Rehabilitacja zwierząt to stosunkowo nowy dział medycyny weterynaryjnej, który wykorzystuje różne metody leczenia schorzeń i dolegliwości. Jej celem jest m.in. zminimalizowanie dolegliwości bólowych czy ograniczenie stanów zapalnych. Rehabilitacja skraca też czas leczenia i znacząco poprawia kondycję fizyczną zwierzęcia. Zabiegi w tym zakresie oferuje Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna.

Spis treści
Metody
Masaż
Kinezyterapia
Fizykoterapia
Sprawdź u nas

Poznaj metody rehabilitacji zwierząt

Rehabilitacja zwierząt zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Zabiegi z tej dziedziny zalecane są zarówno w przypadkach ortopedycznych, jak i neurologicznych. Do metod najczęściej stosowanych przez techników i lekarzy weterynarii należą różnego rodzaju masaże, a także zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii oraz hydroterapii.

Masaż

Masaż jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wewnętrznych i zewnętrznych objawów chorobowych. Techniki stosowane przez lekarza weterynarii wykazują działanie zarówno lecznicze, jak i prewencyjnie. Główne wskazania do ich przeprowadzenia to m.in. występowanie obrzęków, blizn czy zrostów tkanek miękkich, a także zmian w napięciu mięśni czy chorób aparatu ruchu. Masaż polecany jest jako terapia stresu oraz forma przygotowania sportowego lub kondycyjnego. Zabieg przeprowadzić można również w przypadku przetrenowania lub bezpośrednio przed udziałem zwierzęcia w wystawie.

Kinezyterapia

Kinezyterapia to specyficzna forma fizjoterapii, w której główną rolę odgrywa ruch. Obejmuje ona ćwiczenia zarówno czynne, jak i bierne. W przypadku zwierząt towarzyszących, stanowi ona niezwykle istotną formę terapii. Jej głównym celem jest doprowadzenie do usunięcia określonej niesprawności fizycznej, a także przygotowanie do dalszych etapów rehabilitacji.

Ćwiczenia czynne

Celem ćwiczeń czynnych jest zapobiegnięcie występowania sztywności w stawach, a także zwiększenie zakresu ich ruchomości. Zabiegi te przyczyniają się do odżywienia chrząstki stawowej oraz poprawy struktury kości, zapobiegając jednocześnie atrofii mięśni oraz ułatwiając budowanie masy mięśniowej. Kinezyterapia aktywna udoskonala zmysł równowagi i koordynacji zwierzęcia, chroni przed powikłaniami krążeniowo-oddechowymi i przywraca prawidłowy wzorzec ruchu. Nie bez znaczenia pozostaje utrata nadmiaru masy ciała oraz korzystny wpływ na psychikę pacjenta.

Ćwiczenia bierne

Ćwiczenia bierne w zakresie kinezyterapii przyczyniają się do rozluźnienia oraz rozciągnięcia mięśni i więzadeł, a tym samym zwiększenia płynności ruchów. Taka forma terapii podnosi również elastyczność struktur miękkich, zapobiegając przykurczom oraz zmniejszając ryzyko występowania dalszych urazów. Ćwiczenia bierne znacząco minimalizują dolegliwości bólowe u zwierzęcia, np. związanych z przetrenowaniem.

pies podczas rehabilitacji

Fizykoterapia w rehabilitacji zwierząt

Fizykoterapia zwierzęca to dział fizjoterapii, w którym do rehabilitacji stosuje się czynniki fizykalne naturalnie występujące w przyrodzie. Dotyczy to np. wody, prądu elektrycznego, promieniowania świetlnego, ultradźwięków czy też czynników termicznych. Do przeprowadzenia zabiegów w tym zakresie występują określone wskazania, które różnią się w zależności od stanu zdrowia zwierzęcia.

Ultradźwięki

Głównym wskazaniem do terapii ultradźwiękami są przewlekłe i podostre stany zapalne tkanek miękkich, mięśni, stawów, nerwów oraz okołostawowych. Metoda ta stosowana jest także w przypadku występowania zwłóknień i zrostów, blizn i bliznowców czy stanów pourazowych aparatu ruchu. Ultradźwięki zalecane są przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólach i nerwobólach czy zmianach przeciążeniowych. Technika ta sprawdza się ponadto w przypadku złamań kości, uszkodzeń nerwów obwodowych czy przerwania ciągłości skóry.

