Zapalenie dziąseł u psa jest jednym z częstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zetknąć się może lekarz weterynarii. Poza nieprzyjemnymi odczuciami dla samego czworonoga oraz dla właściciela, grozi ono rozwinięciem się o wiele poważniejszych chorób i trwałego uszkodzenia jamy ustnej zwierzęcia. Odpowiednio leczone zapalenie dziąseł pozwala jednak uniknąć tych przykrych konsekwencji i przywrócić psa do zdrowia – aby jednak było to możliwe, choroba musi zostać możliwie wcześnie rozpoznana. Na jakie objawy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności i jakie podjąć leczenie? W tym artykule przybliżymy Państwu problem zapalenia dziąseł od początku do końca.

Spis treści
Przebieg choroby
Leczenie chorób przyzębia
Metoda skalingu
Antybiotykoterapia
Sprawdź u nas

Jak przebiega zapalenie dziąseł u psa?

Dziąsła są częścią przyzębia, czyli zespołu tkanek mającego na celu utrzymanie zębów w zębodole oraz ich ochronę. Zbudowane są ze zbitej warstwy śluzówki, szczelnie przylegającej do wyrostka zębodołowego. U drapieżników, takich jak psy, dziąsła pełnią szczególnie ważną rolę. Ich uszkodzenie – mechaniczne, lub w wyniku infekcji – grozi poważnymi następstwami, do utraty zębów włącznie.

Główną przyczyną zapalenia dziąseł zazwyczaj jest kumulująca się na zębach płytka bakteryjna. Drobnoustroje, które w warunkach fizjologicznych zasiedlają jamę ustną psa, mogą w określonych warunkach stać się patogenne. Nadmierny rozrost płytki nazębnej jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który nakazuje zwrócić uwagę na higienę zębów u zwierzęcia. Jej przestrzeganie jest skutecznym sposobem na uniknięcie stanów zapalnych dziąseł. Na nadmierną akumulację bakterii w płytce nazębnej szczególnie narażone są psy ras małych i średnich, starsze, z wadami zgryzu oraz karmione miękkim pokarmem. Duże znaczenie mają również predyspozycje genetyczne i niedobory odporności.

Postęp choroby

Lekarze weterynarii wyróżniają cztery główne stadia postępowania choroby przyzębia u psów. Zapalenie dziąseł jest pierwszym etapem. Jego znakiem charakterystycznym jest zaczerwienienie dziąseł szczególnie rąbka dziąsłowego w miejscu styku dziąsła z płytką bakteryjną lub kamieniem nazębnym gromadzącym się na powierzchni zębów. Kolejnym etapem jest tworzenie się patologicznych kieszeni dziąsłowych, czyli wolnych przestrzeni między tkanką dziąsła a powierzchnią zęba. Gromadzące się tam bakterie niszczą błonę śluzową i inne struktury przyzębia, powodując przekrwienie i krwotok dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Efektem tego jest niszczenie struktur otaczających zęby i pogłębiania się patologicznych kieszeni dziąsłowych.

W trzecim etapie, czyli umiarkowanym zapaleniu przyzębia, dochodzi do dalszej utraty struktur otaczających zęby przez co stają się one mobilne. Nierzadko występuje również obfite krwawienie z kieszeni dziąsłowych. Dziąsła zaczynają wykazywać cechy recesji (cofania się), co prowadzi do odsłonięcia korzeni zębowych. Pojawia się również wysięk ropny, który prowadzi do pojawienia się charakterystycznych objawów: brzydkiego zapachu z jamy ustnej i intensywnego ślinotoku.

Czwarte, najpoważniejsze stadium choroby nosi nazwę ciężkiego zapalenia przyzębia. W wyniku dużej utraty przyzębia zęby zaczynają się chwiać i wypadać. Ich korzenie są odsłonięte w ponad 50 procentach, a całe zęby pokryte są grubą warstwą zmineralizowanej płytki nazębnej. Zwierzę odczuwa uciążliwy ból, traci apetyt i staje się osłabione. W skrajnych przypadkach nieleczonej choroby przyzębia może dojść do patologicznego złamania żuchwy, lub powstania przetoki ustno-nosowej. Właściciel, który zaobserwował u swojego zwierzęcia objawy stanu zapalnego dziąseł, powinien za wszelką cenę uniknąć doprowadzenia do takich sytuacji.

