USG jamy brzusznej u psa to jedna z podstawowych metod diagnostyki obrazowej u tego gatunku zwierząt domowych. Prosta do wykonania, całkowicie bezpieczna dla pacjenta i, przy odpowiednim przeprowadzeniu, o nieocenionej wartości diagnostycznej. Podobnie jak u ludzi, ultrasonografia u psów pozwala uwidocznić struktury położone głęboko pod skórą i wykryć obecne w nich nieprawidłowości. Jama brzuszna, jako zawierająca dużą ilość narządów wewnętrznych, często staje się lokalizacją patologii oraz polem badania ultrasonograficznego.

Spis treści:
USG w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Na czym polega badanie?
Zalety
Przygotowanie do badania
Co można wykryć w badaniu ultrasonograficznym?

USG jamy brzusznej u psa w naszej przychodni

Na wyposażeniu Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej znajdują się aparaty ultrasonograficzne, oferujące wyraźny i łatwy w interpretacji obraz z USG jamy brzusznej u psa. Oczywiście jeszcze ważniejsi od sprzętu są nasi lekarze weterynarii, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i fachową wiedzę, by prawidłowo zdiagnozować każdego pacjenta. W celu umówienia się na wizytę lub uzyskania dodatkowych informacji o naszej ofercie, zapraszamy do nawiązania kontaktu mailowego lub telefonicznego – informacje kontaktowe znajdziesz na naszej stronie.

Na czym polega badanie?

W badaniu USG wykorzystuje się fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki. Kiedy zostają one wyemitowane w głąb ciała człowieka lub zwierzęcia, zaczynają rozchodzić się w jego tkankach oraz odbijać od granic między fragmentami o różnej gęstości. Różnice w szybkości rozchodzenia się fal oraz ich odbijania pozwalają na odróżnienie jednych struktur od drugich – takie, które generują mocniejszy sygnał, nazywamy hiperechogenicznymi (lub jasnymi), natomiast ośrodki dające słabszy sygnał są hipoechogeniczne (ciemne). Emiter ultradźwięków znajduje się w głowicy, którą można badać interesujące nas fragmenty ciała pacjenta. Fala dźwiękowa, wracając do głowicy, zostaje przetworzona przez układ piezoelektryczny na sygnał, którego wizualną interpretację widzimy na ekranie urządzenia. Niegdyś ultrasonografia pozwalała jedynie na wygenerowanie wykresu ukazującego echogeniczności struktur, przez które przechodziła fala, obecnie możliwe jest uzyskanie czarno-białego obrazu, stanowiącego cyfrową interpretację sygnałów z odbitych ultradźwięków. Obrazy te z biegiem lat stają się coraz doskonalsze, a nowoczesne aparaty do ultrasonografii pozwalają nawet na uzyskanie trójwymiarowego obrazu w czasie rzeczywistym.

Pies na spacerze

Zalety

Ultrasonografia u zwierząt, w tym u psów, ma przewagę nad innymi metodami diagnostyki obrazowej, takimi jak zdjęcia przeglądowe czy tomografia komputerowa. Do badań radiologicznych pies musi stać lub leżeć bez ruchu – oczywiście, zapanowanie nad zwierzęciem jest dużo trudniejsze niż nad ludzkim pacjentem. Zwłaszcza tomografia, która trwa znacznie dłużej niż wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, jest problematyczna i wymaga zazwyczaj wprowadzenia psa w znieczulenie ogólne.
Badanie USG jest o tyle dogodne, że nie wymaga od zwierzęcia zachowania całkowitego bezruchu – wystarczy, że pies położy się, najlepiej w obecności opiekuna, i podczas badania nie będzie się wyrywał ani próbował uciekać. W przypadku dużego lub nerwowego zwierzęcia, konieczne może być przytrzymanie go przez kilka osób. W skrajnych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne, ale powinno to być wyjście ostateczne.

Przygotowanie do badania

Badanie ultrasonograficzne jest relatywnie komfortowe dla zwierzęcia, nie sprawiając mu bólu. Co ważne, nie naraża ono pacjenta ani badającego na promieniowanie jonizujące, tak jak inne metody badań obrazowych. Przed jego wykonaniem lekarz weterynarii musi jednak ogolić skórę na obszarze, który będzie badał – sierść w zbyt dużym stopniu zagłusza sygnał ultradźwiękowy. W przypadku badania jamy brzusznej, podstawą jest ścisła głodówka na 12 godzin przed wizytą, niekiedy połączona z małymi dawkami leków przeciw wzdęciom, jeżeli takie jest zalecenie lekarza. Treść pokarmowa w jelitach lub zalegające w nich gazy drastycznie zmniejszają jakość badania lub czynią je całkowicie niediagnostycznym.

Co może uwidocznić USG jamy brzusznej u psa?

USG jamy brzusznej może przekazać mnóstwo informacji o stanie zdrowia psa. W jamie brzusznej ulokowanych jest wiele kluczowych dla organizmu narządów – duża część przewodu pokarmowego, wątroba, trzustka i śledziona. Każdy z nich można z powodzeniem uwidocznić w ultrasonografii i zdiagnozować wiele nieprawidłowości w jego obrębie. Dobrze przeprowadzone badanie ultrasonograficzne pozwoli na uwidocznienie na przykład guzów i polipów w obrębie jelit, zmian zapalnych narządów miąższowych – w tym trzustki – lub obecności patologicznych przestrzeni płynowych, takich jak torbiele czy ropnie. Dzięki zastosowaniu technologii USG dopplerowskiego, która uwidacznia kierunek przepływu płynów w naczyniach, można ocenić ukrwienie narządów lub drożność przewodów, na przykład układu żółciowego. Wiele patologicznych zmian w obrębie wątroby jest hipo- lub hiperechogeniczne, dotyczy to między innymi przerzutów nowotworowych i guzów pierwotnych, zwapnień, ognisk martwicy czy marskości.

Ultrasonografia to jeden z filarów współczesnej weterynarii. To nieocenione narzędzie w diagnostyce chorób wewnętrznych, które pozwoli na ich szybkie i wiarygodne rozpoznanie. Jednak pierwszym i kluczowym elementem w procesie terapeutycznym wciąż pozostaje czujny i troskliwy opiekun – w przypadku zaobserwowania u psa dziwnych lub niepokojących objawów, należy jak najszybciej udać się na wizytę do przychodni weterynaryjnej.