Morfologia u psa, podobnie jak w przypadku ludzi, to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Takie badanie krwi dostarcza wielu informacji o ogólnym stanie zdrowia zwierzęcia i ewentualnych problemach, np. o rozwijającym się w organizmie stanie zapalnym. Jak się ją przeprowadza, o czym dokładnie informują nas wyniki i jak je odczytywać? Kiedy lekarz weterynarii może zalecić jego wykonanie? W jakich sytuacjach warto porozmawiać ze specjalistą o jego przeprowadzeniu? Poniżej zawarliśmy odpowiedzi na te i inne ważne pytania związane z tym tematem.
Spis treści
Definicja
Kiedy warto wykonać badania?
Jak interpretować wyniki?
Czas na badania
Jak przygotować pupila?
Doświadczony lekarz gwarantem prawidłowej diagnostyki
Czym jest i kiedy wykonuje się morfologię u psów? Jak odczytywać wyniki?
Morfologia u psów to po prostu badanie krwi, którego wyniki pozwalają ocenić ilość i jakość zawartych w niej elementów morfotycznych, czyli czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, wykonywanych wówczas, gdy informacje dostarczone przez badanie kliniczne nie są wystarczające lub wymagają dodatkowego potwierdzenia. Jego wynik, określany także mianem hemogramu, zawiera bowiem między innymi informacje dotyczące stopnia zróżnicowania leukocytów oraz poziomu hemoglobiny we krwi. Pozwala także uzyskać informacje o hematokrycie, czyli o stosunku objętości erytrocytów do objętości krwi. Podczas badania oznacza się także liczbę retikulocytów, czyli młodych czerwonych krwinek powstałych w szpiku.
Kiedy warto wykonać badania?
Jako że hemogram jest badaniem diagnostycznym, najczęściej wykonuje się go w przypadku podejrzenia choroby u psa. Jeżeli zwierzę jest ospałe, niechętnie wychodzi na spacery czy nie daje się zwabić do zabawy, koniecznie należy wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Ten wykona zapewne przedmiotowe badanie ogólne, które pozwoli ocenić stan zwierzęcia, a w celu poszerzenia diagnostyki przeprowadzi także badania szczegółowe i niemal na pewno zleci wykonanie badań krwi. Będą one stanowiły uzupełnienie obrazu klinicznego czworonoga i pozwolą na szybsze postawienie pełnej diagnozy, co z kolei umożliwi bezzwłoczne podjęcie odpowiednich działań mających na celu wyleczenie psa.
Diagnostyka to jednak nie jedyny moment, kiedy badania krwi mogą okazać się niezbędne. Bardzo często wykonuje się je także przed wszelkimi zabiegami chirurgicznymi – zwłaszcza tymi wymagającymi wprowadzenia czworonożnego pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. W takich przypadkach oznaczenie ilości i jakości składników krwi pozwala ocenić stopień zagrożenia, z jakim zabieg będzie związany. Dzięki hemogramowi można określić między innymi prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń pracy serca czy nerek, a także ocenić ryzyko wystąpienia zaburzeń krzepnięcia podczas zabiegu, co z kolei umożliwia odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przez podanie mu właściwych leków.
Jak interpretować wyniki badań?
Na wydruku z wynikami badania krwi zazwyczaj znajdziemy jednak nie tylko nazwę badanego parametru i jego wartość, a więc wynik badania, lecz również zakres wartości referencyjnych, czyli tak zwane normy. Dzięki temu na pierwszy rzut oka każdy jest więc w stanie ocenić, czy dana wartość jest zbyt wysoka lub zbyt niska – niekiedy zresztą informacja ta dla ułatwienia także pojawia się na wydruku.
Każdy opiekun psa jest więc w stanie samodzielnie odczytać informacje dotyczące ewentualnych zaburzeń w wynikach badania u swojego pupila. Interpretowanie wyników badań lepiej jednak pozostawić specjaliście. Ostateczna diagnoza opiera się bowiem nie tylko na odczytaniu hemogramu, lecz na połączeniu go z pełnym obrazem klinicznym pacjenta oraz z informacjami dotyczącymi jego objawów i wynikami ewentualnych innych badań. Samo podwyższenie lub obniżenie konkretnego parametru może bowiem w teorii sugerować wiele różnych schorzeń – od obecności pasożytów czy odwodnienia przez anemię lub choroby szpiku kostnego aż do nowotworów czy chorób na tle autoimmunologicznym. Zanim więc zaczniesz panikować, sprawdzając kolejne możliwości w wyszukiwarkach internetowych, udaj się do specjalisty. Jego wiedza i doświadczenie pozwolą szybko postawić diagnozę i przejść do procesu leczenia.
Czas na badanie. Jak przygotować psa do morfologii krwi?
Przed wykonaniem morfologii krwi u psa wielu opiekunów zwierząt szuka informacji o standardowych cenach tego rodzaju badań. Trudno jednak w tym przypadku mówić o standardzie. Niektórzy lekarze weterynarii jednocześnie z tym podstawowym badaniem krwi zlecają bowiem na przykład wykonanie pełnych lub częściowych badań biochemicznych krwi. O ile samo badanie morfologiczne to koszt nieprzekraczający zwykle 20-30 zł, o tyle każdy kolejny parametr w ramach badań biochemicznych to wydatek następnych 15-20 zł. Wszystko zależy więc od tego, czy w przypadku danego zwierzęcia wystarczy hemogram, czy konieczne będą dodatkowe parametry, które pozwolą ocenić np. stan wątroby, trzustki czy nerek.
Jak przygotować pupila do badania?
Przygotowanie do badań krwi jest stosunkowo proste, a sam zabieg pobrania krwi trwa maksymalnie kilka minut i nie jest zbyt stresujący dla zwierzęcia. Konieczne jest jednak, aby zwierzę było na czczo. Nie należy więc podawać mu niczego do jedzenia przez minimum 8, a najlepiej około 12 godzin przed badaniem. Warto jednak pamiętać, że nie zaleca się ograniczania zwierzęciu dostępu do czystej, świeżej wody.
Gdzie wykonać badania krwi u psa? Odpowiednim miejscem będzie klinika weterynaryjna dysponująca własnym laboratorium. Brak konieczności transportowania próbek do zewnętrznego laboratorium oznacza bowiem ogromną oszczędność czasu w oczekiwaniu na wyniki, a to z kolei pozwala szybciej przeprowadzić diagnostykę i zlecić kolejne badania lub wdrożyć właściwe leczenie. Szukasz odpowiedniego miejsca? Sprawdź ofertę Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Naszym czworonożnym pacjentom oferujemy kompleksową opiekę – poza badaniami morfologicznymi i biochemicznymi krwi wykonujemy także laboratoryjne badania moczu i kału, oznaczenia poziomu hormonów oraz testy w kierunku chorób zakaźnych. Ponadto gwarantujemy pełną opiekę weterynaryjną – zajmujemy się diagnostyką oraz leczeniem farmakologicznym i chirurgicznym m.in. chorób kardiologicznych, dermatologicznych, nowotworowych, a także okulistyką, stomatologią i położnictwem oraz rozrodem zwierząt. Szukasz miejsca, w którym zespół doświadczonych specjalistów zajmie się każdym aspektem zdrowia Twojego pupila? Sprawdź naszą ofertę już dziś i zarejestruj pierwszą wizytę telefonicznie lub przez Internet.