Niewydolność serca u psa jest istotnym problemem zdrowotnym, który znacząco wpływa na długość życia zwierzęcia i jego ogólną jakość. W schorzeniu tym następuje utrata możliwości efektywnego pompowania krwi przez mięsień sercowy, co ogranicza podaż tlenu i składników odżywczych do narządów oraz tkanek. Niewydolność serca może mieć zróżnicowane przyczyny i symptomy, które wpływają na przebieg terapii oraz rokowanie. Podstawę w każdym przypadku powinna zatem stanowić specjalistyczna diagnostyka.
Spis treści:
Jakie ma przyczyny i objawy?
Podłoże problemu
Rozpoznanie symptomów
Jak wygląda leczenie?
Przebieg terapii
Jakie przyczyny i objawy ma niewydolność serca u psa?
Niewydolność serca u psa może objawiać się na różne sposoby, a swoje podłoże ma w zróżnicowanych stanach patologicznych, które wywierają wpływ na strukturę mięśnia sercowego oraz jego funkcje. Przyczyny bardzo często są uzależnione od wieku, stanu zdrowia i rasy zwierzęcia. Podobnie wygląda to w przypadku objawów, które początkowo mogą być bardzo subtelne i trudne w jednoznacznej identyfikacji. Ich stopniowy rozwój sprawia jednak, że wielu opiekunów zaczyna się niepokoić. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który trafnie rozpozna tę przypadłość u psa. Kompleksową diagnostykę pod tym kątem przeprowadzają specjaliści naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura.
Podłoże problemu
Do rozwoju niewydolności często dochodzi w wyniku choroby zastawkowej, czyli endokardiozy. Problem ten dotyczy głównie starszych osobników małych ras. Bezpośrednią przyczyną obciążenia serca jest degeneracja zastawki mitralnej, która prowadzi do cofania się krwi. Za powód niewydolności uznaje się też kardiomiopatię rozstrzeniową, czyli chorobę rozszerzającą komory serca i upośledzającą ich zdolność skurczową. Taki problem często dotyczy większych psów, np. bokserów czy dogów niemieckich. Problem może być powiązany również z chorobami osierdzia, które prowadzą do nagromadzenia płynu w worku osierdziowym wskutek stanów zapalnych czy zmian nowotworowych. Stanem utrudniającym prawidłową pracę mięśnia sercowego jest także arytmia. Nieprawidłowy, zbyt wolny lub nieregularny rytm może być przyczyną niewydolności. Pod uwagę trzeba ponadto wziąć wady wrodzone, np. ubytek przegrody międzykomorowej czy przetrwały przewód tętniczy.
Rozpoznanie symptomów
Niewydolność mięśnia sercowego bardzo często objawia się intensywnym kaszlem, który zwykle ulega nasileniu się po wysiłku fizycznym lub w nocy. Symptom ten zwykle jest bezpośrednim następstwem obrzęku płuc bądź też wywierania nacisku powiększonego serca na drogi oddechowe psa. U wielu zwierząt charakterystycznym objawem okazuje się niechęć do aktywności. Pies może szybko się męczyć podczas zabawy lub spacerów, czemu nierzadko towarzyszy apatyczne zachowanie. Objawem tego schorzenia są również trudności w oddychaniu, które można rozpoznać poprzez, np. przyspieszony oddech, duszności czy ciągłe oddychanie z otwartym pyskiem. Wiele psów z problemami sercowymi cierpi również na obrzęki. Płyny mogą gromadzić się w różnych częściach ciała, włącznie z brzuchem czy kończynami. Niewydolność wiąże się także z osłabionym apetytem i utratą masy ciała. Jeżeli choroba rozwija się przewlekle, wynika to ze zmniejszonego przepływu krwi do narządów. To z kolei wiąże się również z niedotlenieniem, co objawia się sinicą – niebieskawym zabarwieniem błon śluzowych.
Jak wygląda leczenie niewydolności serca u psa?
Niewydolność serca u psa wymaga odpowiedniego zaplanowania leczenia, dla którego podstawę stanowi trafna diagnostyka. Rozpoznanie odbywa się w oparciu o szczegółową historię choroby, a także szereg badań klinicznych i dodatkowych. Lekarz weterynarii musi przeprowadzić osłuchiwanie serca i płuc, a także zrealizować palpację brzucha. Duże znaczenie mają badania krwi, pozwalające na ocenę poziomu elektrolitów i funkcji narządów. Do weryfikacji wielkości serca i obecności płynu w płucach służy RTG klatki piersiowej. Jako narzędzie diagnostyczne sprawdza się też echokardiografia, która umożliwia precyzyjne badanie struktur i funkcji serca. Do wykrywania arytmii stosuje się badanie EKG. W naszym gabinecie lekarze weterynarii zajmują się także diagnostyką i leczeniem chorób z innych dziedzin, takich jak dermatologia, onkologia, laryngologia, neurologia, ortopedia, stomatologia czy gastroenterologia.
Przebieg terapii
Podstawowym celem leczenia niewydolności serca jest poprawa jakości życia czworonoga, a także jego wydłużenie poprzez spowolnienie progresji schorzenia oraz zniwelowanie objawów. W ramach farmakoterapii zastosować można diuretyki, które pozwalają na zredukowanie nadmiaru płynów w organizmie. Leczenie opiera się również na podawaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny, przeznaczonych do zmniejszenia obciążenia mięśnia sercowego. W wielu przypadkach konieczna jest terapia lekami działającymi inotropowo dodatnio, które podnoszą siłę skurczu serca i przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Terapia może ponadto bazować na środkach kontrolujących rytm serca i niwelujących arytmię. W leczeniu niezbędne jest też wprowadzenie odpowiednich zmian do stylu życia psa, włącznie ze stosowaniem zalecanej diety wspomaganej suplementami. Kluczowa okazuje się również kontrola masy ciała, przy czym zaleca się przede wszystkim umiarkowaną aktywność fizyczną i brak nadmiernego wysiłku.