Zapalenie spojówki u kota to problem, z jakim musi się zmierzyć niejeden właściciel czworonoga. Najczęściej zostaje ono szybko zauważone, a kot – zaprowadzony do lekarza weterynarii. Wynika to z charakterystycznych i łatwych do zaobserwowania objawów, które zazwyczaj mu towarzyszą i od razu alarmują właściciela. Zapalenie spojówek może być dla kota równie uciążliwe jak dla człowieka, a jego skuteczne leczenie wymaga określenia jego przyczyny.

Spis treści:
Przyczyny
Jak się przejawia?
Ile trwa choroba?
Leczenie
W naszej przychodni

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek u kota?

W zrozumieniu okulistyki weterynaryjnej, czym jest zapalenie spojówki, jak się objawia oraz dlaczego jest dla zwierzęcia tak uciążliwe, kluczowe jest poznanie struktur, które zostają nim dotknięte. Spojówka jest ważną strukturą histologiczną, która pełni kluczowe funkcje w ochronie narządu wzroku, a zatem każdy stan zapalny, który ją uszkadza, stanowi poważny problem.

Co to jest spojówka?

Spojówka to błona śluzowa, która pokrywa cienką warstwą wewnętrzną powierzchnię powiek i twardówkę u ssaków. Tworzą ją różne rodzaje komórek nabłonkowych – większość z nich jest typu walcowatego, by na krawędzi rogówki przejść w płaskie. Spojówka to bardzo dobrze ukrwiona struktura, bogata w naczynia włosowate, co bezpośrednio przekłada się na zaczerwienienie, typowe dla jej zapalenia. Zawiera też komórki produkujące zwilżający ją śluz oraz defensyny, naturalne substancje bakteriobójcze, które mają za zadanie chronić oko przez infekcjami.

Przyczyny zapalenia

Etiologia zapalenia spojówek może być bardzo różna, ale jego przebieg w każdym przypadku jest dość podobny. Stąd bardzo ważne jest ustalenie przyczyn, które pozwoli lekarzowi weterynarii wdrożyć adekwatne leczenie.

Generalnie zapalenie spojówki u kota możemy podzielić na zakaźne i niezakaźne. Wśród tych drugich wyróżnić możemy zapalenia spowodowane uszkodzeniem mechanicznym (na przykład przez uraz lub źle rosnące rzęsy), będące objawami ogólnoustrojowych chorób takich jak nowotwory, powikłania jaskry oraz zapalenia alergiczne, które u kotów zdarza się bardzo rzadko (w przeciwieństwie na przykład do psów, u których zapalenia alergiczne stanowią znaczną większość przypadków). Zapalenia spojówek u kotów mają najczęściej naturę zakaźną i mogą być powodowane przez wiele różnych drobnoustrojów.

Najczęściej wszystko zaczyna się od zakażenia kocim herpeswirusem typu 1. (FHV-1), który często toruje drogę innym czynnikom zakaźnym. Jest to tak powszechny wirus, że niemal wszystkie koty domowe posiadają w swoich organizmach przeciwciała weń skierowane. Zwierzę może się nim zakazić poprzez kontakt z wydzielinami innego, chorego kota. Wirusy te atakują zarówno spojówki, jak i drogi oddechowe, powodując, poza zapaleniem spojówek, także koci katar. U dorosłych zwierząt choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-4 tygodniach, a spojówka regeneruje się.

Do najbardziej powszechnych bakteryjnych sprawców zapalenia spojówki należą bakterie z gatunku Chlamydophila felis, zwane w języku polskim chlamydiami. Mikroby te kolonizują nie tylko spojówki, ale też inne błony śluzowe, na przykład te wyścielające drogi oddechowe. Kiedy zakażają jedno oko kota, po kilku dniach należy się spodziewać pojawienia się zapalenia również w drugim. Do typowych przejawów zakażenia chlamydiami należy obfity wysięk śluzowo-ropny oraz pojawianie się pęcherzyków i grudek na powiekach.

Inne bakterie często atakujące kocie spojówki to przedstawiciele rodzaju Mycoplasma. W ich przypadku często zapalenie jest subkliniczne, co znaczy że nie daje widocznych objawów.

