Ortopeda zwierzęcy to specjalista, który może okazać się potrzebny w wielu sytuacjach. Ortopedia weterynaryjna nie jest oddzielną specjalizacją dostępną dla lekarzy w Polsce, jednak zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na choroby i urazy układu ruchu. Dotyczy to zwłaszcza psów, kotów i innych ssaków, ale także różnych gatunków gadów popularnych w terrarystyce. W przypadku wystąpienia urazu, wady wrodzonej lub uszkodzenia o innej etiologii, niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii dobrze znającego się na ortopedii.
Spis treści
Lekarz w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Czym zajmuje się specjalista?
Jakie schorzenia leczy?
Ortopeda zwierzęcy w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Ortopeda zwierzęcy to specjalista w naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej, która jest położona w sercu województwa śląskiego. Oferujemy m.in. badania obrazowe, które pomagają w diagnozowaniu schorzeń układu ruchu. Nasza przychodnia zatrudnia wysoko wykwalifikowany zespół lekarzy weterynarii specjalizujących się w trudnych przypadkach. W naszym oddziale chirurgicznym przeprowadzamy różnorodne zabiegi, w tym również z zakresu ortopedii. Zawsze traktujemy naszych zwierzęcych pacjentów z szacunkiem i troską o ich komfort i dobre samopoczucie. Jeśli potrzebujesz pomocy dla swojego pupila, wszelkie informacje kontaktowe dostępne są na naszej stronie internetowej.
Czym zajmuje się ortopeda zwierzęcy?
Ortopeda zwierzęcy to specjalista, który zajmuje się wszelkimi chorobami i schorzeniami układu ruchu zwierząt. Termin „ortopedia” wywodzi się z języka greckiego i składa się z dwóch członów: „orthos” (prosty) i „paidia” (dzieci). Określenie to wywodzi się z czasów, gdy lekarze specjalizujący się w ortopedii głównie pomagali dzieciom z wadami postawy. Obecnie zakres zainteresowań ortopedów jest znacznie szerszy i obejmuje wszelkie choroby i nieprawidłowości układu ruchu, w skład którego wchodzą kości, stawy, mięśnie oraz nerwy, które je zaopatrują. Ortopeda, tak jak każdy lekarz, musi działać z dużą precyzją i rozwagą. W końcu poprawne funkcjonowanie całego układu ruchu jest kluczowe dla mobilności organizmu i zdolności do radzenia sobie z codziennymi sytuacjami. Ortopedia weterynaryjna może być jeszcze bardziej skomplikowana i wymagająca. Zwierzęta mają odmienne układy kostne, siły ciężkości oddziałują na ich ciała w inny sposób, a przede wszystkim różnią się rozmiarem. Lekarz weterynarii specjalizujący się w ortopedii musi nauczyć się rozwiązywać problemy każdego zwierzęcia, które do niego trafia.
Jakie choroby leczy specjalista?
Problemów ortopedycznych, które dotykają zwierząt, i którymi zajmuje się specjalista w tej dziedzinie, jest bardzo wiele. Każda grupa kręgowców ma bowiem pewne charakterystyczne dla siebie przypadłości. U ssaków, przede wszystkim zaś u psów, najczęstszym powodem zgłoszenia się do ortopedy są urazy (złamania, skręcenia, zwichnięcia) oraz uszkodzenia dotykające stawów, w tym zerwania wiązadeł (na przykład krzyżowych) oraz zmiany zwyrodnieniowe. Psy cierpią też często na wady wrodzone w postaci dysplazji stawów, która najczęściej dotyczy stawu biodrowego. U tych zwierząt zdarzają się także choroby niszczące kości, takie jak enostoza, zwana również młodzieńczym zapaleniem kości. Jej podłoże leży w nadmiernym działaniu osteoblastów (komórek tworzących tkankę kostną), co często jest wynikiem nadmiernego spożycia wapnia. Razem z obniżoną aktywnością osteoklastów (komórek niszczących kości), prowadzi to do nadmiernego gromadzenia się tkanki w jamach szpikowych, które w końcu zatykają otwory dostarczające krew do kości. Postępujące niedokrwienie powoduje uciążliwe dolegliwości – ortopeda zwierzęcy może zdiagnozować enostozę na podstawie bolesności podczas ucisku lub badania dotykowego kości. Zmiany wywołane przez tę chorobę są również dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Innym procesem obejmującym destrukcję kości, występującym u psów, jest osteochondroza, najczęściej występująca w kości udowej i ramiennej. Mechanizm powstawania tej choroby jest taki sam jak w występującej u ludzi chorobie Perthesa i polega na stopniowej martwicy chrząstek wzrostowych kości. Etiologia osteochondrozy, która występuje również u ludzi, nie jest w pełni poznana, ale podejrzewa się, że czynniki upośledzające ukrwienie odgrywają w niej kluczową rolę. Z czasem w miejscach martwej chrząstki pojawia się tkanka kostna, co może prowadzić do rozwarstwienia kości. Efektem tego procesu może być poważne złamanie, które dalej pogłębia deformację.
Niezależnie od tego, jaki problem ortopedyczny dolega zwierzęciu, właściciel nie powinien lekceważyć niepokojących oznak wskazujących na dysfunkcję układu ruchu. Nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza weterynarii, aby jak najszybciej pomóc zwierzęciu.