Zerwane więzadło krzyżowe u psa może przydarzyć się każdemu czworonogowi. To jeden z najczęstszych urazów ortopedycznych u tego zwierzęcia. Staw kolanowy jest najbardziej skomplikowaną strukturą tego typu w organizmie ssaków, a więzadła krzyżowe stanowią jego kluczową część, bez której nie może on prawidłowo funkcjonować. W niniejszym tekście omówimy specyfikę tego urazu oraz okoliczności, w jakich może on wystąpić.

Spis treści:
Czym jest omawiana część ciała?
Jak poznać uszkodzenie?
Możliwe urazy
Diagnostyka
Leczenie
Rekonwalescencja i środki
Oferta naszej przychodni

Jakie są objawy i konsekwencje zerwania więzadła krzyżowego u psa?

Jeśli chcemy wiedzieć, jakie są konsekwencje i objawy zerwania więzadła krzyżowego u psa, oraz z jakich usług weterynaryjnych należy skorzystać, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym właściwie jest samo więzadło krzyżowe. Staw kolanowy to najbardziej złożony element szkieletu u ssaków. Pomimo iż zakres jego ruchomości jest relatywnie prosty, musi on codziennie wytrzymywać duże naprężenia i siły działające na niego z różnych stron. Dlatego też jest on zaopatrzony w ogromną liczbę struktur dodatkowych, które go wzmacniają. Należą do nich liczne więzadła, oplatające połączenie międzykostne. Wśród nich wyróżnić można więzadła podkolanowe, które chronią staw od tyłu oraz więzadło rzepki, które mocuje tę kość z przodu. Więzadła krzyżowe przednie i tylne nie są tak duże i na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się potencjalnie zagrożone. Znajdują się one jednak wewnątrz stawu i łączą ze sobą powierzchnie stawowe kości udowej i piszczelowej. Ich zadaniem jest stabilizacja stawu i zapobieganie nadmiernemu przesuwaniu się powierzchni stawowych.

Więzadła utworzone są z tkanki łącznej włóknistej; jest to mocny materiał, odporny w dużej mierze na siły rozciągające. Mimo to jednak, podczas dużego obciążenia, na przykład podczas większego wysiłku, więzadła krzyżowe psa mogą ulec uszkodzeniu. Narażone są na to przede wszystkim duże, aktywne fizycznie osobniki. Ryzyko zerwania więzadeł krzyżowych zwiększa się, jeśli wcześniej nastąpiły procesy degeneracyjne, na przykład w wyniku stanów zapalnych czy artropatii.

Jak rozpoznać u pupila ten uszczerbek na zdrowiu?

Kiedy dojdzie do zerwania więzadła krzyżowego u psa, objawy są dostrzegalne natychmiast. Zwierzę praktycznie przestaje korzystać z uszkodzonej kończyny i zaczyna wyraźnie utykać. Pojawiają się również problemy z siadaniem; pies usadawia się na podwyższonych obiektach, by zmniejszyć nacisk na chorą kończynę. Często też przy siadaniu wykrzywia ją na bok. Z czasem kulawizna może pomału ustępować, za to w miarę postępowania deformacji więzadeł nasila się ból, który po jakimś czasie zaczyna doskwierać zwierzęciu przez cały czas.

Więzadło krzyżowe tylne łączy ze sobą tylne krawędzie powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Ulega uszkodzeniu rzadziej niż więzadło krzyżowe przednie, ponieważ zazwyczaj działają na nie mniejsze obciążenia. Jeśli zostanie zerwane, istnieje ryzyko, że kość piszczelowa wysunie się spod tylnej krawędzi kości udowej. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie chodu, kiedy siła nacisku zwierzęcia na grunt powoduje rozsuwanie się kości.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i tylnego u psa

Zerwaniu może ulec u psa zarówno więzadło krzyżowe przednie, jak i tylne. Jest to częsty uraz również u ludzi, a do jego diagnostyki lekarze przez lata stosowali tak zwany „test szuflady”. Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż w zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego dochodzi do wysuwania się kości piszczelowej spod udowej na kształt poruszającej się szuflady. Zerwane więzadło krzyżowe przednie u psa najczęściej dotyka osobniki młode i aktywne fizycznie, gwałtownie upośledzając sprawność zwierzęcia. Uraz ten należy do najczęstszych, z jakimi zetknie się większość lekarzy weterynarii.
Więzadło krzyżowe tylne natomiast łączy ze sobą tylne krawędzie powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Ulega uszkodzeniu rzadziej niż więzadło krzyżowe przednie, ponieważ zazwyczaj działają na nie mniejsze obciążenia. Jeśli zostanie zerwane, istnieje ryzyko, że kość piszczelowa wysunie się spod tylnej krawędzi kości udowej. Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie chodu, kiedy siła nacisku zwierzęcia na grunt powoduje rozsuwanie się kości.