Wpływ na resztę organizmu

Powikłania choroby zapalnej przyzębia nie ograniczają się jedynie do jamy ustnej. Bakteriemia (obecność bakterii w krwiobiegu) oraz uwalniane przez lokalne komórki cytokiny prozapalne mogą wywołać dysfunkcje odległych narządów, takich jak nerki, wątroba, a nawet serce. Szczególnie silną zależność wykazano między zaawansowaną chorobą przyzębia a kłębuszkowym zapaleniem nerek, spowodowanym przez odkładające się w nich kompleksy immunologiczne. Szybkie wykrycie i leczenie zapalenia dziąseł pozwala uniknąć tych niebezpiecznych następstw.

Czym leczyć zapalenie dziąseł u psa?

Leczenie zapalenia dziąseł skupia się na mechanicznym usunięciu płytki nazębnej z kieszonek dziąsłowych i powierzchni zębów, oraz na farmakologicznym leczeniu stanu zapalnego i usunięciu bakterii z ustroju.

Bakterie powodujące zapalenie dziąseł

Skaling

Usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej przez lekarza weterynarii odbywa się przez wykonanie skalingu, przede wszystkim za pomocą skalera ultradźwiękowego. Urządzenie to rozbija strukturę kamienia nazębnego za pomocą fal dźwiękowych wysokiej częstotliwości, pomagając łatwo oddzielić go od powierzchni zęba i usunąć z kieszeni dziąsłowych. Zabieg skalingu z ich wykorzystaniem wymaga dużej precyzji i umiejętności, bowiem nieprawidłowe dostosowanie siły nacisku może spowodować uszkodzenie szkliwa i chropowacenie powierzchni zębów. Miejsce poddawane skalingowi musi zostać dokładnie zdezynfekowane roztworem chlorheksydyny lub środkami utleniającymi.

Jaki antybiotyk na zapalenie dziąseł u psa

Za chorobę zapalną przyzębia odpowiedzialne mogą być różnorodne rodzaje bakterii, zarówno Gram-dodatnich (paciorkowce z rodzaju Streptococcus), jak i Gram-ujemnych (krętki Treponema i pałeczki Escherichia). Lekarz weterynarii sam podejmuje decyzję co do zastosowania konkretnego specyfiku; do najpopularniejszych i dających najlepsze efekty w chorobie przyzębia antybiotyków należą linkozamidy, takie jak klindamycyna, a także metronidazol, polimyksyna B i tetracykliny na czele z doksycykliną. Leki podawane są miejscowo lub ogólnie i powinny być stosowane przez określony czas po zabiegu.

Zachowaj czujność

Zapalenie dziąseł u psa powinno zaalarmować właściciela, gdyż może być początkiem niebezpiecznych i uciążliwych dolegliwości. Po dostrzeżeniu u zwierzęcia takich objawów jak utrata apetytu, nadmierny ślinotok lub nieprzyjemny zapach z pyska, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. W znacznej części przypadków szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia pozwala uratować czworonoga przed poważnymi konsekwencjami choroby zapalnej.

Aby nie dopuścić do rozwoju objawów zapalenie dziąseł, należy zadbać o higienę jamy ustnej psa. Specjalne gryzaki czyszczące zęby, oraz pasty przeznaczone dla psów to najpopularniejsze produkty, które mogą w tym pomóc. Poza tym warto zwrócić uwagę na dietę podopiecznego – nadmierna ilość miękkiej karmy sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej.

Jeśli u psa pojawiły się już pierwsze oznaki choroby zapalnej dziąseł, najlepiej nie zwlekać i skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej. W tym celu zapraszamy Państwa do Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Oferujemy komplet usług z zakresu stomatologii zwierzęcej, łącznie ze skalingiem ultradźwiękowym i leczeniem stanów zapalnych przyzębia. Komfort Państwa zwierząt jest dla nas najważniejszy, dlatego każdy zabieg jest prowadzony z najwyższą uwagą i starannością. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów i przekonania się o najwyższej jakości naszej oferty.