha, nie zwlekaj i odwiedź Gliwicką Klinikę Weterynaryjną – dzięki endoskopii pomożemy zdiagnozować i wyleczyć Twojego pupila!
Spis treści:
Badanie układu pokarmowego zwierząt
Gastroskopia u zwierząt i ludzi
Wskazania do zabiegu gastroskopii
Przeciwwskazania do gastroskopii weterynaryjnej
Jak wygląda zabieg gastroskopii?
Co należy zabrać ze sobą na zabieg gastroskopii weterynaryjnej?
Kto wykonuje zabieg gastroskopii weterynaryjnej?
Twój zwierzak potrzebuje badań układu pokarmowego? Zabierz go na gastroskopię w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej!
Przyczyn, dla których Twój ukochany pies lub kot powinien przejść zabieg gastroskopii weterynaryjnej, może być naprawdę wiele. Od podejrzenia, że w jego żołądku pojawiło się zagrażające zdrowiu ciało obce, poprzez przypuszczenia o wystąpieniu zmian nowotworowych aż do realnej potrzeby zlokalizowania wewnętrznego krwawienia, np. z wrzodów.
Jeśli więc masz podejrzenie, że warto sprawdzić, co dzieje się w układzie pokarmowym Twojego pupila, nie zwlekaj i zabierz go do Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Na miejscu zespół wykwalifikowanych lekarzy weterynarii będzie w stanie przeprowadzić zabieg w pewny i bezpieczny sposób, dbając o najwyższy poziom komfortu zarówno zwierzęcia, jak i jego właściciela.
Czy zabieg gastroskopii weterynaryjnej u psa lub kota różni się od badania wykonywanego u ludzi? Jak ma się gastroskopia do endoskopii?
Gastroskopia weterynaryjna u psa czy kota to zabieg analogiczny do tego typu badania przeprowadzanego u ludzi. Zalicza się ją do zabiegów endoskopowych. Co to właściwie oznacza?
Endoskopia to ogólna nazwa grupy różnych badań diagnostyczno-leczniczych wykorzystywanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii. Badania endoskopowe polegają na oglądaniu wnętrza organizmu dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu w postaci wideoendoskopów lub fiberoskopów. Są to swego rodzaju wzierniki wyposażone we własne źródło światła, które umieszcza się w podlegającym badaniu obszarze ciała. Występują w wariancie sztywnym i elastycznym. Z wykorzystaniem endoskopów możliwe jest oświetlenie wnętrza wybranego narządu, następnie, dzięki sprawnemu systemowi soczewek – przekazanie jego obrazu na nieustannie kontrolowany przez lekarza ekran. Wziernik ten wyposażony jest także w specjalny kanał narzędziowy, dzięki któremu do wnętrza organizmu wprowadzić można wyposażenie niezbędne do pobierania próbek materiału czy przeprowadzenia różnego rodzaju zabiegów.
Dzięki endoskopii zbadać można:
- drogi oddechowe – krtań, nozdrza tylne, podniebienie miękkie, światło tchawicy i oskrzeli można obejrzeć dzięki badaniu nazywanemu laryngotracheobronchoskopią. Zabieg umożliwia wykrycie i przyjrzenie się zmianom chorobowym w postaci guzów, stanów zapalnych, ciał obcych zlokalizowanych w oskrzelach (jak np. kłosy traw), czy też nowotworowych nacieków na śluzówce. Daje także możliwość pobrania próbek niezbędnych do przeprowadzenia badań takich, jak histopatologia, cytologia czy bakteriologia,
- przy pomocy fiberoskopu zbadać można także obszar jam nosowych i jamy nosowo-gardłowej (rhinoskopia). To niezwykle przydatne badanie w momencie, gdy Twój pupil przewlekle kicha albo potrzebna jest interwencja po zaaspirowaniu ciała obcego na spacerze, stawy (artroskopia),
- pochwę i szyjkę macicy – wszystko dzięki zabiegowi vaginoskopii, który umożliwia wykrycie guzów śluzówki pochwy i wszelkich niepokojących zmian zapalnych,
- cewkę moczową i pęcherz – badanie nazywane jest uretrocystoskopią, dzięki niemu możliwe jest wykrycie nowotworów, polipów czy kamicy pęcherza moczowego,
- żołądek lub wątrobę – w tym celu wykorzystuje się badanie nazywane laparoskopią, które przeprowadza się poprzez wprowadzenie endoskopu przez nacięcie na brzuchu pacjenta,
- przewód pokarmowy – dzięki endoskopom możliwe jest przeprowadzenie kolonoskopii, czyli badanie obszarów jelita grubego nazywanego okrężnicą oraz oesofagogastroduodenoskopii (lub też panendoskopii), czyli zabiegu pozwalającego dokładnie obejrzeć wnętrze górnej części przewodu pokarmowego. To właśnie badanie, któremu poświęcona została dalsza część niniejszego artykułu.
