Zapalenie pęcherza u kota, podobnie jak inne choroby układu moczowego, nie należy u tych zwierząt do rzadkości. Z różnych względów koty częściej cierpią na schorzenia urologiczne niż inne gatunki zwierząt domowych, a ich ryzyko rośnie u osobników starszych oraz obciążonych innymi chorobami. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego problemem często jest określenie przyczyny problemu, a leczenie sprowadza się do walki z uciążliwymi objawami.
Spis treści:
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Charakterystyka choroby
Przyczyny i rodzaje
Objawy
Metody leczenia
Leczenie zapalenia pęcherza u kota w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Zapalenie pęcherza moczowego to częsta, ale nie jedyna choroba układu wydalniczego, na jaką narażone są koty domowe. Dlatego też, w przypadku zauważenia nietypowych objawów, mogących wskazywać na problemy z nerkami lub drogami moczowymi, najlepiej niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Zapraszamy do diagnostyki i leczenia chorób pęcherza w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Posiadamy zarówno bogate zaplecze diagnostyczne w postaci badań laboratoryjnych i obrazowych, jak i szerokie możliwości terapii i rehabilitacji. Zachęcamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu lub adresem e-mail dostępnym na naszej stronie w celu uzyskania dodatkowych informacji bądź umówienia się na wizytę.
Charakterystyka choroby
Pęcherz moczowy wchodzi w skład dolnej partii układu moczowego. Jest to narząd bardzo pojemny i rozciągliwy, a jego zadaniem jest magazynowanie moczu wyprodukowanego przez nerki, do czasu aż zostanie wydalony z organizmu. Niestety, ponieważ poprzez cewkę moczową łączy się on ze środowiskiem zewnętrznym, jest narażony na napływ szkodliwych czynników, w tym patogenów zakaźnych. Nie bez wpływu na jego stan są również toksyny i inne szkodliwe związki chemiczne zawarte w moczu. Uszkodzenie błony śluzowej przez którąkolwiek z tych przyczyn prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, który niekiedy daje bardzo wyraźne objawy.
Przyczyny i rodzaje zapalenia pęcherza u kota
Jakie są przyczyny i rodzaje zapalenia pęcherza u kota? Wiedząc o tym, jak wiele czynników może spowodować proces ten zapalny, można zadać sobie pytanie, który z nich najczęściej odpowiada za rozwój choroby. Odpowiedź może być nieco zaskakująca, ponieważ większość zapaleń pęcherza u kota to tak zwane procesy idiopatyczne – oznacza to, że ich etiologia nawet po przeprowadzeniu diagnostyki pozostaje nieznana. Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego jest u kotów tak częste, że doczekało się nawet specjalnej nazwy – Feline Idiopathic Cystitis (FIC). Próby określenia przyczyn tego stanu pozwoliły zauważyć pewne zależności. Wykazano, że częściej na tę chorobę cierpią osobniki mające częsty kontakt z innymi kotami, otyłe, oraz takie, które mają za sobą stresujące doświadczenia. Stąd wysnuto hipotezę, że za te tajemnicze zachorowania odpowiada stresowe zapalenie pęcherza u kota. U jego źródeł miałoby stać nieprawidłowe pobudzenie zwojów współczulnych oddających nerwy zaopatrujące narządy miednicy mniejszej (w tym właśnie pęcherz moczowy). Zbyt duże stężenie neuroprzekaźników w ich okolicach ma pobudzać odpowiedź ze strony układu odpornościowego, która w nieadekwatny sposób powoduje wyrzut prozapalnych cytokin i obrzęk tkanki narządu. Choroba miałaby więc podłoże autoimmunologiczne. Jest to tylko jedna z hipotez tłumaczących idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota, ale wydaje się zgadzać z dostępnymi na jego temat danymi. Warto pamiętać, że u osobników starszych i osłabionych choroba może przejść w cięższą formę, krwotoczne zapalenie pęcherza u kota.
W przypadku zapaleń pęcherza o znanej etiologii, jej natura pociąga za sobą stosowane leczenie. Dość częstą przyczyną choroby jest zaczopowanie cewki moczowej przez śluz i substancje mineralne, które mogą wytrącać się z moczu przy infekcjach lub niewłaściwej diecie. Zatory takie należy usunąć przed podjęciem kolejnych działań terapeutycznych. Samce kotów, z racji węższej cewki moczowej, częściej cierpią na zapalenie pęcherza o takim pochodzeniu.
Objawy choroby
Zapalenie pęcherza moczowego objawia się podobnie do wielu innych schorzeń układu wydalniczego. Może pojawić się krwiomocz, ból przy mikcji lub nienaturalnie częste drapanie się i wylizywanie pod ogonem. Ogólnie rzecz biorąc, rozpoznanie choroby na podstawie samych objawów nie jest łatwe i diagnozę powinien postawić lekarz weterynarii.
Jak leczyć?
Jak już wspomnieliśmy, dobór metody leczenia zapalenia pęcherza zależy od jego etiologii. W przypadku FIC do działań leczniczych może należeć zmiana otoczenia poprzez usunięcie stresujących elementów, spadek masy ciała i lepiej zbilansowana dieta. Zapalenie o etiologii bakteryjnej leczy się antybiotykami, zawsze też należy przeprowadzić płynoterapię, by dobrze nawodnić zwierzę. Niekiedy lekarz weterynarii zaleca również suplementy diety o działaniu moczopędnym.
Samodzielne rozpoznanie i leczenie zapalenia pęcherza u kota nie jest dobrym pomysłem. Choroba ta może być dla zwierzęcia bardzo uciążliwa, a nawet niebezpieczna, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.