Zapalenie dziąseł u kota to stosunkowo często występujące schorzenie, którego objawy powinny być znane każdemu odpowiedzialnemu opiekunowi czworonoga. Które zwierzęta są najbardziej narażone na choroby jamy ustnej? Czy istnieją czynniki, które zwiększają zagrożenie wystąpienia problemów z przyzębiem? Jakie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę? Jakie leczenie podjąć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tematem znajdziesz poniżej.

Spis treści
Co to za choroba? Przyczyny i rodzaje
Symptomy – na co zwrócić uwagę?
Jak rozpoznać chorobę?
Profesjonalna pomoc drogą do zdrowia

Plazmocytarne, młodzieńcze, przerostowe. Czym jest i co powoduje zapalenie dziąseł u kota?

Zapalenie dziąseł u kota może mieć różną etiologię, w związku z czym wyróżnia się m.in. zapalenie plazmocytarne, młodzieńcze i przerostowe. W niektórych przypadkach (np. zapalenie plazmocytarne, zwane też limfocytarno-plazmocytarnym) przyczyna wystąpienia choroby nie jest znana. W innych sytuacjach za czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia schorzenia uznaje się niewłaściwą dietę, nadmierną ilość kamienia nazębnego i inne problemy związane z nieodpowiednią higieną jamy ustnej zwierzęcia lub zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Istotne są jednak także czynniki genetyczne.

Zmiany przerostowe

W przypadku zapalenia przerostowego bezpośrednią przyczyną jest przerost wolnego brzegu dziąsła, co powoduje pogłębienie rowka dziąsłowego i powstanie w jego obrębie zmian chorobowych, tzw. kieszeni. Kieszeń jest miejscem, w którym z łatwością gromadzą się bakterie, które rozkładając resztki jedzenia wywołują infekcję i stan zapalny. Na ten rodzaj choroby najbardziej narażone są persy i koty abisyńskie.

Zmiany typowe dla wieku młodzieńczego

W przypadku zwierząt w wieku młodzieńczym choroba rozwija się najczęściej tuż po pojawieniu się zębów stałych, kiedy mimo zakończenia procesu wyrzynania dziąsła pozostają rozpulchnione i nadal krwawią. Nieświadomi właściciele niekiedy uznają, że zmiany zagoją się samoistnie po kilku czy kilkunastu dniach. To ogromny błąd – nieleczony stan zapalny może w tym przypadku doprowadzić do przewlekłych chorób przyzębia, a w efekcie nawet do całkowitej utraty uzębienia. Na to typowe dla wieku młodzieńczego schorzenie najbardziej podatne są koty syjamskie i rasy maine coon, lecz również krótkowłosy kot europejski.

Zapalenie dziąseł u kota

Zmiany plazmocytarne

Jak wspomnieliśmy powyżej, przyczyna powstawania zmian plazmocytarnych nie jest znana. Z tego powodu leczenie ich jest wyjątkowo problematyczne – najpierw konieczne jest wykluczenie, że infekcja sama w sobie nie jest objawem poważniejszej choroby. Dopiero wówczas można podejmować działania ukierunkowane na usunięcie pierwotnej przyczyny lub – gdy badania nie wykażą innych problemów ze zdrowiem – zaplanować odpowiednią terapię zachowawczą. W niektórych przypadkach jednak jedynym rozwiązaniem jest, niestety, ekstrakcja wszystkich zębów.

Inne rodzaje zmian

Inne często występujące w obrębie jamy ustnej zmiany mogą być spowodowane czynnikami takimi jak atopia, alergie kontaktowe czy efekty uboczne stosowania niektórych leków. Niekiedy jednak przyczyna jest poważniejsza, a za problemami z przyzębiem kryją się choroby takie jak toczeń, cukrzyca, mocznica czy zespół eozynofilowy. Czasem to zapalenie dziąseł samo w sobie jest symptomem – nie należy go więc lekceważyć.

Objawy zapalenia dziąseł u kotów, czyli na co należy zwrócić uwagę?

Objawy zapalenia dziąseł u kotów są zazwyczaj łatwe do wychwycenia dla uważnego opiekuna czworonoga. Zwierzę cierpiące z powodu silnego bólu z pewnością da bowiem znać o tym, że coś jest nie tak. Rolą opiekuna jest uważna obserwacja i zauważenie zmian w zachowaniu pupila.

Podstawowe symptomy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Przede wszystkim, zwierzę cierpiące z powodu bólu zębów i dziąseł będzie mniej jadło lub całkowicie straci apetyt. Może być również ospałe i znacznie więcej czasu w ciągu dnia przeznaczy na sen. Ból zmniejszy również chęć zwierzęcia do zabaw – nawet tych, którym do tej pory oddawało się ono z największą przyjemnością. Pupil może też znacznie więcej pić i widocznie się ślinić.

