Tomograf dla psa to jedna z najpopularniejszych metod diagnostyki obrazowej w weterynarii. Znacząco pomaga w dostrzeżeniu niewielkich szczegółów i patologii, które mogą nie być widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Jak się za chwilę przekonamy, tomografia komputerowa przydaje się w diagnostyce wielu różnych chorób, urazów oraz nieprawidłowości budowy, usprawniając ocenę stanu każdego układu w ciele zwierzęcia.

Spis treści
Sposób działania
Bezpieczeństwo
Zastosowanie
Jak przygotować zwierzę do badania?
Koszt zabiegu
Nasza oferta

W jaki sposób działa tomograf dla psa?

Pierwszy tomograf komputerowy został skonstruowany przez Godfreya Hounsfielda na początku lat 70. XX wieku, jednakże pierwotnie nie był on przeznaczony dla psów. O tym, jak doniosły był to wynalazek, najlepiej świadczy fakt, że Hounsfield w 1979 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny.

Początkowo tomografy były używane tylko do badania ludzi, jednak z czasem znalazły również zastosowanie w weterynarii. Ich ogólna zasada, niezależnie od pacjentów, jest taka sama. Urządzenie składa się z emiterów promieniowania (lamp rentgenowskich), które okrążają badany obiekt, oraz detektorów, które odbierają dane o pochłanianiu przez obiekt tegoż promieniowania. W tym właśnie tkwi klucz do potęgi tomografii komputerowej – każda tkanka w organizmie pochłania bowiem promieniowanie w innym stopniu, co pozwala komputerowi na wygenerowanie obrazu odzwierciedlającego układ poszczególnych narządów. Pomaga to zlokalizować na przykład uszkodzenia kości, zmiany nowotworowe, stany zapalne, a nawet zaburzenia neurologiczne. To ostatnie ma u zwierząt szczególne znaczenie, ponieważ tomografii często używa się w diagnostyce napadów padaczkowych.

Stopień, w jakim dana tkanka pochłania promieniowanie, mierzy się w jednostkach zwanych hounsfieldami (na cześć konstruktora-noblisty). Najwyższy wynik w tej skali uzyskują kości, które za obrazach tomograficznych są intensywnie białe. Na drugim biegunie są znajdujące się w organizmie gazy (czarne), a z tkanek – mięśnie.

Bezpieczeństwo

Niektórzy pacjenci (lub, w przypadku zwierząt, opiekunowie pacjentów) mogą nieco obawiać się perspektywy wystawienia organizmu na działanie promieniowania jonizującego. Rzeczywiście, dawka promieniowania wchłonięta przez ciało podczas badania tomograficznego jest większa niż przy robieniu klasycznego zdjęcia rentgenowskiego. W dalszym ciągu jednak nie są to poziomy zagrażające zdrowiu, a nad bezpieczeństwem zwierzęcia cały czas czuwa lekarz weterynarii. Ilość
promieniowania dostosowuje się też do badanego narządu – największą dawkę otrzymać może jama brzuszna i klatka piersiowa, a najmniejszą – głowa i szyja. W obrębie tej drugiej znajduje się tarczyca, bardzo wrażliwy na promieniowanie gruczoł.

Inną kwestią mogącą budzić wątpliwości jest znieczulenie ogólne; część opiekunów odnosi się z niejakim niepokojem do tej formy anestezji. Należy jednak pamiętać, że i tutaj zwierzę jest cały czas pod fachową obserwacją, a dawka środka znieczulającego jest dokładnie obliczana pod danego pacjenta.

Właściciele zwierząt często obawiają się również podania kontrastu dożylnego – dlatego przed badaniem zawsze wymagane są aktualne badania krwi zwierzęcia.

Lekarz badający psa

Zastosowanie

Tomografia komputerowa stanowi nieocenioną pomoc w diagnostyce bardzo różnych problemów. Z jej dobrodziejstw korzysta zarówno neurologia weterynaryjna, jak i ortopedia, traumatologia, a nawet onkologia. Tomografia może pomóc dostrzec zmiany wymagające obrazowania trójwymiarowego -między innymi zmiany w trudno dostępnych miejscach do obrazowania – między innymi w mózgowiu, jamach nosowych, zatokach, kręgosłupie, rdzeniu kręgowym, złamania lub pęknięcia kości, dyskopatie (nieprawidłowości krążków międzykręgowych), przerzuty nowotworowe do narządów klatki piersiowej oraz jamy brzusznej / kości, zmiany zwyrodnieniowe stawów jak dysplazja stawów łokciowych, osteochondroza.