Łapy u psa

Odpowiednia diagnoza to podstawa

W postawieniu diagnozy zerwania więzadła krzyżowego u psa kluczowe jest badanie palpacyjne oraz obrazowanie radiologiczne. Podczas obmacywania chorej kończyny można wyczuć obrzęk stawu oraz deformację tłuszczu podskórnego. Uszkodzona łapa jest też często nadmiernie wychudzona i wiotka, a przy poruszaniu nią można usłyszeć charakterystyczne trzeszczenia zwane krepitacjami.
Do badań obrazowych, które mogą pomóc w diagnostyce zerwania więzadła krzyżowego, należy zdjęcie rentgenowskie oraz ultrasonografia. W badaniu RTG uwidocznić można ubytki w tkance tłuszczowej oraz osteofity, które powstają w wyniku nadmiernego tarcia pomiędzy kośćmi. Natomiast uszkodzone tkanki miękkie są bardzo dobrze widoczne w USG, które często wykorzystuje się do obrazowania stawu kolanowego również u ludzi.

Jak wygląda powrót do zdrowia?

Leczenie zerwanych więzadeł krzyżowych u psów może być zachowawcze, farmakologiczne, oraz chirurgiczne. Dobór odpowiedniej metody zależy od konkretnego przypadku i pacjenta. U niewielkich, lekkich psów, często wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze, polegające na odciążaniu chorej kończyny. Należy jednak zachować ostrożność, by przy okazji nie doszło do przeciążenia i zerwania więzadeł w przeciwległej kończynie.
Leczenie farmakologiczne, które można z powodzeniem dołączyć do odciążania, obejmuje przede wszystkim użycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W szczególnie ciężkich przypadkach konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne, mające na celu ustabilizowanie uszkodzonego stawu. Najpopularniejszą metodą chirurgiczną stosowaną w takich sytuacjach jest osteotomia kątowa, w której naprawia się staw, umieszczając w nim tytanową płytkę. Jest to operacja szczególnie często wykonywana u dużych, ciężkich psów.

Rehabilitacja i cena leczenia po zerwaniu więzadła krzyżowego u psa

Rehabilitacja i cena leczenia po zerwaniu więzadła krzyżowego u psa to rzecz, która jest często równie istotna, co sam zabieg. Rekonwalescencja po zerwaniu więzadła krzyżowego wymaga przeprowadzenia szeregu ćwiczeń, takich jak stretching. Ich intensywność i rodzaj dobiera się indywidualnie do każdego zwierzęcia, w zależności od jego rozmiaru, masy i stopnia uszkodzenia. Poza ćwiczeniami można też zastosować magnetoterapię, w której fale magnetyczne wspomagają regenerację tkanek.
Koszt leczenia zerwanego więzadła krzyżowego u psa jest bardzo różny, w zależności od pacjenta oraz zabiegów, jakie zdecyduje się przeprowadzić lekarz weterynarii. Leczenie zachowawcze z farmakoterapią nie pochłonie zbyt wielu środków, jednak operacja, zwłaszcza przeprowadzona przy użyciu jednej ze skomplikowanych technik, będzie już znacznie bardziej kosztowna.

Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

W naszej placówce na Śląsku oferujemy kompleksową pomoc zwierzętom po urazach, również psom z zerwanymi więzadłami krzyżowymi. W celu udzielenia pupilowi prawidłowej pomocy, istotny jest komplet badań obrazowych, który może ułatwić decyzję o konieczności leczenia operacyjnego. W naszej ofercie znajdują się wszystkie najczęściej wykonywane operacje na stawie kolanowym, a nasi chirurdzy dokonują wszystkich zabiegów na miejscu. Po operacji zapewniamy natomiast odpowiedni proces rehabilitacyjny, tak by nasz czworonożny pacjent najszybciej, jak to możliwe odzyskał sprawność i mógł wrócić do dawnego życia. Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna to dobry wybór dla wszystkich opiekunów, którym zależy na wysokiej jakości usług leczniczych dla zwierząt.
Zapraszamy do kontaktu, zapoznania się z pełną ofertą usług i zabiegów weterynaryjnych Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej.