Stomatolog dla psa może okazać się potrzebny częściej, niż wydaje się większości opiekunów. Wiele osób lekceważy problem pielęgnacji psiego uzębienia, co jest dużym błędem. Pies, podobnie jak człowiek, może cierpieć na liczne choroby zębów i przyzębia, mimo iż struktury te są u tych ssaków bardziej odporne niż u ludzi. Badanie dentystyczne to zatem zdecydowanie dobry pomysł zarówno w przypadku sygnałów świadczących o problemach jamy ustnej zwierzęcia, jak i w charakterze rutynowej kontroli stanu uzębienia.

Spis treści:
Nasza oferta
Czym zajmuje się stomatologia?
Problemy stomatologiczne u psów
Choroby przyzębia
Próchnica

Stomatolog dla psa w naszej przychodni

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna to jedna z najbardziej wszechstronnych placówek leczniczych dla zwierząt na Śląsku, a wśród naszej szerokiej oferty znajdują się również usługi z zakresu stomatologii weterynaryjnej. Nasi lekarze weterynarii wykonują zaawansowane zabiegi dentystyczne, takie jak leczenie kanałowe czy ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego. Poza tym dokonują ekstrakcji zębów, resorpcji korzeni, leczą choroby przyzębia i przeprowadzają sanację jamy ustnej. Te i inne procedury nierzadko mogą uratować uzębienie zwierzęcia, a czasem jego życie. Jeśli chcesz umówić się na wizytę w naszej przychodni lub uzyskać więcej informacji o oferowanych zabiegach, zapraszamy do skorzystania z informacji kontaktowych dostępnych na naszej stronie.

Czym się zajmuje?

Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem zębów i jamy ustnej. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „naukę o ustach”. W obszarze zainteresowań tej nauki, zwanej też z łaciny dentystyką, leżą wszystkie choroby zębów, przyzębia, dziąseł, języka i błony śluzowej jamy ustnej. Opieka stomatologiczna jest dla psów równie ważna jak dla ludzi, bowiem jakiekolwiek schorzenia w obrębie pyska utrudniają lub uniemożliwiają pobieranie pokarmów.
Stomatologia nie należy do specjalizacji, w jakich mogą się kształcić lekarze weterynarii w Polsce – niemniej jednak każdy lekarz powinien umieć rozpoznawać podstawowe choroby jamy ustnej i znać zasady ich leczenia.

Na jakie przypadki może natrafić stomatolog dla psa?

Zęby psów są mocne i przystosowane do wytrzymywania dużych przeciążeń – służą zwierzętom nie tylko do spożywania pokarmów, ale też jako narzędzia do operowania przedmiotami i do obrony. Jednak nawet tak potężne zęby mogą ulec uszkodzeniom lub procesom chorobowym, to samo dotyczy pozostałych elementów jamy ustnej.

Weterynarz stomatolog

Choroby przyzębia – poważne zagrożenie

Szczególnie istotnym problemem w stomatologii psów są choroby przyzębia, czyli tkanek mocujących ząb w zębodole. Zależnie od ciężkości procesu chorobowego można wyróżnić zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia oraz paradontozę. Najbardziej narażone na rozwój tych problemów są małe psy, ponieważ posiadają one proporcjonalnie największą powierzchnię zębów względem ciała.
Najczęściej przyczyną rozwoju stanu zapalnego jest osadzający się na zębach kamień – zmineralizowana pod wpływem obecnych w ślinie i pokarmie związków chemicznych płytka nazębna. Powstaje ona na skutek wydzielania glikoprotein i innych substancji przez osiadłe na zębach bakterie i chwytania w tak powstałą „sieć” jonów wapnia. Kamień nazębny z czasem staje się bardzo twardy i trudny do usunięcia.

Rozwój problemu

Rozwój bakterii w kamieniu nazębnym może doprowadzić do rozwoju paradontozy – stanu, w którym pies traci zęby na skutek uszkodzenia przyzębia. Utrata zębów nie jest jednak najpoważniejszym zagrożeniem, które się wtedy pojawia. Bakterie, które kolonizują dziąsła, mogą przedostać się do krwi i drogą naczyń krwionośnych trafić do odległych narządów, takich jak serce, wątroba czy nerki. Wykazano związek nieleczonej choroby przyzębia z rozwojem wielu chorób ogólnoustrojowych, w tym powikłań sercowo-naczyniowych.

Regularne szczotkowanie zębów psa pomoże uchronić je przed rozwojem kamienia. Kiedy jednak już się on wytworzy, jedynym sposobem na pozbycie się go bywa skalingowanie z użyciem ultradźwięków.

Próchnica – rzadki problem

Próchnica zębów, która spędza sen z powiek wielu ludziom, u psów należy do rzadkości. Wynika to z mocniej zasadowego odczynu śliny tych ssaków, który w pewnym stopniu chroni szkliwo zębów przed kwasami obecnymi w pokarmach. Mimo to szacuje się, że około 5% psów zmaga się z próchnicą zębów. Narażone na nią są przede wszystkim osobniki zaniedbane, starsze oraz nieprawidłowo karmione. Próchnica objawia się utratą apetytu, brzydkim zapachem z pyska i osłabieniem, a finalnie może doprowadzić do utraty zębów. Podobnie jak w przypadku chorób przyzębia, również tutaj bakterie kolonizujące zęby mogą przebić się do naczyń krwionośnych i roznieść się po organizmie. Znaną metodą usuwania próchnicy jest leczenie kanałowe, które oferujemy w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej.

Choroby zębów i jamy ustnej u psów stanowią poważny problem i nie można lekceważyć niepokojących oznak, które na nie wskazują. W przypadku ich wystąpienia radzimy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza weterynarii.