Ortopeda dla psa może być potrzebny dosyć często, zwłaszcza że wiele psów jest aktywnych fizycznie. Regularne spacery, zabawy czy wyczyny sportowe niosą ryzyko uszkodzenia układu ruchu. Również wady wrodzone, na które cierpi spora część czworonogów, leżą w zakresie zainteresowań psiego ortopedy.
Spis treści:
Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna
Czym zajmuje się ortopeda?
Ludzie a zwierzęta
Wyzwania weterynarii
Najczęstsze problemy
Ortopeda dla psa w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Jeżeli poszukujesz ortopedy dla swojego psa, to nasza placówka, położona w centrum jednego z największych miast na południu Polski, jest doskonałym wyborem. Składa się na to łatwy dojazd, nowoczesne zaplecze technologiczne i bardzo duży wybór metod leczenia. Wśród szerokiej oferty usług naszej przychodni znajduje się wiele badań i zabiegów, które mają zastosowanie w problemach ortopedycznych u psów. Wystarczy wymienić na przykład chirurgię ortopedyczną – nasi lekarze weterynarii dysponują wysokiej klasy wyposażeniem sali operacyjnej i w profesjonalny sposób leczą schorzenia stawów i kości czworonogów. Również kompleksowa oferta badań z zakresu diagnostyki obrazowej bardzo pomaga w leczeniu problemów ortopedycznych – w naszej placówce dostępne są nie tylko przeglądowe zdjęcia RTG, ale też tomografia komputerowa.
Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą lub chcą umówić się na wizytę, zachęcamy do skorzystania z możliwości kontaktu drogą mailową lub telefoniczną. Wszystkie dane kontaktowe znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
Czym zajmuje się ortopeda dla psa?
Ortopedia dla psów zajmuje się wszelkimi chorobami i uszkodzeniami kości, stawów i mięśni, czyli ogólnie rzecz biorąc, układem ruchu zwierzęcia. Ponieważ psy dość często ulegają urazom lub cierpią na choroby zwyrodnieniowe, duża część lekarzy weterynarii prędzej czy później spotka się z problemem natury ortopedycznej u tego gatunku zwierząt.
Dziedzina medycyny u ludzi i zwierząt
Podobnie jak wiele innych dziedzin medycyny ortopedia wywodzi swoją nazwę z języka greckiego. Składające się na nią człony „orthos” (prosty) oraz „paidia” (dzieci) pochodzą z początków rozwoju tej nauki, kiedy lekarze ortopedzi leczyli przede wszystkim dzieci cierpiące na wady postawy. Obecnie oczywiście ortopedia zajmuje się chorobami i wadami układu ruchu w każdym wieku – w jej obszarze zainteresowań znajdują się wszelkie schorzenia kości, stawów, mięśni i nerwów. Ortopedia należy do jednych z podstawowych dziedzin medycyny, ponieważ od prawidłowo funkcjonującego układu ruchu zależy mobilność całego organizmu.
Wyzwania weterynarii
Ortopedia weterynaryjna może okazać się jeszcze większym wyzwaniem niż ta zajmująca się ludźmi. Wśród zwierząt domowych występują kręgowce o różnej budowie i rozmiarach, co warunkuje odmienne podejście do ich leczenia. Pomocy ortopedycznej mogą potrzebować zwierzęta każdej wielkości – od gryzoni, przez psy, do słoni czy nosorożców. Fakt, że psy szczególnie często borykają się z problemami natury ortopedycznej, wynika przede wszystkim z ich dużej popularności jako zwierząt domowych, a także – jak już wspomnieliśmy – z tego, iż często są to zwierzęta aktywne fizycznie. Mowa tu nie tylko o spacerach czy zabawie – w końcu wiele psów wykonuje wymagającą motorycznie pracę. Przykładem mogą tu być psy policyjne lub ratownicze, które muszą być w stanie dotrzeć w nieraz niedostępne dla ludzi miejsca. W takich sytuacjach urazy fizyczne są na porządku dziennym.
Z jakimi problemami może się spotkać ortopeda dla psa?
Ortopeda weterynaryjny może się spotkać z wieloma różnymi problemami psów. Do najczęstszych wad rozwojowych kości u psów należy osteochondroza. Choroba ta, zwana u ludzi chorobą Parthesa, jest znana przede wszystkim opiekunom młodych psów ras dużych. Pojawia się najczęściej w wieku 6-9 miesięcy i dotyczy największych kości w organizmie – udowej i ramiennej. W jej przebiegu dochodzi do stopniowej martwicy chrząstek wzrostowych, o nieznanej do końca etiologii. Możliwe, że u jej podłoża leżą nieprawidłowości w zaopatrujących chrząstki naczyniach krwionośnych. Powoduje ona z czasem rozwarstwienie kości i skomplikowane złamania, które trudno się goją.
Chorobą, która dotyka z kolei raczej starszych osobników, jest zwyrodnieniowe zapalenie stawów (osteoarthritis). U jej podłoża leży najczęściej nadmierne obciążenie stawu, na przykład w wyniku forsownego wysiłku lub otyłości psa. Dochodzi do zwężenia się szpary stawowej, co prowadzi do tarcia o siebie powierzchni stawowych. Następstwem tego jest powstawanie osteofitów (wyrośli kostnych), proces zapalny rozlewający się na całą okoliczną tkankę i silny ból, nieraz uniemożliwiający poruszanie kończyną.
Niezależnie od choroby, wady rozwojowej lub urazu, jaki dotknie czworonoga, szybka pomoc ortopedyczna jest bardzo ważna, by mógł on odzyskać sprawność. W przypadku, gdy pies kuleje, powłóczy kończyną lub reaguje bólowo na próby dotyku, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zachęcamy do skorzystania z oferty Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej.