Złamana łapa u psa jest poważnym problemem. Uraz ten powoduje nie tylko nieznośny ból, ale też w znaczący sposób utrudnia zwierzęciu poruszanie się. W większości przypadków złamania wymagają fachowej pomocy, ponieważ ich zaniedbanie może skutkować złym zrośnięciem się lub jeszcze poważniejszymi konsekwencjami dla każdego czworonoga.
Spis treści
Metody leczenia i diagnostyka
Co oferuje nasza przychodnia?
Objawy urazu
Rodzaje urazów
Metody leczenia i diagnostyka złamanej łapy u psa dostępne w naszej przychodni
Złamana łapa u psa to uraz, z którym warto szybko udać się do specjalisty. Nasza Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna świadczy profesjonalną pomoc medyczną w tym kierunku dla psów i innych zwierząt ze Śląska i całej Polski. Wykonujemy badania obrazowe na miejscu, co umożliwia szybką ocenę ciężkości złamania i wspomaga naszych specjalistów w wyborze odpowiedniego leczenia. Nasza przychodnia oferuje szeroką gamę metod diagnostycznych, a także możliwość przeprowadzania zabiegów operacyjnych. Ponadto, prowadzimy programy rehabilitacji dla zwierząt po urazach lub operacjach. Jest to szczególnie istotne dla psów, które musiały być unieruchomione przez dłuższy czas. Dbałość o dobre samopoczucie naszych zwierzęcych pacjentów zawsze jest naszym priorytetem.
Jakie zabiegi i badania stosujemy?
W celu dokładnego zidentyfikowania rodzaju złamania, nasz lekarz weterynarii przeprowadza badanie radiologiczne, które pozwala na precyzyjną diagnozę. Dodatkowo, wykorzystujemy również badanie ultrasonograficzne (USG) do oceny ewentualnych uszkodzeń tkanek miękkich wokół złamanej kończyny. Wybór metody leczenia zależy od charakterystyki konkretnego urazu. Czasami konieczne jest przeprowadzenie operacyjnej stabilizacji złamanej kości za pomocą śrub i płytek, podczas gdy w innych przypadkach wystarczający może być opatrunek gipsowy, który zapewnia stabilizację. Dodatkowo, pies może otrzymać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w celu złagodzenia dolegliwości i przyspieszenia procesu regeneracji złamanej kończyny.
Objawy złamanej tylnej lub przedniej łapy u psa
Złamana tylna łapa u psa, tak samo jak przednia, dają zauważalne objawy. W przeciwieństwie do kotów, które często ukrywają swoje urazy, pies będzie w widoczny sposób sygnalizował swoje cierpienie. Najbardziej oczywistymi oznakami złamania są utykanie lub ciągnięcie za sobą uszkodzonej kończyny. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach – szczególnie w niewielkich złamaniach bez przemieszczenia – jedynym objawem urazu może być apatia, osłabienie i brak chęci do poruszania się. Zwiększona senność, utrata pragnienia lub apetytu mogą pojawić się w przypadku tego urazu, ale występują również podczas trwania wielu innych chorób, co utrudnia właściwą diagnozę osobom niezaznajomionych z tematem. Dlatego tak ważne jest, by być czujnym – właściciel, który zauważy nietypowe zmiany w zachowaniu swojego podopiecznego, powinien natychmiast skonsultować się z weterynarzem.
Rodzaje urazów
Kości są kompleksowymi strukturami, które mogą ulec złamaniom na wiele różnych sposobów. Te zależą głównie od kierunku działania siły, która powoduje uszkodzenie, oraz od miejsca, w którym dochodzi do urazu. Najprostszy podział opiera się na kształcie szczeliny złamania. Wyróżnia się złamanie poprzeczne (gdy kość pęka prostopadle do powierzchni), skośne, spiralne, z odłamkiem pośrednim (gdy między dwoma fragmentami kości występuje mniejszy, trzeci fragment) oraz wieloodłamkowe, z rozdrobnieniem tkanki kostnej wokół złamania. Podczas złamania może dojść do różnego stopnia przemieszczenia fragmentów kostnych. Najprostsze do zrekonstruowania jest złamanie bez przemieszczenia, w którym oba fragmenty pozostają prawie w tym samym miejscu. Do znacznie trudniejszych przypadków należą urazy ze skróceniem kości, wydłużeniem, przemieszczeniem na bok, wklinowaniem (gdy jeden fragment wbija się w drugi), z zagięciem kątowym oraz z rotacyjnym przemieszczeniem. Urazy tego typu można również podzielić na zamknięte i otwarte, gdzie w przypadku urazu otwartego dochodzi do przerwania skóry. Inny rodzaj urazu to złamanie awulsyjne, które powstaje, gdy przy naciąganiu mięśnia jego ścięgno przymocowane do kości oderwie jej fragment.
Zaniedbanie urazu złamanej kończyny u psa może mieć poważne konsekwencje. Prosty uraz bez przemieszczenia ma szansę zrosnąć się prawidłowo, jednak istnieje ryzyko zakażenia i rozlanego stanu zapalnego w obrębie kończyny. Złamania przemieszczone grożą uszkodzeniem przebiegających w pobliżu kości tętnic i pni nerwowych, a przy urazach otwartych odłam kostny tworzy wrota zakażenia dla obecnych w środowisku i na skórze psa patogenów. Może to spowodować nawet posocznicę, wstrząs i zgon zwierzęcia. Dlatego właśnie takie urazy wymagają pilnej pomocy medycznej.