Sterylizacja kotki to zabieg, na który powinni zdecydować się wszyscy odpowiedzialni właściciele tych zwierząt, jeżeli nie planują rozmnażania pupilki. Zabieg taki pozwala nie tylko ustrzec się przed niechcianym kocim potomstwem. Jednocześnie niesie on bowiem za sobą pozytywny wpływ na organizm zwierzęcia, a jego przeprowadzenie zapobiega rozwojowi niektórych – niekiedy bardzo poważnych i groźnych dla życia zwierzęcia – chorób. Kiedy więc wybrać się z czworonogiem na taki zabieg, jakie są warunki jego przeprowadzenia i na czym on polega? Odpowiadamy.

Spis treści
Na czym polega zabieg?
Dlaczego to takie ważne?
Kiedy można przeprowadzić zabieg?
A co z dorosłymi samicami?
Mity o skutkach ubocznych zabiegu
Gdzie przeprowadzić zabieg?

Na czym polega sterylizacja kotki?

Zanim przejdziemy do informacji o tym, kiedy i gdzie przeprowadzić sterylizację kotki, warto wspomnieć, na czym polega ten zabieg. Wiele osób podziela bowiem mylne przekonanie, że sterylizacja jest po prostu zabiegiem wykonywanym na samicach, będącym odpowiednikiem kastracji u samców. Nie jest to prawdą – zabiegi te różnią się bowiem od siebie znacząco. Oba mogą być wykonywane zarówno u samic, jak i u samców. Pierwszy z nich obejmuje jednak wyłącznie podwiązanie jajo- czy nasieniowodów, podczas gdy drugi wiąże się z usunięciem części narządów rodnych – jajników (owariektomia), a niekiedy także macicy (owariohisterektomia) u samic, oraz jąder (orchidektomia) u samców. Coraz częściej jednak, mówiąc o samicach, używa się pierwszego pojęcia, choć zabieg obejmuje usunięcie narządów.

Dlaczego to takie ważne?

Niezależnie od rodzaju zabiegu, uniemożliwienie samicy zachodzenia w ciążę nie tylko eliminuje ryzyko pojawienia się niechcianego kociego potomstwa, lecz również niesie za sobą liczne pozytywne skutki zdrowotne. Przede wszystkim w stu procentach zapobiega powikłaniom występującym po ciąży i w okresie połogu, a także związanym z połogiem i okresem karmienia infekcjom gruczołów mlekowych i narządów rodnych. Pozwala ono również wyeliminować uciążliwe zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekuna ruje, które znacznie osłabiają organizm pupilki. W przypadku owariohisterektomii zabieg zapobiega także wystąpieniu nowotworów narządów rodnych oraz likwiduje ryzyko ropomacicza. Zabieg wykonany wcześnie zmniejsza także ryzyko wystąpienia raka gruczołów mlekowych.

Kiedy można przeprowadzić zabieg sterylizacji u kotki?

Kiedy więc przeprowadzać zabieg sterylizacji u kotki? Istnieje kilka wyznaczników, które pozwalają określić odpowiedni moment na przeprowadzenie takiego zabiegu. Wielu specjalistów zaleca poddanie mu zwierzęcia jak najwcześniej. W przypadku kotek, u których nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i które przeszły już wszystkie podstawowe szczepienia, odpowiednim momentem jest wiek około 4 miesięcy. Dawniej zalecano przeprowadzanie zabiegu u zwierząt, które osiągnęły wiek 6-8 miesięcy – dziś nie jest to jednak już uznawane za wczesną kastrację czy sterylizację.

Kotka przed sterylizacją

A co z dorosłymi samicami?

