Przerost podniebienia miękkiego u psa to wada anatomiczna, która dotyka najczęściej osobników ras brachycefalicznych (BOAS), czyli krótkoczaszkowych. Wyszczególniono nawet całą jednostkę chorobową, w której skład wchodzi przerost podniebienia – zespół (lub syndrom) brachycefaliczny (BOAS). Choć przerost podniebienia nie jest niebezpieczny sam w sobie, to prowadzi on do zwiększenia oporu w drogach oddechowych i może znacząco utrudniać oddychanie.
Spis treści:
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Charakterystyka problemu
Najczęstsze występowanie
Objawy
Cena
Leczenie przerostu podniebienia miękkiego u psa w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Przerost podniebienia miękkiego u psa to wada anatomiczna, której leczenie jest możliwe jedynie drogą chirurgiczną. Nasza przychodnia prowadzi operacje w obrębie czaszki, dzięki którym możliwe jest pozbycie się problemu i poprawienie komfortu życia czworonoga. Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna jest doskonale wyposażona pod względem zaplecza chirurgicznego. Nasi lekarze weterynarii nie tylko przeprowadzą zabieg, ale też będą czuwać nad prawidłową rekonwalescencją zwierzęcia po nim. Zachęcamy do skontaktowania się z naszą przychodnią drogą mailową lub korzystając z numeru telefonu dostępnego na naszej stronie – chętnie udzielimy kolejnych informacji na temat naszej oferty i możliwości leczenia.
Czym jest przerost podniebienia miękkiego u psa?
Aby zrozumieć, czym jest przerost podniebienia miękkiego u psa, dobrze jest dowiedzieć się, jak zbudowany jest jego pysk. Sklepienie jamy ustnej ssaków składa się z dwóch nakładających się na siebie części – podniebienia twardego, zbudowanego z blaszki kości podniebiennej, oraz miękkotkankowego podniebienia miękkiego, na które składa się warstwa mięśni, tkanki łącznej i błony śluzowej. Podniebienie miękkie jest elastyczne i cechuje się relatywnie dużą ruchomością, pozwalając na sprawny transport pokarmu do przełyku oraz umożliwiając bezproblemową wymianę gazową. Tak jest jednak, jeżeli podniebienie jest zbudowane prawidłowo. W przeroście podniebienia miękkiego dochodzi do nadmiernego wydłużenia się tej części i zwiotczenia budujących ją tkanek, co prowadzi do zapadania się jej w głąb jamy ustnej i zatykania dróg oddechowych.
Najczęstsze występowanie
Choroba rozwija się samoistnie, najczęściej zaś dotyka psów pochodzących z tak zwanych ras brachycefalicznych (BOAS), czyli o skróconych czaszkach. Do takich ras należą na przykład pekińczyki, shih-tzu i buldogi. Poza przerostem podniebienia rasy te cierpią zresztą na wiele innych chorób związanych z ich anatomią. Powstało nawet pojęcie zespołu brachycefalicznego (BOAS), obejmującego przerost podniebienia miękkiego, zwężenie nozdrzy, wywinięcie się kieszonki krtaniowej, hipoplazję tchawicy i zapadnięcie się krtani. Opiekunowie psów należących do ras brachycefalicznych (BOAS) muszą zatem być szczególnie wyczuleni na jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu oddechowego.
Sam przerost podniebienia miękkiego może zdarzyć się również u psów o dłuższych czaszkach, jednak jest u nich dużo rzadszy i nie powinien stanowić pierwszego tropu w poszukiwaniach przyczyn problemów z oddychaniem u zwierzęcia.
Objawy
Przerośnięte podniebienie miękkie przytykające drogi oddechowe daje cały szereg objawów wskazujących na problemy z oddychaniem. Należy do nich na przykład ciągłe unoszenie kącików pyska – ten specyficzny „uśmiech”, często spotykany na przykład u buldogów, to próba udrożnienia gardła. Psy z zapadniętym podniebieniem będą oddychać raczej przez jamę ustną niż przez nos oraz bez przerwy ziać, a także wykonywać nasiloną pracę mięśniami oddechowymi („oddychanie brzuchem”). W przypadku nasilonego niedotlenienia mogą przyjmować patologiczną pozycję z wyciągniętą do przodu szyją i głową, a ich błony śluzowe stają się blade lub zasinione. W takich sytuacjach opiekun najczęściej już zauważa, że coś jest nie tak i szuka pomocy u lekarza weterynarii.
Cena leczenia chirurgicznego
Jako wrodzona wada anatomiczna przerost podniebienia miękkiego nie może być leczony inaczej niż poprzez zabieg chirurgiczny. Operację taką nazywa się skracaniem lub korekcją podniebienia i przeprowadza się ją nie tylko u psów, ale też kotów z objawami przerostu podniebienia miękkiego (u nich też jest to zazwyczaj problem ras brachycefalicznych (BOAS) ). Koszt wykonania takiej operacji zależy od konkretnego przypadku, zwłaszcza od rasy pacjenta i jego rozmiarów, ale wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Jeżeli poza przerostem podniebienia miękkiego obecne są również inne elementy składowe syndromu brachycefalicznego (BOAS), je także należy skorygować chirurgicznie.
Decydując się na zakup lub przygarnięcie psa albo kota z ras o krótkich czaszkach, należy liczyć się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia przerostu podniebienia miękkiego i innych chorób układu oddechowego. Dla tych zwierząt szczególnie ważna jest czujność i zorientowanie opiekuna w temacie tych problemów. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów u psa rasy brachycefalicznej (BOAS) należy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza weterynarii.