Objawy niewydolności nerek u kota na pierwszy rzut oka mogą nie kojarzyć się opiekunom z problemami nefrologicznymi, początkowo bowiem przyjmują dość niespecyficzną formę. Tymczasem wczesne zwrócenie na nie uwagi i podjęcie właściwego leczenia może uratować zwierzęciu życie. Niewydolność nerek to stan grożący śmiercią, który uszkadza cały organizm i wyniszcza zwierzę w ogromnym stopniu. Szczególnym wyzwaniem może być rozpoznanie niewydolności nerek u kota w podeszłym wieku, ponieważ wiele oznak starości może maskować objawy procesu chorobowego.

Spis treści:
Najpopularniejsze objawy
Zaburzenia wydalania moczu
Nieprzyjemny zapach z pyska
Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
O czym świadczą objawy?
Przyczyny problemu
Typy niewydolności

Jak wyglądają objawy niewydolności nerek u kotów?

Koty są w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie u nich niewydolności nerek na podstawie występujących objawów. Można je bowiem bardzo łatwo pomylić z innymi chorobami lub po prostu starością zwierzęcia. Fakt, że ryzyko rozwoju niewydolności rośnie z wiekiem zwierzęcia, jeszcze utrudnia szybkie rozpoznanie.

Zaburzenia wydalania moczu

Do objawów, na które właściciel może zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, należą zaburzenia wydalania moczu. Kot chory na niewydolność nerek może oddawać go zarówno znacznie więcej niż zazwyczaj, jak i mniej. Niekiedy jednak niewydolność nerek przebiega z normalną ilością moczu – wtedy najtrudniej o jej wczesne wykrycie.

Nieprzyjemny zapach z pyska

Innym alarmującym objawem może być nieprzyjemny zapach z pyska. Wynika on z dużego stężenia we krwi toksyn mocznicowych, takich jak ciała ketonowe, mocznik czy kwas moczowy. Uważny właściciel może też zauważyć suchość błon śluzowych i wiotkość skóry. Inne objawy, takie jak wymioty, biegunki czy spadek apetytu i wzmożone pragnienie, również występują często, ale mogą wskazywać na bardzo wiele różnych chorób.

Kot z dolegliwościami- wychodzący

Jeżeli zauważysz u swojego kota objawy niewydolności nerek, zgłoś się po pomoc do naszej przychodni

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna jest odpowiednim miejscem, aby zbadać objawy niewydolności nerek u kota. Nasze kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki i leczenia chorób wewnętrznych czynią z naszej placówki dobre miejsce do leczenia wszelkich problemów nefrologicznych kotów i innych zwierząt. Właściwe rozpoznanie niewydolności nerek opiera się na starannych badaniach laboratoryjnych, niekiedy wspomaganych przez diagnostykę obrazową – wszystkie te procedury przeprowadzamy na miejscu w przychodni. Nasi lekarze weterynarii, mając dostęp do uzyskanych za ich pomocą informacji, mogą szybko wdrożyć właściwy program terapeutyczny, który uratuje zdrowie lub życie czworonoga. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat prowadzonych u nas zabiegów lub umówienia się na wizytę z podopiecznym prosimy o skorzystanie z opcji kontaktu na naszej stronie internetowej.

O czym świadczą objawy niewydolności nerek u kota?

Objawy niewydolności nerek u kotów są bardzo poważnym problemem, ponieważ nerki pełnią w organizmie niezwykle ważne funkcje. Ta, z którą są powszechnie kojarzone – czyli oczyszczanie krwi z toksycznych metabolitów – stanowi zaledwie jedno z pól, na których te narządy utrzymują organizm przy życiu.
Warto pamiętać, że nerki to również narządy wydzielnicze – zachodzi w nich produkcja hormonu nazywanego erytropoetyną. Pobudza on produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym, a jego niedobór w przebiegu niewydolności nerek może spowodować poważną niedokrwistość. Nerki odpowiadają również za konwersję witaminy D do jej aktywnej formy, zatem ich niewydolność powoduje niedobór tej substancji, a co za tym idzie, upośledzone wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Prowadzi to do hipokalcemii, rozwoju osteoporozy, a nawet śmiertelnej tężyczki.
Do innych konsekwencji niewydolności nerek należą zaburzenia elektrolitowe, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze i kwasica metaboliczna. Jak widać, uszkodzenie nerek pociąga za sobą katastrofalne skutki dla całego organizmu.

Przyczyny problemu

Jak jednak dochodzi do rozwoju niewydolności nerek? Przyczyn może być bardzo wiele. Należą do nich uszkodzenia miąższu nerkowego (autoimmunologiczne, zakaźne lub spowodowane zatruciami chemicznymi), nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych lub choroby naczyń zaopatrujących nerki, w tym miażdżyca. Ze wszystkich zwierząt domowych koty należą do gatunków najczęściej cierpiących na niewydolność nerek. Jest to spowodowane ich dużą podatnością na infekcje układu moczowego oraz dietą bogatą w białko, która jest bardzo obciążająca dla nerek.

Typy niewydolności

Zależnie od charakteru niewydolności oraz szybkości jej rozwoju wyróżnia się niewydolność ostrą oraz przewlekłą. Ostra niewydolność nerek to nagłe, gwałtowne pogorszenie czynności narządu, będące często efektem zatrucia, infekcji lub urazu. Niewydolność przewlekła, zwana też chroniczną, narasta powoli i trwa latami – często jest ona późnym następstwem uszkodzenia nerek w przebiegu niewydolności ostrej.
Wczesne rozpoznanie niewydolności nerek u kota jest trudne i wymaga dużej uwagi – tym bardziej należy więc uważnie obserwować zwierzę, zwłaszcza takie w podeszłym wieku lub cierpiące już na inne schorzenia. W przypadku zauważenia któregoś z wyżej wymienionych objawów najlepiej nie zwlekać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.