Powyższa informacja dotyczy jednak oczywiście wyłącznie przypadku, gdy w naszym domu pojawia się młode kocię – niezależnie od tego, czy pochodzi ono z hodowli, czy jest adoptowanym maluchem (będącym często skutkiem niepoddania samicy zabiegowi w odpowiednim momencie). A co w sytuacji, gdy adoptujemy dorosłą, niewysterylizowaną kotkę? W takim przypadku konieczna jest przede wszystkim kontrola ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia – najlepiej poprzez wykonanie rozszerzonej morfologii krwi z biochemią. Dorosły kot może bowiem cierpieć na różne schorzenia, a niektóre z nich mogą wykluczać możliwość przeprowadzenia zabiegu, uniemożliwiając np. podanie znieczulenia czy niektórych leków. Istotnym przeciwwskazaniem jest także ruja – w takiej sytuacji przed zabiegiem należy odczekać minimum tydzień od jej zakończenia, aby narządy zwierzęcia nie były nadmiernie przekrwione. Mogłoby to stwarzać znaczne ryzyko krwotoku podczas operacji.

Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, zabieg sterylizacji – nawet u starszych samic – jest obecnie zalecany przez większość lekarzy weterynarii. Tak samo jak u kociąt usuwa on bowiem problemy związane z rują, eliminuje ryzyko ropomacicza i sprawia, że zwierzę nie odczuwa potrzeby znaczenia terenu moczem. Ponadto zmniejsza on ryzyko wystąpienia trudnej zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekuna ciąży urojonej, która może wystąpić u samicy w każdym wieku.

Mity o skutkach ubocznych zabiegu

Wokół kwestii sterylizacji kotek narosło wiele mitów. Niektórzy od lat podzielają przesąd, że samica powinna przejść przynajmniej jedną ruję lub przynajmniej raz mieć kocięta. Dorosłe kotki po zabiegu nie odczuwają ani tęsknoty, ani potrzeby bycia matką – ich instynkt uruchamia się dopiero po porodzie, dlatego ten argument jest zupełnie nieuzasadniony. Co istotne, pierwsza ciąża i poród u samicy mogą skończyć się ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Także mit o tyciu zwierząt kastrowanych jest całkowicie bezzasadny – oczywiście, zwierzęta powinny otrzymywać dobrze zbilansowane porcje jedzenia o odpowiednich porach. Całodobowy dostęp do miski pełnej karmy zawsze będzie skutkował otyłością.

Prawdą jest jedynie, że zwierzę po usunięciu gonad może zachowywać się nieco inaczej – zazwyczaj jest to jednak zmiana pozytywna. Zwierzę jest mniej pobudzone, mniej nerwowe i mniej wrażliwe na dźwięki czy światło. Nie będzie też znaczyć terenu moczem i – o ile zostało nauczone korzystania z kuwety – nie będzie załatwiać się poza kuwetą.

Gdzie przeprowadzić zabieg wczesnej sterylizacji u kotki?

Wiesz już, czym jest sterylizacja kotki i kiedy warto przeprowadzić ją wcześnie, a kiedy istnieją przesłanki, by zaczekać z zabiegiem. Dokąd jednak udać się w celu jego przeprowadzenia? Zabieg ten jest na tyle popularny i rutynowy, że wykonują go niemal wszystkie lecznice, przychodnie czy kliniki weterynaryjne. Zabiegi przeprowadzane u samic są co prawda nieco bardziej inwazyjne, a przez to nieznacznie droższe niż te wykonywane na samcach – konieczne jest bowiem otworzenie powłok brzusznych. Nie są jednak same w sobie trudniejsze ani bardziej skomplikowane. Jak jednak wybrać odpowiednie miejsce i znaleźć specjalistów, którym powierzysz swoją pupilkę?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na sterylizację dorosłej samicy, czy kilkumiesięcznego kociątka, dobrym pomysłem jest wybranie jednego miejsca, w którym będzie można zadbać o każdy aspekt zdrowia Twojej pupilki. Świetnym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług placówki takiej jak Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna, w której Twoja pupilka będzie mogła skorzystać z usług nie tylko związanych z zabiegiem sterylizacji czy kastracji, ale też z opieki w niemal wszystkich zakresach – od okulistyki i stomatologii, przez chirurgię czy ortopedię, aż po onkologię. Jeśli więc zależy Ci na pełnym zakresie opieki, sprawdź nasze usługi już dzisiaj!