Jak wygląda tomograf dla psa lub innego zwierzęcia?

Tomograf dla psa działa w dokładnie taki sam sposób jak tomograf dla ludzi. Często sprzęt posiada jednak oprogramowanie dedykowane dla zwierząt. Zazwyczaj ma też konstrukcję ułatwiającą stabilne ułożenie czworonoga na stole (który w takich tomografach jest zwykle dość płaski, by zwierzę mogło nań leżeć prosto). Następnie pacjent zostaje okrążany wielokrotnie przez emitery oraz detektory, które mogą być umieszczone w pierścieniu, jaki zazwyczaj kojarzymy ze szpitali, lub na
obrotowych ramionach. Producenci tomografów weterynaryjnych podkreślają często, że ich sprzęt może zostać użyty do badania zwierzęcia o różnych rozmiarach, co pozwala na diagnostykę przy użyciu jednego urządzenia nie tylko psów, ale też na przykład kotów, a nawet gryzoni.

Przygotowanie zwierzęcia do badania

Jak przygotować podopiecznego do diagnostyki obrazowej? Oczywiście pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie będzie umiał spokojnie leżeć na stole w trakcie trwania prześwietlenia, a zatem wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym.

Przed wykonaniem tomografii lekarz weterynarii zleca badania, które mają na celu sprawdzić, czy u psa nie występują żadne przeciwwskazania. Do badań tych należy między innymi sprawdzenie poziomu kreatyniny, pozwalające ocenić funkcję nerek; jest to szczególnie ważne, gdy badanie będzie przeprowadzone z kontrastem. U zwierząt starszych przed premedykacją wymagane jest również wykonanie echa serca. Opiekun musi natomiast dopilnować, by pies nic nie jadł w ciągu ośmiu godzin przed prześwietleniem, a także nie pił przez co najmniej dwie.

Warto pamiętać, że tomografii nie powinny być poddawane ciężarne suki (promieniowanie może być szkodliwe dla płodów), a także osobniki w ciężkim stanie ogólnym, który przed badaniem musi zostać ustabilizowany.

Ile kosztuje tomograf dla psa?

Na pytanie, ile kosztuje tomograf dla psa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny badań wahają się jednak od 700 do 1200 złotych. Jest to oczywiście koszt dużo wyższy od zwykłego zdjęcia rentgenowskiego. Skąd się on bierze? Przede wszystkim z samego urządzenia, czyli tomografu, który jest drogi w utrzymaniu i eksploatacji. Do tego dochodzą koszty znieczulenia ogólnego oraz kontrastu dożylnego oraz kroplówki która podawana jest po badaniu.

Jeśli chodzi o cenę, tomografia komputerowa plasuje się pomiędzy wymienionymi wyżej zdjęciami rentgenowskimi a rezonansem magnetycznym. Ta ostatnia metoda obrazowania może być dokładniejsza, zwłaszcza w ocenie tkanek miękkich i elementów układu nerwowego, ale jej koszt sięga nawet powyżej 1200 złotych.

Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Nasza Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna posiada dobrze wyposażoną pracownię tomografii komputerowej. Nowoczesny sprzęt znacząco pomaga naszym specjalistom w diagnostyce zaburzeń neurologicznych, ocenie urazów oraz wad układu ruchu, onkologicznych, malformacji naczyniowych. Tomografia komputerowa to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Sprawnie przeprowadzone trwa ono jedynie kilka minut i pozwala uzyskać dobrej jakości obraz o najwyższej wartości diagnostycznej.

Wprowadzenie tomografii komputerowej do weterynarii znacząco poprawiło poziom leczenia zwierząt. Dzięki uwidocznieniu struktur z wnętrza ciała możemy dogłębnie zbadać czworonoga, nawet go nie dotykając. W naszej placówce korzystamy ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnej tomografii komputerowej, aby zapewnić Państwa podopiecznym dokładną diagnostykę na wysokim poziomie. Wiemy, że dobra diagnostyka to podstawa skutecznego leczenia. Zapraszamy do wizyty w naszej przychodni i przekonania się o wysokiej klasie naszej pracowni tomograficznej.