Szczególnymi rodzajami zapalenia spojówek u kotów są tak zwany zespół suchego oka, charakteryzujący się obniżoną produkcją łez i będący często objawem choroby ogólnoustrojowej, oraz eozynofilowe zapalenie spojówki, które ma podłoże alergiczne i zdarza się rzadko, a poza spojówką zwykle obejmuje też rogówkę.

Kot w śniegu

Objawy zapalenia spojówek u kota. Jak długo może trwać choroba?

Koty cierpiące na zapalenie spojówek zmagają się z podobnymi objawami jak dotknięci nim ludzie. Najbardziej charakterystycznym z nich, który pojawia się w praktycznie każdej postaci zapalenia, jest zaczerwienienie spojówki, zwane conjunctivitis. Towarzyszyć mu może obfite łzawienie, wysięk śluzowo-ropny oraz – zwłaszcza przy zakażeniu chlamydiami – guzki lub pęcherzyki. W przypadku zakażenia herpeswirusem oraz przy eozynofilowym zapaleniu spojówki ogarnięta stanem zapalnym może być również rogówka. Stan taki nazywa się keratitis.

Jak długo trwa choroba?

W zależności od patogenu powodującego zapalenie spojówek może ono trwać od jednego dnia aż do ponad miesiąca (w przypadku zapaleń wirusowych). Zakażenia bakteryjne mogą mieć charakter chroniczny i nieleczone nawracać cały czas.

Leczenie zapalenie spojówki u kota. Jakie leki się stosuje?

Leczenie zapalenia spojówek u kota zależy od wykrytej przez lekarza weterynarii przyczyny choroby. Jeśli za jej wystąpienie odpowiedzialna jest wada anatomiczna, na przykład nieprawidłowo rozwinięta powieka, konieczne bywa leczenie operacyjne. W innych wypadkach zwykle nie jest konieczne tak radykalne działanie.

Gdy przyczyną zapalenia jest obecne w oku ciało obce, na przykład drzazga lub włos, lekarz weterynarii usuwa je mechanicznie i wdraża leczenie regeneracyjne. Zapalenie alergiczne najlepiej leczyć poprzez usunięcie z otoczenia kota wywołującego je czynnika. Najczęstsze, zakaźne zapalenia spojówek wymagają leczenia farmakologicznego. Największy problem jest tutaj z zakażeniami herpeswirusem i innymi wirusami – większość środków przeciwwirusowych jest bowiem dla kotów silnie toksyczna. Lekarz weterynarii może w takiej sytuacji zalecić podawanie aminokwasu lizyny, który spowalnia namnażanie się herpeswirusów, oraz substancji immunostymulujących, takich jak preparaty z jeżówki czy interferon.

Stosowane leki

Lekarz ma większe pole do popisu w przypadku infekcji bakteryjnej. Istnieje kilka grup antybiotyków stosowanych w zapaleniu spojówek. Przy infekcji chlamydiami najczęściej stosowanym chemioterapeutykiem jest doksycyklina. Podaje się ją doustnie, nie tylko choremu kotu, ale też wszystkim innym zwierzętom w domu lub hodowli, które miały z nim kontakt. Innym skutecznym przeciwko chlamydiom i Mycoplasmom antybiotykiem jest azytromycyna podawana doustnie.

Niedopuszczalne przy zapaleniu spojówek u kotów jest natomiast podawanie glikokortykosteroidów, które zastępuje się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz sztucznymi łzami.

Sprawdź w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Nasza placówka oferuje usługi okulistyczne, przeznaczone nie tylko dla kotów, ale dla wszystkich czworonogów cierpiących na choroby narządu wzroku. Doświadczeni specjaliści z pewnością sprawnie zdiagnozują każde zapalenie spojówek i wdrożą skuteczne leczenie. Niestraszne im są również inne schorzenia oczu u kotów i innych zwierząt. Jeśli cenią sobie Państwo komfort podopiecznego i wysoką jakość usług, zapraszamy do nawiązania kontaktu i skorzystania z oferty naszej przychodni.