Chemioterapia u kota to jedna z metod leczenia chorób nowotworowych. Koty, podobnie jak ludzie, zapadają czasem na nowotwory złośliwe, a do zadań lekarza weterynarii należy prawidłowa diagnoza choroby i dobór właściwego leczenia. O tym, jaką metodę terapeutyczną najlepiej zastosować, decyduje stan pacjenta, typ nowotworu oraz inne indywidualne czynniki. W niniejszym tekście opiszemy choroby, w których może zostać wdrożona chemioterapia u kotów oraz na czym polega ten rodzaj leczenia.

Spis treści
Na czym polega leczenie?
Wykorzystywane leki
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Rodzaje nowotworów

Na czym polega chemioterapia u kota?

Chemioterapię u kota czy u innych zwierząt (zwaną często potocznie „chemią”) definiuje się jako terapię, w której substancje cytostatyczne są dostarczane do organizmu – najczęściej dożylnie – aby zniszczyć komórki nowotworowe i zahamować ich namnażanie. Niestety, te leki są silnie toksyczne i mogą uszkadzać nie tylko nowotwór, ale także zdrowe tkanki organizmu. Chemioterapia jest obecnie jedną z głównych metod leczenia chorób nowotworowych zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Wykorzystywane leki

Leki używane w leczeniu kotów (chemioterapeutyki) są zróżnicowane pod względem budowy chemicznej i mechanizmów działania, ale wszystkie mają ten sam cel – w jak największym stopniu uszkodzić nowotwór przy możliwie najmniejszych negatywnych skutkach dla organizmu. Do chemioterapeutyków używanych u kotów i szerzej w weterynarii należą związki alkilujące, które, ingerując w strukturę DNA, uniemożliwiają komórkom nowotworowym wytwarzanie białek. Inne leki ingerują w konkretne etapy cyklu komórkowego, hamując namnażanie się komórek. Należą do nich na przykład leki u ludzi kojarzone przede wszystkim z leczeniem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura

AniCura Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna gwarantuje wszechstronne podejście do leczenia chorób nowotworowych u zwierząt, zapewniając kompleksową opiekę dla naszych czworonożnych pacjentów. W zakresie naszych usług znajdują się badania histopatologiczne, zabiegi biopsyjne oraz różnorodne metody lecznicze, obejmujące również chirurgię onkologiczną. Co więcej, oferujemy również nowoczesne schematy chemioterapii, które mogą być stosowane w leczeniu zaawansowanych przypadków nowotworów u kotów. Chcemy podkreślić, że diagnoza nowotworu nie musi oznaczać wyroku śmierci dla naszych pacjentów. Nasz wykwalifikowany zespół lekarzy weterynarii jest przygotowany do wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić optymalną opiekę dla każdego czworonożnego pacjenta. W naszej przychodni pracują także specjaliści z dziedziny kardiologii, neurologii, ortopedii, stomatologii czy dermatologii weterynaryjnej. Zapewniamy kompleksową pomoc, przeprowadzając szereg badań laboratoryjnych czy pełną diagnostykę obrazową. Przeprowadzamy rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, a także badania USG i RTG. W zakres naszej oferty wchodzą także rhinoskopia, gastroskopia czy standardowe badania profilaktyczne.

Zbliżenie na głowę kota

W jakich chorobach stosuje się chemioterapię u kota?

Chemioterapię u kotów przeprowadza się w przypadku występowania różnych nowotworów. Te zwierzęta szczególnie często zapadają na kilka rodzajów chorób, w tym na chłoniaki, wywodzące się z komórek układu limfatycznego. Najczęściej pojawiają się one u kotów w przewodzie pokarmowym, a najbardziej narażone na ich rozwój są osobniki starsze. Chłoniaki to jedne ze sztandarowych chorób, w przypadku których chemioterapia jest podstawą leczenia. Większość tych nowotworów u kotów dobrze odpowiada na leki, co nawet w ciężkich przypadkach pozwala zwierzęciu przeżyć wiele miesięcy.

Rak skóry

Jednymi z najczęstszych raków skóry u kotów są guzy gruczołu sutkowego. Dotykają one, rzecz jasna, przede wszystkim kotki, choć samce również niekiedy na nie zapadają. Najczęściej mają one charakter gruczolakoraków, co oznacza, że wywodzą się z komórek tkanki gruczołowej. Charakteryzują się często wysoką złośliwością, dając liczne przerzuty drogą naczyń limfatycznych. Chemioterapia jest podstawową metodą leczenia tych nowotworów. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta może przedłużyć choremu kotu życie od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Decyzja co do wyboru określonej metody leczniczej w każdym przypadku powinna zostać podjęta na podstawie najnowszej wiedzy medycznej i wymaga dużej rozwagi ze strony lekarza weterynarii.

Przeprowadzenie kota przez terapię lekami przeciwnowotworowymi niestety wiąże się ze znacznymi kosztami. Jednorazowy cykl chemioterapii zazwyczaj jest dość drogi, a konieczność powtarzania tych cykli wielokrotnie znacznie zwiększa wydatki. Ponadto, należy uwzględnić koszt innych elementów terapii, takich jak leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz dodatkowe badania diagnostyczne. Jednakże, jeśli opiekun jest skłonny ponieść te koszty i podjąć wysiłki w celu uratowania swojego pupila, zaleca się podjęcie decyzji jak najszybciej.