Weterynarz neurochirurg to lekarz weterynarii zajmujący się chirurgią układu nerwowego. Jakie operacje najczęściej przeprowadza specjalista w tej dziedzinie, w jakich sytuacjach odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien się do niego zwrócić i gdzie szukać najlepszych lekarzy zajmujących się leczeniem chirurgicznym układu nerwowego psów, kotów i innych zwierząt? Odpowiadamy.

Spis treści
Czym zajmuje się ten specjalista?
Kiedy należy się do niego zwrócić?
Objawy chorób układu nerwowego u psów
Symptomy chorób układu nerwowego u kotów
Szukasz najlepszych specjalistów? Sprawdź naszą ofertę!
Nie tylko układ nerwowy

Czym zajmuje się weterynarz neurochirurg?

Weterynarz neurochirurg zajmuje się operacyjnym leczeniem układu nerwowego, a więc wykonuje przede wszystkim operacje kręgosłupa oraz mózgowia u zwierząt. Najczęściej wykonywanymi przez niego zabiegami są operacje kręgosłupa w tym: dyskopatie, mielopatie (niestabilność szczytowo-obrotowa, syndrom chwiejności, inaczej Wobblera), zespół ogona końskiego oraz stabilizacje złamań/nadwichnięć w obrębie kręgów. Często jest także odpowiedzialny za operacyjne leczenie schorzeń w rodzaju wodogłowia, torbieli podpajęczynówkowych, a przy tym wykonuje wiele innych specjalistycznych zabiegów. Objawy chorób, które wymagają operacyjnego leczenia, często nie są jednak jasne i jednoznaczne, dlatego też każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga musi być świadomy, jakie sygnały powinny skierować go (wraz z jego pupilem) do specjalisty.

Kiedy należy się zwrócić do specjalisty w tej dziedzinie?

Do najczęstszych chorób neurologicznych występujących u psów należą dyskopatie, mielopatie i zespół końskiego ogona (określany fachowo mianem zwyrodnieniowego zwężenia lędźwiowo-krzyżowego). Koty podatne są na choroby neurologiczne będące powikłaniami po innych schorzeniach, takie jak zapalenia krążków międzykręgowych, zapalenia rdzenia oraz zmiany naczyniowe w obrębie układu krążenia będące również często przyczyną niedowładów. Jakie objawy powinny Cię zaalarmować?

Z jakimi objawami chorób układu nerwowego u psa i kota należy się zwrócić do weterynarza neurochirurga?

Najczęściej występującymi u psów objawami, które warto poddać uwadze weterynarza neurochirurga, są przede wszystkim wszelkiego rodzaju problemy z poruszaniem się. Jeżeli zwierzę jest znacznie mniej chętne do zabawy, widoczna jest bolesność w trakcie ruchu, możemy być pewni, że coś jest nie tak. Jeśli dodatkowo zauważysz, że Twój pupil nie ma pełnej kontroli nad swoimi kończynami, nie radzi sobie ze wstawaniem czy widoczny jest choć niewielkiego stopnia niedowład, to wskazówka do udania się w celu konsultacji neurologicznej. Poza widocznymi objawami rozwijającymi się stopniowo, częstym objawem są nagłe porażenia mogące dotyczyć wszystkich kończyn (tetraplegia), dwu (para, hemiplagia) lub jednej kończyny (monoplegia/monopareza).
Do najmniej charakterystycznych objawów należą też takie, które powinny zaniepokoić każdego właściciela niezależnie od tego, czy podejrzewa on u swojego pupila schorzenia układu nerwowego czy jakiekolwiek inne zaburzenia, a więc osowiałość, brak apetytu i niechęć do ruchu, zaburzenia świadomości.

Kot przed wizytą u neurochirurga

Nietypowe zachowania

Co istotne, do objawów neurologicznych należy zaliczyć także o nieco trudniejsze, ale wciąż możliwe do wychwycenia zmiany w zachowaniu zwierzęcia – takie jak ciągłe chodzenie, nadmierne obniżenie głowy w stosunku do reszty ciała wywołane przykurczem mięśni karku i szyi, popiskiwanie lub wycie bez widocznej przyczyny czy nawet szczękanie zębami. Wiele z tych objawów może jednak zostać mylnie odczytanych przez właścicieli starszych psów jako oznaka starzenia się i demencji. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić, czy żaden z objawów nie ma swojego uzasadnienia w dysfunkcji układu nerwowego. Być może pupilowi – pomimo jego wieku – można będzie jeszcze ulżyć i sprawić, że ostatnie lata jego życia będą dla niego komfortowe.

