Zabieg TTA u psa jest jedną z nowoczesnych metod leczenia chirurgicznego zerwania więzadła krzyżowego – najczęstszego urazu ortopedycznego spotykanego u tych zwierząt. Tibial Tuberosity Advancement, czyli wysunięcie guzowatości piszczelowej, to operacja obejmująca odcięcie fragmentu kości i jego przemieszczenie w celu zniesienia przeciążeń generowanych przez zerwanie więzadła krzyżowego. Ideę tej operacji opracowano w oparciu o znajomość fizyki i sił działających na staw kolanowy zwierzęcia, a obecnie należy ona do dwóch najczęściej stosowanych metod terapeutycznych przy uszkodzeniu więzadeł krzyżowych.

Spis treści:
Jakiej części stawu dotyczy zabieg?
Kiedy może być konieczny?
Na czym polega?
Szybkie efekty i krótka rekonwalescencja
Cena zabiegu

Jakiej części stawu dotyczy zabieg TTA u psa?

Staw kolanowy, na którym przeprowadza się zabieg TTA u psa, jest najbardziej skomplikowanym połączeniem międzykostnym w całym organizmie ssaków. Choć z funkcjonalnego punktu widzenia jest to prosty staw zawiasowy, to z racji potężnych obciążeń, jakim musi sprostać każdego dnia, ma niezwykle złożoną budowę. Zarówno u ludzi, jak i u psów, ta skomplikowana konstrukcja narażona jest na uszkodzenia, które mogą dotyczyć każdego z jej elementów.

Kośćmi tworzącymi staw kolanowy są piszczel i kość udowa. Ich powierzchnie stawowe pokryte są warstwą śliskiej chrząstki szklistej, a przestrzeń między nimi – wypełniona mazią stawową. Połączenie jest dodatkowo stabilizowane i uszczelniane przez łącznotkankowe łąkotki, a poza tym staw kolanowy zawiera liczne więzadła zapobiegające ześlizgiwaniu się kości z siebie nawzajem. Należą do nich między innymi: więzadła boczne i przyśrodkowe, więzadło rzepki, mocujące tę niewielką kość, oraz dwa więzadła krzyżowe: przednie (zwane u psów doczaszkowym) i tylne. To właśnie więzadła krzyżowe, zwłaszcza doczaszkowe, najczęściej ulegają zerwaniu.

Kiedy zabieg może być konieczny?

Zerwanie więzadła krzyżowego może zdarzyć się każdemu psu, jednak szczególnie są nań narażone osobniki aktywne fizycznie (na przykład psy ratownicze, sportowe lub policyjne) oraz zwierzęta w średnim i podeszłym wieku. Uważa się również, że część zwierząt posiada genetyczne predyspozycje do wystąpienia tego urazu. Dochodzi do niego zwykle w wyniku nadmiernego obciążenia stawu, skutkującego niekorzystnym rozkładem sił i rozjechaniem się osi obu tworzących staw kości.

Zerwanie któregoś z więzadeł krzyżowych ma poważne konsekwencje. Dochodzi wówczas do ześlizgiwania się jednej kości z drugiej, co powoduje tak zwany „objaw szufladki”. To zjawisko pociąga za sobą kolejne uszkodzenia, najczęściej rozerwania łąkotek i zmiany zwyrodnieniowe stawu. Zarówno sam uraz, jak i konsekwencje, które za sobą pociąga, są bardzo bolesne dla zwierzęcia i z czasem mogą znacząco ograniczyć możliwość poruszania się.

Pies chętny do zabawy

Na czym polega zabieg TTA u psa?

Zabieg TTA u psa należy do dwóch najczęściej stosowanych metod leczenia operacyjnego zerwania więzadeł krzyżowych – drugą jest TPLO, czyli osteotomia poziomująca kości piszczelowej. Choć obie metody wymagają nacięcia kości i charakteryzują się dużą skutecznością, część lekarzy weterynarii uważa TTA za nieco bezpieczniejszą i mniej inwazyjną.
Operację rozpoczyna się od usunięcia zerwanego więzadła z jego punktów przyczepu na kości udowej i piszczelowej. Następnie lekarz weterynarii przeprowadza podłużne nacięcie kości piszczelowej, oddzielając jej guzowatość od głowy i trzonu. Odcięty element jest przemieszczany do przodu i mocowany na miejscu z użyciem płytki osteotomijnej oraz klatki dystansowej. Efektem operacji jest zmiana sił działających na staw – oś siły powodującej „efekt szufladki” zostaje przecięta prostopadle przez siłę naciągu więzadła rzepki, które przejmuje funkcję zerwanego więzadła krzyżowego.

Szybkie efekty i krótka rekonwalescencja

Dużą zaletą zabiegu TTA jest bardzo szybki efekt terapeutyczny – lekarze weterynarii notują powrót kończyny do użytku już w 24 godziny po zakończeniu operacji. Rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo krótka, a ryzyko wtórnych zmian zwyrodnieniowych, towarzyszących niekiedy innym operacjom na stawie kolanowym, jest minimalne. Dzięki tym atutom nowoczesne operacje TTA często określane są jako „TTA Rapid”, czyli szybkie lub natychmiastowe.

Cena zabiegu

To, ile kosztuje zabieg TTA u psa, zależy od konkretnego przypadku i placówki realizującej operację.
Wysokie koszty przeprowadzenia operacji TTA są rekompensowane przez bardzo dużą skuteczność tej metody – szacuje się, że około 90% psów odzyskuje po zabiegu całkowitą sprawność w operowanej kończynie. Szybki efekt terapeutyczny i krótka rekonwalescencja to dodatkowe zalety tej metody, ważne szczególnie dla psów pracujących.

W ofercie usług ortopedycznych Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej znajdują się operacje TTA oraz TPLO, a także inne zabiegi chirurgiczne przywracające sprawność ruchową. Nasza placówka wyposażona jest w nowoczesne sale operacyjne, w których nad pacjentami pracują doświadczeni specjaliści.