Nowotwór u kota jest jedną z najbardziej przerażających diagnoz, jakie może usłyszeć opiekun tego zwierzęcia. Niestety, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt choroby nowotworowe są naturalną częścią życia i prędzej czy później dotykają one dużą część osobników. Należy jednak pamiętać, że nowotwór nowotworowi nierówny. Nie każda choroba tego typu stwarza zagrożenie dla życia, a wiele z nich, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryte, daje szansę na całkowite wyleczenie. Wymaga to jednak troski i uwagi ze strony opiekuna kota.

Spis treści:
Czym jest nowotwór
Jak powstaje choroba?
Objawy
Rodzaje choroby
Leczenie w naszej przychodni

Czym jest nowotwór u kota?

Choroby nowotworowe, w tym nowotwory u kotów, są zmorą medycyny XXI wieku. Ponieważ zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe żyją coraz dłużej, są coraz bardziej narażeni na rozwój tych chorób. Czym właściwie są nowotwory? Jest to grupa schorzeń, w których część komórek w organizmie zaczyna dzielić się w nieprawidłowy sposób i przestaje pełnić właściwe sobie funkcje w narządach. Warto pamiętać, że wyróżniamy zarówno nowotwory lite – czyli guzy – jak i nowotwory układu krwiotwórczego, do których zaliczają się na przykład chłoniaki i białaczki. Są to bardzo niebezpieczne choroby.

Jak powstaje nowotwór?

Aby mógł rozpocząć się proces nowotworowy, musi zajść jakaś nieprawidłowość podczas produkcji kolejnych komórek. Zwierzęcy organizm wyposażony jest w naturalne zabezpieczenia, które wyłapują tego typu pomyłki i usuwają nieprawidłowe białka. Niekiedy jednak błąd prześlizgnie się przez tę „kontrolę jakości” i nieprawidłowe komórki zaczynają się dzielić. Nowotwory charakteryzują się niekontrolowanym wzrostem – prawidłowe komórki organizmu są zaprogramowane, by obumrzeć po określonym czasie. Proces ten nosi nazwę apoptozy. W komórkach nowotworowych jednak białka odpowiadające za apoptozę są nieobecne lub wadliwe, co powoduje, że komórki, zamiast obumrzeć, rosną i dzielą się w nieskończoność. Przy dużych nowotworach zachodzi niedotlenienie – komórki nowotworowe zużywają ogromną ilość tlenu – i pojawia się martwica. Nowotwory jednak mają zdolność do indukcji tworzenia nowych naczyń, by bronić się przed obumarciem. Należy pamiętać, że komórki nowotworowe nie tylko pasożytują na reszcie organizmu i pozbawiają go substancji odżywczych, ale też produkują różne substancje, w tym cytokiny, które powodują stan zapalny i jeszcze pogarszają stan chorego.

Objawy

Objawy nowotworów u kotów mogą być bardzo różne, nieraz niespecyficzne. Część z tych chorób przebiega zupełnie bezobjawowo i zostaje wykryta przypadkiem, inne szybko dają o sobie znać. Do objawów, które charakteryzują szczególnie niebezpieczne nowotwory, należy duża utrata masa ciała, osłabienie, wymioty, brak apetytu, często też patologicznie wzdęty brzuch. Po zauważeniu jakiegokolwiek z tych symptomów u kota należy niezwłocznie skonsultować się z kliniką weterynaryjną.

Rodzaje nowotworów u kotów

Tak jak u wszystkich ssaków, nowotwory u kotów są różnorodne pod względem lokalizacji, natury i poziomu złośliwości. Lekarz weterynarii powinien umieć rozpoznać przynajmniej kilka z nich, by umożliwić jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia.

Nowotwór skóry

Zmiany nowotworowe na skórze u kotów są najłatwiejsze do zauważenia, ponieważ często mają postać dobrze widocznych zmian. Są jednak zróżnicowane, jeśli chodzi o zagrożenie, jakie stwarzają. Przykładem niebezpiecznego nowotworu skóry jest mastocytoma, czyli guz powstały z nieprawidłowo rozwiniętych komórek tucznych – leukocytów, które prawidłowo odpowiadają za produkcję histaminy. U kotów mastocytoma występuje rzadziej niż u psów, jednak i tak nie należy zapominać o ryzyku, jakie stwarza. Nowotwór ten może być zarówno łagodny i złośliwy i najczęściej przyjmuje wygląd dobrze odgraniczonego, bezwłosego guzka o średnicy do 2 cm. Każda tego typu zmiana zauważona na skórze kota jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji weterynaryjnej i biopsji.