Jeżeli więc zauważysz jakikolwiek niepokojący objaw u swojego pupila – zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Będzie on w stanie przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, która pozwoli na podjęcie szybkiego leczenia operacyjnego lub zachowawczego. W przypadku chorób układu nerwowego jest to bowiem jeden z kluczowych czynników, które zadecydują o tym, czy Twojemu pupilowi uda się wyzdrowieć. A jeśli okaże się, że objaw nie jest związany z układem nerwowym – tym lepiej! Dzięki temu dowiesz się, co było jego przyczyną i będziesz w stanie wraz ze specjalistą podjąć dalsze działania mające na celu wyeliminowanie niepokojącego symptomu.

Symptomy chorób układu nerwowego u kotów

Choroby neurologiczne u kotów objawiają się dość podobnie. Sygnałami, na które należy zwrócić uwagę, są więc wszelkiego rodzaju problemy z poruszaniem się i utrzymaniem pełnej kontroli nad kończynami. Objawami choroby mogą być oczywiście także drgawki i nagłe utraty świadomości. Ważne są jednak również nagłe zmiany w zwyczajach dotyczących miauczenia, a także objawy w obrębie wzroku – nagła ślepota lub oczopląs, zaburzenia równowagi.
Wiele objawów neurologicznych u kotów może być wywołanych nie tylko typowymi chorobami układu nerwowego (takimi jak nowotwory czy infekcje, w tym infekcje wywołane często występującymi infekcjami wirusowymi, a także wirusem zespołu niedoboru immunologicznego (FIV), wirusem białaczki kociej (FeLV) czy wirusem zakaźnego zapalenia otrzewnej (FIP), ale też wpływem na organizm niektórych toksyn oraz schorzeniami wywołanymi przez pasożyty (toksoplazmoza).

Szybkie wychwycenie symptomu, a następnie natychmiastowe podjęcie działań w celu zdiagnozowania choroby, są kluczowe dla wyleczenia zwierzęcia (FIV, FeLV i FIP póki co to choroby nieuleczalne). Pamiętaj więc o tym, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości co do jego stanu zdrowia jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Dopiero on – po przeprowadzeniu badań – będzie w stanie określić, czy zmiany wywołane są czynnikami zewnętrznymi lub chorobą zakaźną, czy chorobą układu nerwowego.

Szukasz najlepszych weterynarzy zajmujących się neurochirurgią? Sprawdź u nas

Kiedy odpowiedzialny opiekun zwierzęcia podejrzewa, że z pupilem należy wybrać się do weterynarza zajmującego się neurochirurgią, szuka on zazwyczaj nie najbliższej placówki, ale najlepszego miejsca, w którym czworonóg będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna. Nasi specjaliści na co dzień mają kontakt ze zwierzętami wymagającymi natychmiastowej opieki – także w zakresie chorób układu nerwowego. W przychodni zajmujemy się diagnostyką obrazową układu nerwowego (tomografia komputerowa) oraz jako jedno z niewielu miejsc w kraju mamy możliwość pobrania oraz badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Nie tylko układ nerwowy

Co istotne, nasza placówka może zagwarantować Twojemu pupilowi kompleksową obsługę nie tylko w zakresie neurochirurgii. Nasi specjaliści zadbają o Twojego pupila właściwie w każdym zakresie związanym z ochroną zdrowia. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby jedna przychodnia posiadała pełną dokumentację medyczną Twojego pupila – zaczynając od profilaktyki przez diagnostykę aż po wszystkie specjalizacje takie jak kardiologia, położnictwo czy okulistyka – sprawdź naszą ofertę. Chcesz, abyśmy zajęli się Twoim pupilem? Zarejestruj się na wizytę kontrolną już dziś i sprawdź stan zdrowia swojego czworonoga!