W przeciwieństwie do badań przeprowadzanych u ludzi, gdzie występuje możliwość wyboru rodzaju zastosowanego znieczulenia (pełne bądź miejscowe znieczulenie gardła), gastroskopia u zwierząt zawsze wykonywana jest przy pełnej narkozie.
Jakie są wskazania do zabiegu gastroskopii weterynaryjnej u psa i kota? Sprawdź, czy Twój zwierzak nie potrzebuje pomocy specjalisty!
Dzięki zabiegowi gastroskopii weterynaryjnej u psa i kota możliwe jest dokładne przyjrzenie się oraz ocenienie stanu wnętrza przewodu pokarmowego. Lekarz weterynarii ma możliwość sprawdzić, czy z motoryką oraz elastycznością organów wewnętrznych pacjenta wszystko jest w porządku. Mowa tu o gardle, przełyku, żołądku, dwunastnicy oraz ujściu dróg żółciowych.
Wskazania do wykonania zabiegu gastroskopii to bardzo szerokie spektrum przypadków. Jeśli zaobserwowałeś u swojego pupila któryś z poniższych objawów, być może niezbędne okaże się przeprowadzenie gastroskopii w wyspecjalizowanym gabinecie weterynaryjnym.
Wymioty u psa i kota jako wskazanie do zabiegu gastroskopii
Uporczywe wymioty są jednym z najczęstszych wskazań do przeprowadzenia zabiegu gastroskopii u pacjenta. Zabierz pupila do kliniki weterynaryjnej, jeśli Twój pies lub kot:
- wymiotuje kilkukrotnie w ciągu dnia, przy czym torsje utrzymują się ponad dwa tygodnie lub dłużej,
- wymiotuje resztkami zawierającymi ślady krwi, żółci przy czym wymioty utrzymują się około tygodnia i nie ustają mimo powziętego leczenia objawowego.
Nie czekaj i sprawdź, co może być przyczyną pogarszającego się stanu zdrowia zwierzaka. Dzięki gastroskopii możliwe będzie wskazanie przyczyn nudności. Oczywiście do badania kwalifikują się jedynie te zwierzęta, u których wcześniej wykluczone zostały inne możliwe przyczyny nawracających wymiotów.
Przyczyną torsji wykazaną przez badanie może być jedna z następujących kwestii:
- blokowanie się pokarmu w przełyku (najczęściej ciało obce, jak np. kości, które zaklinowały się w świetle przełyku) krwawienia z organów wewnętrznych – żołądka, jelit, dwunastnicy,
- zablokowane w żołądku ciało obce (np. pospiesznie połknięta zabawka, przyklejona do ściany żołądka folia z kiełbasy, kości, kamienie, kasztany, skarpety czy sznurki) – należy pamiętać, że dzięki szybkiej interwencji lekarza weterynarii możliwe jest usunięcie ciała obcego z żołądka zwierzaka przy pomocy endoskopu, a więc bez konieczności przeprowadzania otwartego zabiegu chirurgicznego!
- ubytki, nadżerki i wrzody pojawiające się na błonach śluzowych żołądka.
Zmiany widoczne po badaniu USG
Zabieg gastroskopii bardzo często jest badaniem uzupełniającym dla wyników ultrasonografu. Ultrasonograf to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie badania nazywanego USG, polegającego na prześwietleniu wybranego obszaru przy pomocy fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Bezboleśnie przenikają do ciała i rozchodzą się po organach wewnętrznych, nie czyniąc komórkom najmniejszej krzywdy. Każdy narząd odbija fale w inny sposób, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie ich struktury na obrazie końcowym. Ultrasonograf “sortuje” i “układa” odbite fale w widoczne na ekranie kształty, dzięki czemu możliwe jest zaobserwowanie istotnych odstępstw od normy.
To badanie całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta – zarówno zwierzęcia, jak i człowieka, gdyż USG wykonuje się także dzieciom i kobietom w ciąży.
Jeśli lekarz weterynarii wykonujący USG jamy brzusznej zauważy niepokojące zmiany w strukturze narządów wewnętrznych, może uznać, że dla właściwej diagnozy niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu gastroskopii w celu odnalezienia prawdziwej przyczyny problemu.
Jadłowstręt i chudnięcie u zwierząt – kiedy na gastroskopię?