Zdrowe zęby u kota

Rak

Bardzo groźnymi nowotworami skóry u kotów są raki. Do najczęstszych w tej grupie zwierząt należy rak płaskonabłonkowy rogowaciejący – szacuje się, że stanowi nawet do 15% wszystkich nowotworów u tego gatunku. Wywodzi się on z komórek naskórka i zazwyczaj zaczyna być widoczny jako łysiejący rumień, następnie przechodzący w grudki, łuski i strupy. Podobnie częsty u kotów jest rak podstawnokomórkowy, wywodzący się z komórek warstwy podstawnej naskórka. Rokowanie tego nowotworu jest jednak znacznie lepsze, niż przy raku płaskonabłonkowym, ten drugi bowiem często daje przerzuty, zaś rak podstawnokomórkowy – prawie nigdy. Pozwala to na skuteczne chirurgiczne usunięcie go w odpowiednio wczesnym stadium.

Tłuszczak

Częstym i niegroźnym nowotworem łagodnym widocznym pod skórą jest tłuszczak – skupisko nadmiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej. Guzy te nie stanowią dla zwierzęcia żadnego zagrożenia i często samoistnie znikają. Rozważyć ich usunięcie należy wtedy, gdy ze względu na swój rozmiar powodują dyskomfort u zwierzęcia lub powodują ucisk na jakiś narząd.

Nowotwór wątroby

Nowotwory wątroby są generalnie rzadsze u kotów i psów, niż u ludzi. Koty jednak chorują nieco częściej niż psy, choć rzadziej pojawiają się u nich zmiany złośliwe. Najbardziej powszechnym i zwykle niegroźnym nowotworem wątroby jest naczyniak, czyli kłębek przerośniętych naczyń krwionośnych. Jeśli chodzi o niebezpieczne, złośliwe zmiany, najczęstszą diagnozę u kotów stanowią chłoniaki. Raki wątroby należą do dużej rzadkości, częściej pojawiają się przerzuty z innych narządów.

Nowotwór wątroby u kota może objawiać się zażółceniem błon śluzowych, wymiotami i osłabieniem. Ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby – podobnie jak w przypadku wielu innych chorób – rośnie wraz z wiekiem zwierzęcia.

Leczenie nowotworów u kota

Leczenie nowotworów u kotów jest zróżnicowane i zależy od konkretnego pacjenta i rodzaju choroby. Niektóre zmiany nowotworowe można z powodzeniem usunąć chirurgicznie, co dotyczy na przykład raków podstawnokomórkowych i większości nowotworów łagodnych. W przypadku innych nowotworów, zwłaszcza rozsianych, konieczne może być zastosowanie chemioterapii lub radioterapii.

Chemioterapia

Chemioterapia polega na farmakologicznym doprowadzeniu do obumarcia komórek nowotworowych lub zahamowania ich wzrostu. Korzysta się w niej z różnorakich substancji cytostatycznych. U zwierząt dopuszczone jest korzystanie z większej liczby środków niż u ludzi, ze względu na mniej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa.

Radioterapia

Radioterapia u zwierząt to w Polsce stosunkowo nowa dziedzina. Metoda ta polega na naświetlaniu organizmu promieniowaniem jonizującym, które uszkadza komórki nowotworowe i doprowadza do ich obumarcia. Nie bez znaczenia jest fakt, że często nowotwory pochłaniają promieniowanie o wiele mocniej niż zdrowe komórki.

Onkologia w naszej przychodni

Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna ma w swojej ofercie usługi z zakresu onkologii weterynaryjnej. Wierzymy, że chore zwierzęta zasługują na równie fachową pomoc, jak ludzie, zwłaszcza jeśli mówimy o pacjentach nowotworowych. Szerokie możliwości diagnostyczne, zabiegowe i farmakologiczne naszej placówki czynią z niej odpowiednie miejsce do leczenia nowotworów u kotów i innych zwierząt. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.