Rehabilitacja psa po operacji więzadła obejmuje różnorodne metody mające na celu przywrócenie zwierzęciu sprawności sprzed urazu i następującego w jego wyniku okresu unieruchomienia. Najczęściej występujące u psów zerwanie więzadeł krzyżowych powoduje dysfunkcję tylnych kończyn, która niepoddana odpowiedniemu leczeniu i rehabilitacji będzie się tylko pogłębiać. Jak jednak dochodzi do tego urazu i jakie metody rehabilitacji oraz leczenia można wdrożyć u podopiecznego?
Spis treści
W naszej przychodni
Jak dochodzi do urazu?
Objawy i diagnostyka
Metody leczenia i zalecenia po zabiegu
Leczenie i rehabilitacja psa po operacji więzadła krzyżowego w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Leczenie i rehabilitacja psa po operacji więzadła – w tym więzadła krzyżowego – jest możliwe w naszej przychodni weterynaryjnej na Śląsku. Oferujemy kompleksową opiekę dla psów po różnego rodzaju urazach. Posiadamy sprzęt diagnostyczny, który umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki obrazowej. Przeprowadzamy również leczenie operacyjne, które czasem jest niezbędne do przywrócenia sprawności zwierzęciu. W naszej ofercie znajdują się wszystkie najczęściej wykonywane operacje na stawie kolanowym, a nasi doświadczeni chirurdzy wykonują wszystkie zabiegi na miejscu. Po operacji zapewniamy również odpowiedni proces rehabilitacji, aby Twój pupil jak najszybciej odzyskał sprawność i komfort codziennego funkcjonowania. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej przychodni, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.
Jak dochodzi do urazu?
Staw kolanowy u ssaków to pod względem ruchomości prosty staw zawiasowy, który codziennie musi wytrzymywać duże obciążenia i siły działające na niego z różnych stron. Dlatego to połączenie międzykostne opatrzone jest licznymi strukturami pomocniczymi. Kluczową rolę odgrywają zbudowane z włóknistej tkanki łącznej więzadła. Wśród tych struktur wyróżnia się więzadła podkolanowe – chroniące staw od tyłu, a także więzadło rzepki – stabilizujące go z przodu. Więzadła krzyżowe, zarówno przednie, jak i tylne, choć niewielkie i mało widoczne, również są niezmiernie ważne. Znajdują się one wewnątrz stawu, łącząc powierzchnie stawowe kości udowej i piszczelowej. Ich głównym zadaniem jest stabilizacja stawu i zapobieganie nadmiernemu przemieszczaniu się obu kości względem siebie. Tkanka łączna włóknista jest wytrzymałym materiałem, odpornym na siły rozciągające. Niemniej jednak, podczas dużego obciążenia, na przykład podczas intensywnego wysiłku, więzadła krzyżowe u psów mogą ulec uszkodzeniu. Najbardziej narażone na to są duże, aktywne fizycznie osobniki. Ryzyko zerwania więzadeł krzyżowych wzrasta, jeśli wcześniej wystąpiły procesy degeneracyjne, takie jak stany zapalne czy artropatie.
Objawy i diagnostyka
Kiedy dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego u psa, objawy można zauważyć bardzo szybko. Zwierzę przestaje używać uszkodzonej kończyny i zaczyna wyraźnie kuleć. Pojawiają się również trudności z siadaniem – pies stawia tylną część ciała na podwyższonej powierzchni, aby zmniejszyć obciążenie chorej kończyny. Często też wygina ją na bok podczas siadania. Stopniowo kulawizna może się złagodzić, ale wraz z postępującą deformacją więzadeł ból się nasila, a po pewnym czasie towarzyszy zwierzęciu przez cały czas. Z dwóch więzadeł krzyżowych częściej uszkodzeniu ulega przednie, co powoduje tzw. objaw szuflady – ześlizgiwanie się kości udowej z piszczelowej. Kluczowe dla diagnozy zerwania więzadła krzyżowego u psa są badanie palpacyjne i badania obrazowe. Podczas badania palpacyjnego można wyczuć obrzęk stawu oraz deformację tkanki tłuszczowej podskórnej. Uszkodzona łapa jest również często nadmiernie wychudzona i zwiotczała, a podczas jej ruchu można usłyszeć charakterystyczne trzeszczenia, zwane krepitacjami. Do badań obrazowych, które mogą pomóc w diagnozie zerwania więzadła krzyżowego, należą zdjęcia rentgenowskie i ultrasonografia. Na zdjęciach rentgenowskich można zauważyć ubytki w tkance tłuszczowej oraz osteofity, które powstają w wyniku nadmiernego tarcia między kośćmi. Uszkodzone tkanki miękkie są bardzo dobrze widoczne w ultrasonografii, która często jest stosowana do obrazowania stawu kolanowego zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
Jak wygląda leczenie i rehabilitacja psa po operacji więzadła krzyżowego
Rehabilitacja psa po operacji więzadła krzyżowego jest koniecznym etapem terapii. Choć w części przypadków zerwanego więzadła, głównie u małych i lekkich psów, lekarz weterynarii może ograniczyć terapię do leczenia zachowawczego i zalecenia leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, to jednak często konieczne okazuje się leczenie chirurgiczne. W takim przypadku najczęściej stosuje się zabieg osteotomii kątowej, w której staw jest reperowany z użyciem tytanowej płytki osteotomijnej. Jest to częsty zabieg u psów ras dużych. Zalecane po operacji mogą być zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i magnetoterapię (metodę leczenia wykorzystującą fale magnetyczne wspomagające regenerację tkanek). Wśród ćwiczeń jednym z najważniejszych jest stretching, czyli mechaniczne rozciąganie kończyn zwierzęcia, aby przyspieszyć powrót do prawidłowej ruchomości i pobudzić mięśnie do właściwej pracy. Zerwane więzadło u psa to łatwo zauważalny, ale także ciężki i bolesny uraz. Dlatego w przypadku jego wystąpienia nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.