Magnetoterapia

Magnetoterapia wspomaga pourazowe gojenie tkanek, np. w przebiegu złamania kości, zwichnięcia stawu czy naderwania ścięgien lub mięśni. Technika ta polecana jest także po zabiegach ortopedycznych. Wykorzystanie magnetoterapii sprzyja leczeniu niedowładów i porażeń spowodowanych chorobami neurologicznymi, np. uszkodzeniem nerwu obwodowego, dyskopatii czy zespołem ogona końskiego. Zabieg ten sprawdza się ponadto przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, stanach zapalnych tkanek, nerwobólach, zaburzeniach krążenia obwodowego czy urazach i kontuzjach sportowych.

Laseroterapia

Zabieg laseroterapii zalecany jest przy występowaniu ran, owrzodzeń, odleżyn, odmrożeń czy oparzeń, a także stanów zapalnych skóry zwierzęcia. Metoda ta sprzyja leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn i kręgosłupa. Wykorzystuje się ją w terapii przewlekłych, podostrych i ostrych stanów zapalnych tkanek miękkich, okołostawowych oraz stawów. Laseroterapia może uśmierzyć ból pooperacyjny, a także ten pochodzenia nerwowego lub mięśniowego. Jej przeprowadzenie zaleca się również w stanach pourazowych aparatu ruchu, porażeniach nerwów obwodowych czy stanach zapalnych przyzębia i dziąseł.

Zimnolecznictwo i ciepłolecznictwo

Wskazaniem do termoterapii są ostre stany zapalne, występujące np. po zabiegu operacyjnym, skręceniu czy urazie. Zimnolecznictwo zaleca się także w przypadku stanów bólowych przy chorobie zwyrodnieniowej stawów i po ćwiczeniach fizycznych, a także w przypadku nerwobólów oraz przeczulicy. Do zabiegów ciepłolecznictwa wskazaniem są natomiast podostre i chroniczne fazy zapaleń pourazowych, wzmożone napięcia i powysiłkowe bóle mięśniowe, przykurcze, sztywności stawów oraz chroniczne schorzenia degenerujące.

Elektroterapia

Czynnikiem wykorzystywanym w elektroterapii jest prąd elektryczny, pozwalający na przeprowadzenie efektywnej elektrostymulacji TENS. Wskazaniem do tego zabiegu są m.in. bóle pooperacyjne, dyskopatia czy stany zwyrodnieniowe stawów obwodowych i kręgosłupa. Elektroterapia EMS opiera się natomiast na wykorzystaniu prądu impulsowego o niewielkiej częstotliwości, celem wywołania skurczu mięśniowego. Zabieg ten stosuje się m.in. do zwiększenia siły, masy i ukrwienia mięśni, a także podniesienia odporności na zmęczenie.

Hydroterapia

Hydroterapia jest jedną z najbardziej efektywnych metod fizjoterapii weterynaryjnej. Zabiegi przeprowadzane na bieżni wodnej pozwalają na wykorzystanie naturalnych właściwości wody, takich jak opór, wypór oraz ciśnienie hydrostatyczne. Do głównych wskazań należą m.in. niedowłady, porażenia, ograniczona wytrzymałość mięśni czy otyłość. Hydroterapia zalecana jest także zwierzętom starszym, o ograniczonej sprawności ruchowej oraz wymagających podniesienia wydolności serca.

Rehabilitacja zwierząt w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Rehabilitacja zwierząt obejmuje szeroki zakres zabiegów, które przeprowadza Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna. W naszym nowoczesnym zakładzie lecznictwa oferowane są różne usługi diagnostyczno-profilaktyczne, a także badania laboratoryjne, endoskopowe, RTG, EKG czy USG. Nasi technicy i lekarze weterynarii to doświadczeni fachowcy, którzy ze szczególnym poświęceniem podchodzą do wszystkich pacjentów. Zapraszamy do skorzystania z usług Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej w zakresie rehabilitacji zwierząt towarzyszących.