Jadłowstręt u zwierzaków budzi niepokój ich właścicieli. I trudno im się dziwić, w końcu jeżeli pupil na co dzień błyskawicznie pochłania swoje porcje, a i wówczas nie ma dość i liczy na dodatkowe smakołyki, nagły brak zainteresowania jedzeniem wydaje się co najmniej podejrzany. Jeśli więc Twój pies czy kot zwykle nie są w stanie odkleić się od miski, a od niedawna dręczy je niewyjaśniony jadłowstręt, pora na wizytę w gabinecie weterynaryjnym.
Przyczyn, dla których zwierzak traci apetyt może być naprawdę wiele:
- stres związany z podróżami w nieznane miejsce,
- reakcja po szczepieniu czworonoga przeciwko chorobom zakaźnym,
- problemy psychologiczne – np. depresja,
- wybredność,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- gwałtowne zmiany pogody – zwierzęta mogą tracić apetyt, gdy znacznie wzrasta temperatura otoczenia,
- choroby zębów i dziąseł, które sprawiają, że proces przeżuwania staje się bardzo bolesny,
- wewnętrzne infekcje zmieniające smak i zapach posiłków,
- zaparcia,
- choroby narządów wewnętrznych – wątroby, nerek, itp.,
- schorzenia związane z sercem,
- nowotwory
- ciała obce w przewodzie pokarmowym,
- zapalenie śluzówki przewodu pokarmowego – bardzo pomocne w zdiagnozowaniu syndromu IBD, enteropatii czy w potwierdzeniu limfangiektazji.
Część z tych przyczyn można sklasyfikować i potwierdzić dzięki wykonaniu oesofagogastroduodenoskopii. Badanie pozwala na dokładne przyjrzenie się organom wewnętrznym i ocenienie ich stanu pod kątem możliwych powodów, dla których pies czy kot całkowicie lub częściowo zrezygnował z posiłków. Utrzymująca się niechęć do jedzenia sprawia, że waga naszego pupila może zacząć znacząco spadać, a sam zwierzak staje się osłabiony i apatyczny. Z tego powodu nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii, który przeprowadzi wszelkie badania mające na celu ustalenie rzeczywistej przyczyny jadłowstrętu i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.
Mój zwierzak połknął zabawkę, co teraz?
Zabieg gastroskopii jest najlepszym możliwym wyjściem w sytuacji, gdy pupil połknął zabawkę bądź inny przedmiot, który zalega mu w żołądku. Dzięki wprowadzeniu do organizmu endoskopu możliwe jest zlokalizowanie, a następnie sprawne usunięcie ciała obcego bez konieczności przeprowadzania otwartego zabiegu chirurgicznego.
Jak poznać, że zwierzak połknął coś, czego nie powinien? Kluczowe symptomy reprezentowane przez psa to wspomniane już wymioty, utrata apetytu, narastający ślinotok, głośne odkrztuszanie, a nawet duszności. Czworonóg może stać się apatyczny i przestać reagować na bodźce, które wcześniej sprawiały mu przyjemność Konsekwencją obecności ciała obcego w organizmie naszego czworonoga mogą być uszkodzenia mięśniówki, perforacje, a nawet martwica tkanek czy zgon pacjenta.
Przeciwwskazania do gastroskopii weterynaryjnej u psa i kota
Należy pamiętać, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu gastroskopii weterynaryjnej. Psy i koty, które cierpią na zaburzenia nerek bądź schorzenia wątroby nie powinny być poddawane badaniu z użyciem narkozy. Nie zaleca się go również u zwierząt z wykazanymi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz w przypadku nieprawidłowych wyników morfologicznych.
Przeciwwskazaniem jest również wcześniejsze wykonanie badania RTG z zastosowaniem środka kontrastowego. Jest to barwnik (czy też środek cieniujący) wykorzystywany przy tomografii komputerowej. Dzięki zastosowaniu kontrastu obraz narządów wewnętrznych ulega większemu zróżnicowaniu, dzięki czemu wynik badania jest precyzyjniejszy, a lekarz weterynarii jest w stanie dokładniej ocenić poziom patologicznych zmian.
Jeżeli nasz zwierzak niedawno przechodził badanie RTG z wykorzystaniem kontrastu, zabieg gastroskopii można przeprowadzić dopiero po 24 godzinach od podania barwnika. W przeciwnym wypadku kontrast może uszkodzić endoskop. Najlepiej więc zacząć od badania endoskopowego, a w późniejszym czasie zastanowić się nad badaniem RTG z użyciem środka kontrastującego.
Jako że gastroskopia weterynaryjna wymaga podania całkowitego znieczulenia, do zabiegu nie kwalifikują się także zwierzaki bardzo osłabione, gdyż narkoza może być dla nich niebezpieczna w skutkach.
Jak dokładnie wygląda zabieg gastroskopii weterynaryjnej u psa i kota? Ile trwa?
