Rak sutka u psa to problem, który z oczywistych względów dotyczy przede wszystkim osobników płci żeńskiej. Chociaż rak piersi u ludzi jest chorobą niezbyt częstą, ale budzącą olbrzymi strach, to wśród psów jest chorobą znacznie bardziej rozpowszechnioną. Nie oznacza to jednak, że nie można w łatwy sposób zminimalizować ryzyka jej wystąpienia. O tych i innych kwestiach piszemy w niniejszym artykule.
Spis treści:
Charakterystyka choroby
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Zapobieganie i terapia
Rokowania
Czym charakteryzuje się rak sutka u psa?
Podczas wieloletnich badań nad naturą nowotworów ujawniło się szereg czynników sprzyjających powstawaniu raka sutka u psa. Wszystkie te czynniki łączy jedna wspólna cecha: zakłócają regulację apoptozy, czyli procesu programowanej śmierci komórek, co skutkuje ich niekontrolowanym wzrostem i podziałem. Komórki, które w normalnych warunkach powinny ulec apoptozie, kontynuują swoją proliferację, co prowadzi do nagromadzenia uszkodzeń i nieprawidłowości w ich strukturze. Ostatecznie jest to poważne zagrożenie dla organizmu, ponieważ tkanka nowotworowa zaczyna intensywnie pobierać substancje odżywcze, niezbędne do szybkiego wzrostu. Warto zaznaczyć, że ten proces dotyczy przede wszystkim szybko rosnących i złośliwych nowotworów, a do takich należy właśnie rak sutka. W obrębie tego obszaru znajdują się różne rodzaje komórek i w zależności od tego, które z nich ulegają zezłośliwieniu, rak sutka przyjmuje różne formy histopatologiczne. Do najczęstszych typów obserwowanych u psów należą: rak prosty (cewkowo-brodawkowaty), rak lity (gruczołowy), rak z guza mieszanego (wyrastający z niezłośliwego nowotworu) oraz rak mieszany. Zadziwiająca może być częstość występowania tych nowotworów wśród psów domowych; szacuje się, że 1/4 niewykastrowanych dorosłych samic zapada na tę chorobę. Samce i wykastrowane samice chorują znacznie rzadziej. Objawy tej choroby obejmują przede wszystkim (choć nie zawsze) widoczny lity guz w okolicy gruczołu sutkowego. Do tego dochodzi ból, osłabienie, podwyższona temperatura ciała i niechęć do przyjmowania pokarmu. Początkowo objawy mogą zwodniczo przypominać zapalenie sutka, również częste u suk. Bardzo ważne jest więc, by dokładnie sprawdzić zmienione chorobowo miejsce, ponieważ każdy dzień zwłoki w leczeniu raka daje więcej czasu na wzrost nowotworu i rozwój przerzutów.
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
AniCura Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna oferuje kompleksowe usługi w dziedzinie onkologii weterynaryjnej, obejmujące szeroki zakres diagnostyki, terapii i interwencji chirurgicznych. W ramach naszej bogatej oferty dostępne są badania histopatologiczne, precyzyjne zabiegi biopsyjne, a także zróżnicowane formy terapii, w tym farmakologiczne i chirurgiczne leczenie nowotworów. Rozwijamy nasze podejście, aby skutecznie zarządzać przypadkami onkologicznymi u zwierząt, oferując zindywidualizowaną opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zdajemy sobie sprawę, że diagnoza nowotworu u psa może budzić obawy, jednak zawsze pragniemy podkreślić, że z odpowiednim leczeniem istnieje szansa na poprawę jakości życia zwierzęcia.
Nasi lekarze weterynarii są doświadczeni w dziedzinie onkologii i stawiają na troskę o dobrostan zwierząt, dążąc do skutecznej terapii i kompleksowej opieki nad pacjentami z diagnozą nowotworu. W zakres naszych usług wchodzi także kardiologia, neurologia, stomatologia, okulistyka, ortopedia czy dermatologia zwierząt. Wszystkie informacje potrzebne do kontaktu z naszą placówką znajdą Państwo na stronie internetowej naszej przychodni weterynaryjnej.
Jak leczyć i zapobiegać rakowi sutka u psa?
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozwojowi raka sutka u psów jest kastracja samic, które nie będą służyły do rozrodu. Zabieg ten znacząco zmniejsza też ryzyko rozwoju innych nowotworów, w tym raka listwy mlecznej. Leczenie nowotworów złośliwych u zwierząt nie jest tak usystematyzowane jak u ludzi, a lekarze weterynarii ciągle poszukują najskuteczniejszych metod terapii. W przypadku tej choroby relatywnie dobre rezultaty daje zabieg chirurgiczny połączony z chemioterapią, na przykład przy użyciu fluorouracylu (leku stosowanego również u ludzi). Lekarz weterynarii, któremu przyjdzie zmierzyć się z nowotworem u czworonożnego pacjenta, powinien być zaznajomiony z najnowszą dostępną wiedzą w zakresie metod terapeutycznych.
Rokowania
Tak jak w przypadku większości złośliwych nowotworów, rokowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby, jej typu histologicznego i kondycji pacjenta. W ocenie zaawansowania nowotworu lekarze weterynarii, podobnie jak onkolodzy leczący ludzi, stosują klasyfikację TNM, która bierze pod uwagę rozmiar guza, obecność i liczbę przerzutów, a także zajęte przez chorobę węzły chłonne. Ponieważ każdy przypadek jest inny, również spodziewana długość przeżycia chorego psa jest za każdym razem zależna od konkretnego przypadku.
Rak sutka u psa to niewątpliwie bardzo niepokojąca diagnoza, jednak nie musi być wyrokiem śmierci. Poza tym można jej w stosunkowo łatwy sposób zapobiec. To jedna z chorób, w której uwaga i czujność opiekuna zwierzęcia są szczególnie ważne.