Symptomy charakterystyczne dla schorzenia

Najbardziej charakterystyczne symptomy będą jednak zauważalne tylko wtedy, gdy zwierzę pozwoli sobie zajrzeć do pyszczka. Wówczas mocno widoczna będzie opuchlizna, a niekiedy także krwawienie z dziąseł. Ważnym symptomem jest też pojawienie się bardzo widocznej, jaskrawoczerwonej linii oddzielającej zęby od dziąseł.

Przykry zapach z pyszczka

Do innych dość specyficznych objawów zaliczyć można także pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z pyszczka. Należy pamiętać, że oddech zdrowego kota nigdy nie powinien mieć przykrego zapachu – to mit, przez który wielu opiekunów zwierząt bagatelizuje symptom często bardzo poważnych problemów. Nieprzyjemny zapach może bowiem sygnalizować choroby nie tylko jamy ustnej, ale też układu pokarmowego, a nawet zaburzenia pracy nerek czy wątroby. Jego pojawienie się powinno więc zawsze być powodem wizyty u lekarza weterynarii.

Zwracaj uwagę na drobne zmiany w zachowaniu pupila

Oczywiście ogólne symptomy, takie jak ospałość czy brak apetytu, nie sygnalizują, że problemem jest infekcja w obrębie jamy ustnej. Jednak nawet najbardziej przyjazne zwierzę, które cierpi z powodu bólu zębów, nie będzie współpracować przy próbach zajrzenia mu do pyszczka. Nie uzależniajmy więc wizyty u lekarza weterynarii od tego, czy uda nam się zauważyć charakterystyczne zmiany w obrębie zębów i dziąseł – udajmy się do specjalisty już wówczas, gdy pojawią się pierwsze, nawet dość ogólne zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Nawet jeśli nie będzie to akurat problem z przyzębiem, być może lekarz dostrzeże objawy charakterystyczne dla innej choroby, którą dzięki naszej reakcji uda się szybko zdiagnozować i równie szybko wyleczyć. Należy bowiem pamiętać, że nawet nieznaczna zmiana w zachowaniu zwierzęcia może być istotnym sygnałem, że z jego organizmem dzieje się coś niedobrego.

Leczenie zapalenia dziąseł u kota. Jak przebiega i co musisz o nim wiedzieć?

Przebieg leczenia zapalenia dziąseł u kota zależy przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem tego schorzenia mamy do czynienia. Najczęściej jednak cały proces opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii, której zadaniem jest opanowanie infekcji. Do stosowanych zwykle antybiotyków zalicza się m.in. metronidazol i amoksycylinę. Ponadto w ramach zapobiegania nawracaniu problemu usuwa się kamień nazębny (zarówno pod-, jak i naddziąsłowy). W niektórych przypadkach konieczna może być ekstrakcja pojedynczych zębów lub konturowanie dziąseł.

Nieco trudniej wygląda kwestia leczenia zapalenia limfocytarno-plazmocytarnego. Tu przed przystąpieniem do antybiotykoterapii należy koniecznie przeprowadzić badania, które wykluczą sytuację, w której zapalenie dziąseł jest symptomem poważniejszych chorób nerek, wątroby, zakażenia wirusami kociej białaczki (FeLV), FIV czy chorób nowotworowych. Ponadto sam proces leczenia nie zawsze jest tu w pełni skuteczny – w najgorszych przypadkach może być konieczne usunięcie wszystkich zębów kota, a w następnym etapie przez długi czas stosowanie leków przeciwzapalnych np. glikokortykosteroidów i antybiotyków.

Profesjonalna pomoc drogą do zdrowia

Choroby i infekcje jamy ustnej są mocno zróżnicowane i wymagają indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Dlatego też leczenie powinno być przeprowadzane od początku do końca przez specjalistę w swojej dziedzinie – lekarza weterynarii, którego wiedza i doświadczenie będą gwarantem najwyższej jakości opieki. Szukasz miejsca, w którym Twój pupil będzie mógł skorzystać z pełnego zakresu opieki zdrowotnej? Sprawdź naszą ofertę! Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna jest bowiem miejscem, w którym zadbamy nie tylko o jamę ustną, lecz o ogólny stan zdrowia Twojego pupila. Zapewniamy pełną diagnostykę oraz kompleksową opiekę w każdej dziedzinie – od stomatologii i okulistyki, przez chirurgię i ortopedię, aż po leczenie onko- i kardiologiczne.