Gastroskopia weterynaryjna u psa i kota to badania, na które należy umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem po wcześniejszym kontakcie z lekarzem weterynarii wykonującym ten zabieg Po otrzymaniu stosownego terminu należy zarezerwować sobie znaczną część dnia – choć sam zabieg nie trwa długo, możliwe jest, że poświęcimy więcej czasu na wybudzenie się zwierzaka po narkozie. W niektórych przypadkach (głównie wówczas, gdy zwierzę jest osłabione wskutek choroby) wybudzenie się ze znieczulenia trwać może nawet do czterech godzin po zabiegu. W każdym przypadku pacjent jest hospitalizowany aż do momentu, w którym lekarz prowadzący nie zdecyduje o wydaniu pupila do domu. Pamiętajmy, bezpieczeństwo przede wszystkim!
Gastroskopia weterynaryjna przeprowadzana u psa, kota czy innego zwierzęcia, to zabieg, który wykonuje się wyłącznie z wykorzystaniem pełnego znieczulenia, dlatego pacjenta należy do niego odpowiednio przygotować. Procedury są podobne do środków podejmowanych przy operacji chirurgicznej. Na dobę przed umówionym badaniem z wykorzystaniem gastroskopii należy ograniczyć jakikolwiek pokarm. Na osiem godzin przed planowanym zabiegiem zwierzak nie powinien otrzymywać także wody.
Poddanego narkozie pupila układa się na lewym boku. Wyspecjalizowany lekarz weterynarii rozchyla pysk zwierzęcia, a następnie wsuwa do niego przewód endoskopu, dzięki któremu może dokładnie obejrzeć obszar górnego odcinka przewodu pokarmowego na ekranie. Czasem konieczne jest także wykorzystanie dodatkowych przewodów wziernika, dzięki którym możliwa jest aplikacja leków, wprowadzenie manipulatorów do wyciągania np ciał obcych, pobrania biopsji ze śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego .
Po zakończeniu zabiegu właściciel zwierzaka ma możliwość obejrzeć nagranie video z przeprowadzonego badania wraz z konsultacją i opisem lekarza wykonującego badanie. Lekarz przygotowuje również pełen wypis z wizyty oraz płytę DVD z nagraniem badania przeznaczoną dla lekarza skierowującego na badanie endoskopowe.
Co należy zabrać ze sobą na zabieg gastroskopii weterynaryjnej u psa i kota?
Ważne jest, aby poza samym pacjentem, na zabieg gastroskopii weterynaryjnej zabrać również dokumentację medyczną dotyczącą przebytych chorób i przeprowadzonych badań. Dzięki temu lekarz weterynarii będzie na bieżąco z dotychczasowym procesem leczenia psa czy kota, co pomoże mu w postawieniu dokładniejszej diagnozy i zaplanowaniu stosownej terapii.
Mogą to być wyniki wcześniejszych badań krwi, zdjęcia rentgenowskie (RTG) czy wyniki badania ultrasonografem (USG).
Jeśli do czynienia mamy z mniejszym zwierzęciem, warto zabrać również transporter bądź ulubioną klatkę pupila. Do środka najlepiej włożyć znany mu kocyk czy poduszkę, aby proces dochodzenia do siebie po zabiegu przebiegł możliwie w najmniej stresujący sposób.
Czy każdy lekarz weterynarii może wykonać zabieg gastroskopii weterynaryjnej u psa i kota? Poznaj specjalistów z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej!
Należy pamiętać, że do przeprowadzenia bezpiecznego i skutecznego zabiegu gastroskopii weterynaryjnej u psa lub kota potrzebny jest lekarz weterynarii specjalizujący się w tego typu badaniach. Nie bez znaczenia pozostaje również dostępność odpowiedniego, fachowego sprzętu do endoskopii, którego nie znajdziemy we wszystkich gabinetach weterynaryjnych.
W Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej znajduje się dwóch specjalistów gotowych wykonać najróżniejsze badania endoskopowe, między innymi:
- rinoskopię – badanie endoskopowe wnętrza nosa,
- bronchoskopię – badanie górnych dróg oddechowych,
- otoskopię – zabieg endoskopowy polegający na obejrzeniu kanałów ucha,
- kolonoskopię – wziernikowanie dolnego przewodu układu pokarmowego, czyli diagnostyka jelita grubego,
- vaginoskopię – badanie endoskopowe przeprowadzone na drogach rodnych samic,
- gastroskopię.
Wykwalifikowany w tym kierunku lekarz weterynarii z Kliniki to lek. wet. Jakub Migurski – specjalista, który poza badaniami z zakresu endoskopii zajmuje się także stomatologią, internistyką oraz chirurgią tkanek miękkich.
Zapraszamy do umawiania się na zabiegi!