Nowotwory skóry u psa nie należą niestety do rzadkości. Problem ten występuje u czworonogów każdej rasy i w różnym wieku, jednak najczęściej dotyczy starszych osobników. W ocenie rokowania i ustaleniu terapii kluczowe znaczenie ma właściwe określenie rodzaju zmian nowotworowych, a także stadium rozwoju choroby. Szanse wyleczenia raka skóry są ściśle powiązane z odpowiednio wczesnym rozpoznaniem schorzenia, dlatego ogromnie istotne okazują się regularne badania psów pod tym kątem.
Spis treści:
Jakie są przyczyny i symptomy?
Najczęstsze rodzaje
Rozpoznanie choroby
Jak wygląda leczenie?
Przebieg terapii i rokowania
Jakie są przyczyny i objawy nowotworu skóry u psa?
Nowotwór skóry u psa może mieć zróżnicowane przyczyny i objawy. W większości przypadków przyjmuje postać pojedynczej zmiany o łagodnym charakterze, umiejscowionej zwykle w naskórku lub gruczołach łojowych i potowych. Dla każdego typu raka skóry występują nieco inne tendencje wiekowe, płciowe czy rasowe, a także czynniki zewnętrzne i biologiczne. Przyczyny bezpośrednie są jednak trudne do ustalenia. Istnieją badania potwierdzające, że do rozwoju zmian nowotworowych może się przyczynić długotrwała ekspozycja skóry psa na promienie UV. Nie bez znaczenia pozostają również mutacje genetyczne czy wirusy. W każdym przypadku kluczowa jest prawidłowa diagnostyka, którą mogą przeprowadzić specjaliści naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura. W naszym gabinecie przeprowadzamy wszelkie odpowiednie badania, a także zajmujemy się leczeniem schorzeń również z innych dziedzin niż onkologia, np. takich jak ortopedia, dermatologia, laryngologia, kardiologia czy neurologia weterynaryjna.
Najczęstsze rodzaje
Młode psy najbardziej narażone są na guzy o charakterze łagodnym, czyli brodawczaki. Z reguły występują one w okolicach jamy ustnej i mogą ulegać samowyleczeniu w okresie uzyskania dojrzałości immunologicznej. Do łagodnych zmian należą też guzy podstawnokomórkowe, zlokalizowane w tkance szyi i głowy. Rak skóry tego typu rośnie wolno i nie jest inwazyjny, dlatego rzadko daje przerzuty. Inną łagodną zmianą nowotworową są tłuszczaki, które mogą różnić się umiejscowieniem i wielkością. Ich cechą charakterystyczną jest elastyczność guzów, jednak bez tendencji do uzłośliwienia. Do raków skóry zaliczają się również mastocytomy, występujące jako pojedyncze guzy o średnicy do 3-4 cm. Z reguły pojawiają się na głowie, tułowiu i kończynach. Wyróżnić można także nabłoniaka śródskórnego rogowaciejącego, umiejscowionego w tkance podskórnej lub skórze właściwej na ogonie i grzbiecie. Zmiany te są powierzchowne i łagodne, jednak powodują wypływ szaro-brązowej wydzieliny z kreatyną. Do najbardziej inwazyjnych i złośliwych zmian należy rak kolczystokomórkowy, który przyjmuje postać guzów skóry na nieowłosionych lub słabo owłosionych obszarach oraz wykazuje tendencję do naciekania okolicznych tkanek.
Symptomy i ich rozpoznanie
Symptomy zmian nowotworowych skóry u psów mogą być dość zróżnicowane. Z reguły jednak choroba objawia się występowaniem guzów na powierzchni skóry, które mogą mieć postać pojedynczą lub grupową. Zmiany te charakteryzuje zwykle tendencja do wywoływania stanów zapalnych i krwawień, a także tworzenia charakterystycznych narośli i zgrubień. Rak skóry objawia się również występowaniem trudno gojących ran oraz swędzeniem zaczerwienionych miejsc. U psa mogą pojawić się również inne, mniej charakterystyczne symptomy. Do takich objawów należy przede wszystkim widoczna utrata masy ciała, zmęczenie i apatia. Pies może mieć również problemy z wymiotami, biegunką czy krwią w stolcu. Symptomem nowotworu skóry jest ponadto częste gryzienie lub drapanie określonego miejsca na ciele.
Jak wygląda leczenie nowotworu skóry u psa?
Nowotwory skóry u psa wymagają prawidłowego rozpoznania. Wstępną diagnostykę pojedynczych zmian przeprowadza się na podstawie oględzin i palpacji. Lekarz weterynarii ocenia rozmiar nowotworu, a także stopień rozprzestrzenienia się przerzutów czy fakt zajęcia tkanki podskórnej, mięśni, powięzi i kości. W rozpoznaniu stosuje się też biopsję cienkoigłową, badanie laboratoryjne krwi czy badanie histopatologiczne. Testy radiologiczne znajdują zastosowanie jedynie w przypadku zmian o charakterze naciekającym, które są zlokalizowane blisko kości. Stopień zaawansowania raka skóry można ocenić także na podstawie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Niektóre zmiany sprawdza się również badaniem USG narządów jamy brzusznej.
Przebieg terapii i rokowania
Nowotwory u czworonogów wymagają starannego zaplanowania terapii, której przebieg zależy od rodzaju zmian skórnych oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Pojedyncze i łagodne guzy często zanikają częściowo, a nierzadko nawet całkowicie. Niektóre zmiany wymagają interwencji chirurgicznej, podczas gdy inne dodatkowo chemioterapii. Terapia ma na celu przede wszystkim zahamowanie przerzutów, a także zmniejszenie wielkości guza. Leczenie może też łączyć w sobie operację i pozostałe metody niszczenia komórek nowotworowych. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na szybkie wdrożenie właściwego postępowania, które ma kluczowe znaczenie dla wyleczenia psa lub przynajmniej wydłużenia jego życia.