Przychodnia weterynaryjna to placówka, w której każde zwierzę powinno uzyskać potrzebną mu pomoc. Choroby i urazy zwierząt są równie różnorodne jak ludzi, a co więcej każdy gatunek wymaga indywidualnego, nieco innego traktowania. Przykładem działającej na szeroką skalę placówki jest nasza Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna.

Spis treści:
O naszej placówce
Lokalizacja
Jak powinna być wyposażona?
Z czym musi się mierzyć?
Mniej popularne przypadki
Gady i ptaki
Zdrowie zwierząt ma znaczenie

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna – profesjonalna opieka na Śląsku

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna to duża i kompleksowo wyposażona placówka weterynaryjna na terenie województwa śląskiego. Położona w pobliżu centrum Gliwic jest łatwo dostępna dla wszystkich mieszkańców regionu oraz ich czworonożnych (i nie tylko) podopiecznych.
W naszej przychodni oferujemy wiele zabiegów i procedur medycznych dla zwierząt. Zajmujemy się chirurgią weterynaryjną, dermatologią, onkologią, diagnostyką obrazową oraz rehabilitacją po chorobach czy urazach. Prowadzimy również na miejscu badania laboratoryjne, co znacznie przyspiesza i usprawnia diagnostykę naszych zwierzęcych pacjentów. Pamiętamy również o tym, że zwierzęta, tak jak ludzie, powinny dbać o zęby – w naszej przychodni działa także poradnia stomatologiczna dla psów, kotów, gryzoni i innych czworonogów.

Lokalizacja

Nasza przychodnia mieści się w budynku przy ulicy Toszeckiej 19. Przed wizytą w placówce zachęcamy do skontaktowania się z nami telefonicznie lub mailowo – na naszej stronie znajdziesz informacje kontaktowe do rejestracji, a także pracowni diagnostyki obrazowej i centrum rehabilitacji.

Jak powinna być wyposażona przychodnia weterynaryjna?

Niezależnie od rozmiaru danej placówki przychodnia weterynaryjna musi zawierać podstawowe wyposażenie weterynaryjne. Należy do niego między innymi aparatura do podstawowych pomiarów biometrycznych, waga, najlepiej cyfrowa, oraz miara. Konieczny jest też stół zabiegowy, gdzie lekarz weterynarii może między innymi opatrywać urazy, podawać zastrzyki i dokonywać oględzin swojego pacjenta. Przydatny jest również stetoskop weterynaryjny i aparat do pomiaru ciśnienia. Podobnie jak w przypadku poradni medycznych dla ludzi przychodnia weterynaryjna musi posiadać przynajmniej jeden komputer z dostępem do systemu organizacji wizyt i dokumentacją medyczną odwiedzających ją zwierząt. Część placówek posiada również aparaturę do diagnostyki obrazowej, taką jak aparaty rentgenowskie, a nawet tomografy komputerowe.

Duża część przychodni prowadzi również sprzedaż leków oraz innych produktów dla zwierząt, takich jak specjalistyczne karmy, obroże odstraszające pasożyty, smycze lub zabawki.

Pies i kot

Z jakimi wyzwaniami mierzy się przychodnia weterynaryjna?

Istnieje bardzo wiele gatunków zwierząt, które towarzyszą ludziom i które trafią z różnymi problemami do przychodni weterynaryjnej. Nie są to jedynie typowe zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty. Mniejsze zwierzęta, np. gryzonie, również często trafiają do lekarzy weterynarii. Osobny problem stanowią mieszkańcy ogrodów zoologicznych, w dużej mierze egzotyczne gatunki zwierząt. Miejsca takie zwykle posiadają jednak własne kliniki weterynaryjne, dedykowane jedynie ich podopiecznym.

Mniej popularne przypadki

Klasyczna przychodnia weterynaryjna również gości niekiedy mniej typowe gatunki zwierząt. Bardzo popularnymi zwierzętami domowymi są różne gatunki ryb akwariowych – wbrew pozorom, one również trafiają do przychodni, a ich leczenie jest bardziej skomplikowane od zwierząt lądowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą zabiegi operacyjne. Równie popularne są różne rodzaje bezkręgowców, takie jak owady czy pajęczaki. Choć zwierzęta te rzadko trafiają do lekarzy (skuteczna terapia tak niewielkiego i prostego organizmu rzadko kiedy jest możliwa), to lekarz mimo wszystko powinien być przygotowany na przykład na wizytę opiekuna pająka ptasznika, który uszkodził sobie odwłok, lub kraba ze złamanym odnóżem. W wielu przypadkach lekarze są niestety bezradni w takich sytuacjach.

Gady i ptaki

Lepiej sprawa się ma w przypadku gadów i ptaków. Ponieważ są to kręgowce lądowe, pod wieloma względami podobne do ssaków, ich leczenie nie jest aż tak utrudnione. Zarówno gady, jak i ptaki często zmagają się z pasożytami, a te pierwsze miewają problemy z kośćmi, w tym wady krzywicze. W ich przypadku szczególnie ważna jest odpowiednia dieta, o której lekarz weterynarii powinien pouczyć opiekuna.

Zdrowie zwierząt ma znaczenie

Przychodnie weterynaryjne to miejsca, w których na pierwszym miejscu powinno się stawiać profesjonalną pomoc zwierzętom. Leczenie to jedno, ale równie ważna jest właściwa edukacja opiekunów – tylko połączenie skutecznej terapii i merytorycznej rozmowy zapewni wysoką jakość życia czworonożnemu podopiecznemu.
Zapraszamy do zapoznania się ze świadczonymi przez nas usługami medycznymi oraz zachęcamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.