Nagły problem z chodzeniem u psa może być następstwem wielu czynników, włącznie z chorobami neurologicznymi czy niedowładami kończyn. Trudności z poruszaniem się doświadcza nawet kilkadziesiąt procent czworonogów w wieku powyżej 7 lat, przez co jest to zjawisko wyjątkowo powszechne. Problem ze zdolnością chodzenia u psa najlepiej zidentyfikować na możliwie wczesnym etapie, aby szybko przeprowadzić trafną diagnostykę i rozpocząć odpowiednio dobraną terapię.
Spis treści:
Objawy i przyczyny
Choroby neurologiczne
Identyfikacja objawów
Rehabilitacja zwierzęcia
Działania profilaktyczne
Czym objawia się nagły problem z chodzeniem u psa i jakie ma przyczyny?
Nagły problem z chodzeniem u psa objawia się dość różnorodnymi symptomami, które są ściśle uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Ich diagnostykę mogą przeprowadzić specjaliści naszej gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura. Do najczęstszych symptomów należą trudności z poruszaniem się, jednak mogą im towarzyszyć również inne objawy. U wielu psów występują niekontrolowane drgawki i problemy z zachowaniem równowagi, a nawet paraliż. Niedowład może mieć różne przyczyny, włącznie z urazami kręgosłupa, zaburzeniami układu nerwowego czy chorobami zakaźnymi. Im wcześniej rozpoznany zostanie problem, tym większe są szanse na powrót psa do pełnej sprawności. W naszej przychodni specjalizujemy się także w takich dziedzinach weterynarii, jak: ortopedia, kardiologia, onkologia, dermatologia, stomatologia czy gastroenterologia.
Choroby neurologiczne
Istotny wpływ na zdolność psa do chodzenia mają choroby neurologiczne. Zaburzenia tego typu wiążą się z ryzykiem wielu problemów ruchowych. Przykładem może być chociażby dyskinezja, która stanowi następstwo uszkodzeń układu nerwowego. Choroba ta wywołuje gwałtowne, niekontrolowane ruchy mięśni. Innym zaburzeniem neurologicznym jest ataksja, wywołana z kolei uszkodzeniem móżdżku. W tym przypadku głównym objawem są problemy z równowagą i właściwą koordynacją ruchów. Dyskinezja z reguły wywołuje bardziej nagłe i intensywne objawy, takie jak ciągła potrzeba skakania czy kręcenia się w kółko przez psa. W przypadku ataksji, choroba objawia się chociażby nadmiernie częstym potykaniem czy niepewnym chodem u zwierzęcia.
Identyfikacja objawów
Aby trafnie zidentyfikować objawy problemu, należy przede wszystkim uważnie obserwować zachowanie psa. Nawet subtelne zmiany w sposobie chodzenia zwierzęcia mogą być niepokojące. Do takich objawów należą chociażby chwiejność, kulawizna czy trudności ze wstawaniem, a także unikanie aktywności wcześniej sprawiających psu radość. Opiekunowie często obserwują też tendencję do ociężałego chodzenia, co może wskazywać na ból lub osłabienie mięśni. Istotnym aspektem na etapie identyfikacji problemu jest ciągłe monitorowanie postępów. Jeżeli objawy się utrzymują lub nawet ulegają nasileniu, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Oznaką poważniejszego problemu mogą być dodatkowe symptomy, takie jak trudności z podniesieniem się po wypoczynku czy brak koordynacji ruchowej. Objawy te nierzadko wskazują na niedowład kończyn.
Jak rozwiązać nagły problem z chodzeniem u psa?
Nagły problem z chodzeniem u psa wymaga specjalistycznej diagnostyki. Jej podstawę stanowią badania neurologiczne, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Na ich podstawie można precyzyjnie zlokalizować źródło problemu, a także określić jego przyczyny. Jeżeli potwierdzony zostanie niedowład kończyn, proces terapeutyczny często jest długotrwały oraz wymaga od opiekuna zaangażowania i cierpliwości. W wielu przypadkach potrzebna może być rehabilitacja, która przywróci psu większą samodzielność. Z reguły terapia obejmuje ćwiczenia fizyczne i masaże. Jeżeli niedowład jest spowodowany urazem lub chorobą, konieczne może być leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne.
Rehabilitacja zwierzęcia
Rehabilitacja psa stanowi główny etap procesu terapeutycznego w przypadku problemów z chodzeniem. Plan terapii powinien być opracowany przez specjalistę, który uwzględni przy tym kondycję zwierzęcia oraz specyfikę samego schorzenia. Z reguły stosuje się różne ćwiczenia fizyczne, włącznie z hydroterapią. Wskazana jest też terapia manualna w formie masaży, które mają na celu stabilizację stawów, ograniczenie bólu i poprawę ruchomości. W wielu przypadkach pomocne może się okazać zastosowanie sprzętu wspomagającego, takiego jak specjalistyczne wózki dla psów.
Działania profilaktyczne
Wiele schorzeń neurologicznych psów ma podłoże genetyczne, przez co trudno im całkowicie zapobiec. Istnieją jednak pewne działania profilaktyczne, których podjęcie może obniżyć ryzyko występowania problemów z chodzeniem. Podstawę stanowią regularne badania, a także dbanie o właściwą dietę czworonoga. W utrzymaniu zdrowia neurologicznego psa istotną rolę odgrywa też zapobieganie urazom głowy. Należy uważać zwłaszcza na skoki z dużej wysokości czy niekontrolowane bieganie na smyczy. Warto dbać o bezpieczną aktywność fizyczną, właściwe szkolenie i odpowiednią socjalizację czworonoga. Profilaktyka zapobiega tym samym stresorom, które prowadzą do wykształcenia się problemów neurologicznych u zwierzęcia.