Tłuszczak u kota to stosunkowo rzadko występująca zmiana nowotworowa o łagodnym charakterze, która jest zbudowana z tkanki tłuszczowej. Z reguły nie powoduje dyskomfortu i bólu u zwierzęcia. Tłuszczak pojawia się pod skórą w postaci miękkiego guzka, który może jednak stopniowo się powiększać i obniżyć jakość życia czworonoga. Z tego względu bardzo ważne jest śledzenie wszelkich zmian w ciele kota, a w razie potrzeby podjęcie odpowiednich działań.
Spis treści:
Występowanie i symptomy
Podłoże problemu
Symptomy schorzenia
Leczenie
Możliwości usunięcia zmiany
Profilaktyka i opieka
Gdzie tłuszczak u kota występuje i jakie ma objawy?
Tłuszczak u kota może występować w różnych miejscach ciała, a także daje dość charakterystyczne objawy. Ich diagnostykę możemy przeprowadzić w naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura. Tłuszczaki najczęściej pojawiają się na tułowiu, kończynach i brzuchu, a także w okolicach szyi i głowy. Z reguły przyjmują kulisty kształt i są wyczuwalne przy dotyku. Zależnie od lokalizacji, zmiany takie mogą różnić się wielkością. Tłuszczaki zwykle są dość nieduże, ale w niektórych przypadkach guzki osiągają znaczne rozmiary. Tempo wzrostu jest przeważnie powolne. Jeżeli jednak guzek powiększa się szybko, może wymagać interwencji chirurgicznej. W naszej przychodni zajmujemy się również innymi schorzeniami, np. z dziedziny dermatologii, stomatologii, kardiologii, neurologii czy ortopedii.
Podłoże problemu
Przyczyny powstawania guzów tłuszczakowych nie są do końca jasne. W ich rozwoju prawdopodobnie kluczową rolę odgrywają takie czynniki, jak predyspozycje genetyczne, styl życia zwierzęcia czy zmiany hormonalne. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju zmian jest wyższe u starszych kotów, ze względu na naturalny proces starzenia się organizmu. Do powstawania tłuszczaków mogą też przyczyniać się pewne zaburzenia w produkcji hormonów, spowodowane chociażby kastracją. Do czynników ryzyka należy również otyłość. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie wiąże się z jej niekontrolowanym rozrostem, co podnosi prawdopodobieństwo powstania tłuszczaka. Aby zminimalizować ryzyko, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę kota.
Symptomy schorzenia
Guz tłuszczakowy jest miękki i przesuwalny pod skórą, a przez to dość charakterystyczny. Zmiany tego typu mogą być jednak łatwo mylone z innymi typami nowotworów. Ze względu na łagodny charakter, tłuszczak zwykle nie wpływa znacząco na komfort życia zwierzęcia. Problematyczne mogą być jednak guzki umiejscowione w stosunkowo newralgicznych miejscach, takich jak podbrzusze czy łapy. Nierzadko utrudniają wówczas zwierzęciu poruszanie się bądź też wywołują u niego dyskomfort podczas leżenia. W takich sytuacjach często niezbędne jest usunięcie zmiany, co ma na celu poprawę jakości życia czworonoga. Interwencja chirurgiczna może być konieczna także w przypadku zbyt szybkiego rozrostu guzka, który zaczyna wywierać nacisk na okoliczne tkanki.
Jak tłuszczak u kota powinien być leczony?
Tłuszczak u kota jest rozpoznawany w ramach badania klinicznego. Lekarz weterynarii ocenia cechy zmiany, a także jej charakter. W razie wątpliwości, specjalista może przeprowadzić biopsję cienkoigłową lub badanie cytologiczne pod kątem dokładnej analizy tkanki tłuszczowej. W ocenie wielkości guza i jego lokalizacji może pomóc badanie obrazowe USG. Wczesna diagnostyka znacząco minimalizuje ryzyko ewentualnych powikłań, a także pozwala na zaplanowanie bardziej efektywnego procesu terapeutycznego.
Możliwości usunięcia zmiany
Z reguły chirurgiczne usunięcie zmiany jest konieczne wówczas, gdy guzek osiąga zbyt duże rozmiary i negatywnie wpływa na komfort życia zwierzęcia. Przebieg samej procedury pozostaje stosunkowo prosty, zwłaszcza w przypadku zmian umiejscowionych na tułowiu czy kończynach. Te w okolicach głowy i szyi są trudniejsze do wycięcia, co wpływa na poziom skomplikowania zabiegu. W większości przypadków zmiana nie powraca po usunięciu, jednak zawsze istnieje minimalne ryzyko nawrotu. Aby odpowiednio wcześnie wykrywać zmiany, należy odbywać regularne kontrole weterynaryjne. Warto też pamiętać, że usunięcie guzka nie obniża ryzyka rozwoju innych nowotworów u kota. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Profilaktyka i opieka
Nie istnieją niestety sprawdzone metody zapobiegania tłuszczakom. W utrzymaniu ogólnego dobrostanu kota pomocne jest systematyczne sprawdzanie stanu jego ciała i skóry, ponieważ pozwala na szybką identyfikację wszelkich nietypowych zgrubień. Natychmiastowa reakcja i konsultacja ze specjalistą znacząco zwiększa szanse prawidłowego rozpoznania zmiany, a następnie podjęcia leczenia. Istotną kwestią jest też odpowiednie podejście do codziennej opieki nad kotem. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane chociażby z kontrolą masy ciała zwierzęcia, a tym samym odpowiednią dietą. Ryzyko wystąpienia zmian tego typu minimalizuje właściwa podaż składników odżywczych, które muszą w pełni spełniać zapotrzebowanie kota. Istotna jest również regularna aktywność fizyczna zwierzęcia, ponieważ znacząco wpływa na jego kondycję i właściwy poziom tkanki tłuszczowej.