Rak u psa to diagnoza, która wprawia w przerażenie większość opiekunów tych czworonogów. Nowotwory złośliwe kojarzą się nam z wyjątkowo groźnymi chorobami, które bezwzględnie odbierają życie ludziom i zwierzętom. Czy jednak każdy nowotwór u psa jest tak niebezpieczny? Jak rozwijają się te choroby i czy można je skutecznie leczyć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Spis treści:
Charakterystyka choroby
Rodzaje
Symptomy i metody terapii
Pomoc w naszej przychodni

Czym charakteryzuje się rak u psa?

Z pojęciem raka u psa wiążą się pewne nieporozumienia, które wynikają zazwyczaj z niewłaściwych skrótów myślowych stosowanych w przestrzeni publicznej. Potocznie przyjęło się nazywać każdą złośliwą chorobę nowotworową rakiem. W rzeczywistości mianem tym określa się w medycynie (i weterynarii) jedynie nowotwory wywodzące się z tkanki nabłonkowej, która służy przede wszystkim jako pokrycie skóry (w formie naskórka) oraz wyściółka błon śluzowych. Raki, podobnie jak inne nowotwory, rozwijają się, kiedy część komórek w danej tkance przestaje prawidłowo funkcjonować, a konkretniej – nie ulega zaprogramowanej śmierci zwanej apoptozą. Komórki te zaczynają dzielić się bez opamiętania, a ich materiał genetyczny ulega dalszym uszkodzeniom. Skutkuje to wzrostem dysfunkcyjnej, zdeformowanej tkanki, która nacieka na sąsiednie struktury i za pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych może dawać przerzuty do odległych narządów. Raki często podkradają organizmowi duże ilości substancji odżywczych, powodując osłabienie i wyniszczenie. Nic więc dziwnego, że diagnoza tej choroby budzi tak duży niepokój. W naszej przychodni AniCura oferujemy pomoc zwierzętom dotkniętym tym schorzeniem i zapewniamy odpowiednie formy terapii.

Rodzaje choroby

Skóra psów stanowi obszar, gdzie pojawiają się najlepiej widoczne nowotwory. Choć nie wszystkie guzy są poważnym zagrożeniem, każdy powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Wśród powszechnych nowotworów skóry znajdują się raki podstawnokomórkowe, które zazwyczaj są dobrze ograniczone i nie dają przerzutów, za to wzrastają stopniowo, niszcząc otaczające je tkanki. Wycięcie takiego raka podstawnokomórkowego z marginesem zdrowej tkanki najczęściej daje szansę na pełne wyleczenie. Najczęstszym złośliwym nowotworem skóry jest rak płaskonabłonkowy, który zazwyczaj występuje u starszych osobników. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV to główny czynnik ryzyka. Większość tych schorzeń u psów jest dobrze zróżnicowana, ma niskie ryzyko przerzutów, a ewentualne zazwyczaj rozprzestrzeniają się przez naczynia limfatyczne. Z uwagi na to, że rak płaskonabłonkowy może być owrzodziały i ulegać rozpadowi, istnieje ryzyko pomylenia go z procesem zapalnym lub zakażoną raną. Chorobą dotykającą przede wszystkim samic, jest natomiast rak sutka. W strukturze tego obszaru znajdują się różne typy komórek, a forma histopatologiczna tego nowotworu zależy od tego, które z nich uległy zezłośliwieniu. Wśród psów, najczęściej spotykane rodzaje tego schorzenia to rak: prosty (cewkowo-brodawkowaty), lity (gruczołowy) czy z guza mieszanego (rozwijający się z niezłośliwego nowotworu). Zaskakująco często jest występowanie tych nowotworów u psów domowych, gdzie szacuje się, że 1/4 niewykastrowanych dorosłych samic może zachorować. U samców i wykastrowanych samic choroba ta występuje znacznie rzadziej. Do niebezpiecznych nowotworów narządów wewnętrznych u psów należy przede wszystkim rak wątroby, który rozwija się na przykład z komórek nabłonkowych przewodów żółciowych.

Pies z człowiekiem

Objawy i leczenie raka u psa

Metoda leczenia raka u psa zależy od rodzaju nowotworu i jego stopnia zaawansowania, a głównym objawem tej choroby zwykle są widoczne zmiany w formie guza, czasem ulegającego owrzodzeniu. Oznaki postępującego raka wątroby mogą obejmować wymioty, osłabienie, gorączkę i żółtaczkę błon śluzowych. Żółtaczka wynika z gromadzenia się bilirubiny, żółtego barwnika, który zazwyczaj jest usuwany przez zdrową wątrobę, ale w przypadku jej uszkodzenia może gromadzić się w organizmie. Z czasem każdy rodzaj choroby może spowodować osłabienie i wyniszczenie organizmu, co rzuca się w oczy większości opiekunów zwierząt. Duża część nowotworów skóry wymaga jedynie interwencji chirurgicznej, inne natomiast powodują konieczność chemio- lub radioterapii. Decyzja co do przeprowadzenia leczenia powinna zawsze uwzględniać najnowsze wytyczne i stawiać na pierwszym miejscu dobro pacjenta oraz jego opiekuna. Jeśli zauważą Państwo u swojego psa objawy mogące wskazywać na rozwój raka, nie warto zwlekać – pomoc lekarza weterynarii powinna być udzielona możliwie jak najszybciej.

Pomoc w AniCura – Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

AniCura, nasza przychodnia weterynaryjna w Gliwicach, oferuje kompleksową gamę usług z zakresu onkologii weterynaryjnej. W ramach pomocy chorym zwierzętom dostępna jest wysokiej jakości diagnostyka, w tym szczegółowe badania histopatologiczne, zabiegi biopsyjne i badania obrazowe, a także różnorodne formy terapii: leczenie farmakologiczne oraz chirurgia onkologiczna. W przypadku tego schorzenia u psów istnieją różnorodne możliwości leczenia, a nasi doświadczeni specjaliści są gotowi zapewnić profesjonalną pomoc. W naszej przychodni leczymy także inne schorzenia, np. różnego rodzaje złamań kończyn, ponieważ oferujemy szeroki zakres usług ortopedycznych. Oprócz tego zajmujemy się dermatologią, kardiologią, neurologią czy stomatologią weterynaryjną oraz przeprowadzamy badania USG, RTG czy tomografię komputerową. Dane kontaktowe potrzebne do umówienia się na wizytę znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.