Objawy dysplazji u psa mogą pojawić się w bardzo młodym wieku, ponieważ wady te są wrodzone i rozwijają się praktycznie od samego początku życia zwierzęcia. Ta choroba najczęściej pojawia się w obrębie stawu biodrowego, jednak może nią być dotknięty także staw łokciowy i inne stawy organizmu. Wczesne rozpoznanie schorzenia i właściwe leczenie są konieczne, aby uchronić zwierzę przed trwałym kalectwem, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać objawy tej choroby.

Spis treści
Na czym polega?
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Symptomy choroby
Diagnostyka i leczenie

Jak powstaje i czym objawia się dysplazja stawów u psa?

Dysplazja stawów u psa to choroba polegająca na deformacji kości tworzących staw, która objawia się głównie dyskomfortem zwierzęcia podczas poruszania chorą kończyną. Choroba może pojawić się w bardzo młodym wieku, a przyczyny jej powstawania nie są w pełni znane. Część przypadków może być wytłumaczona czynnikami genetycznymi, jednak wady te często pojawiają się spontanicznie. Wiele wskazuje na to, że niektóre rasy psów są szczególnie narażone na rozwój tej choroby – dotyczy to między innymi owczarków niemieckich. Najczęściej występującą odmianą tego schorzenia u psów jest dysplazja stawu biodrowego. Niejednokrotnie jest nią również dotknięty staw łokciowy.

Leczenie i diagnostyka w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna jest jednym z ośrodków medycznych i diagnostycznych dla psów i innych zwierząt w województwie śląskim. Ze względu na nasze dogodne położenie w centrum Gliwic, udzielamy pomocy dziesiątkom psów, zarówno należących do okolicznych mieszkańców, jak i pacjentów z całego kraju. Oferujemy pełną gamę usług, w tym kompleksową opiekę ambulatoryjną i terapię długoterminową. Wykwalifikowany zespół lekarzy weterynarii oraz zaawansowane zaplecze terapeutyczno-diagnostyczne sprawiają, że jesteśmy w stanie otoczyć opieką medyczną wielu czworonożnych pacjentów. W ramach naszej oferty zapewniamy również różnorodne procedury chirurgiczne z zakresu ortopedii weterynaryjnej, w tym leczenie dysplazji stawów. Nasz personel medyczny posiada szeroką wiedzę i umiejętności, które umożliwiają skuteczne przeprowadzanie tych operacji.

Pies

Jakie są objawy dysplazji stawu biodrowego i dysplazji łokciowej u psa?

W przypadku dysplazji stawu biodrowego lub łokciowego u psa, opiekun zwierzęcia jako pierwszy dostrzega zwykle wyraźne objawy dyskomfortu podczas poruszania się zwierzęcia. W pierwszym przypadku symptomy mogą manifestować się jako ograniczona aktywność kończyny, sztywność oraz widoczne zaniki mięśni wynikające z braku użytkowania chorej łapy. Dodatkowo, charakterystycznymi oznakami są utykanie i niestabilność podczas chodzenia. Typowy tutaj jest też charakterystyczny sposób biegania, podobny do kicania królika. Choroba stawu łokciowego daje oczywiście objawy obejmujące przednie kończyny. Podobnie jak w pierwszym przypadku, w oczy rzuca się oszczędzanie chorej kończyny i jej nietypowa sztywność. Niestabilność przedniej części ciała i utrudnione poruszanie się od razu zwraca uwagę, podobnie jak zachodzące z czasem zaniki mięśniowe.

Metody diagnostyki i leczenia

Diagnostyka tej choroby u psa powinna obejmować ocenę ortopedyczną przeprowadzoną przez weterynarza oraz wykonanie badania obrazowego, którym powinno być standardowe zdjęcie rentgenowskie, najlepiej wykonane w minimalnie dwóch projekcjach (zwykle bocznej i przednio-tylnej). Mimo że zdjęcie przeglądowe jest starą techniką, wciąż stanowi standard w diagnozowaniu strukturalnych zmian kostnych, co czyni je doskonałym narzędziem do identyfikacji zwyrodnienia stawów. Należy jednak pamiętać, że objawy choroby stają się bardziej widoczne w miarę postępu jej zaawansowania. W przypadku dysplazji i innych wrodzonych wad anatomicznych, zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” nie ma zastosowania. Nie istnieje żadna profilaktyczna metoda, która mogłaby zapobiec rozwojowi tej choroby. Leczenie tego schorzenia opiera się na metodach chirurgicznych, których celem jest przede wszystkim łagodzenie objawów. Obejmują one różne procedury, takie jak osteotomia (odcięcie fragmentu kości) oraz odnerwienie stawu. W niektórych przypadkach możliwe jest także wszczepienie endoprotezy, czyli sztucznego stawu zastępującego ten uszkodzony. Należy również zadbać o właściwy poziom aktywności fizycznej chorego psa, a lekarz weterynarii może zalecić podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Każda sytuacja, w której opiekun psa zauważy objawy wskazujące na tę chorobę, jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza weterynarii. Nie należy lekceważyć wad rozwojowych, ponieważ mogą one skutkować trwałą niepełnosprawnością zwierzęcia.