Leczenie zwichniętej łapy u kota obejmuje zarówno działania zachowawcze, jak i interwencje farmakologiczne lub chirurgiczne. Choć utarło się, że zwierzęta te zawsze spadają „na cztery łapy”, to zwichnięcia zdarzają się u nich relatywnie często. Jak rozpoznać uraz i co powinien zastosować lekarz weterynarii, aby umożliwić zwierzęciu jak najszybszy powrót to zdrowia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Spis treści
W naszej przychodni
Jak rozpoznać uraz?
Diagnostyka
Metody terapii

Leczenie zwichniętej łapy u kota w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Zwichnięta łapa u kota to jedno ze schorzeń, które leczymy w naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej, która jest jednym z ośrodków medycznych dla zwierząt na terenie Śląska. Specjalizujemy się w leczeniu różnych schorzeń, w tym urazów oraz chorób układu ruchu. Nasza placówka oferuje szereg usług z zakresu ortopedii weterynaryjnej. Zapewniamy kompleksową diagnostykę przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Duże znaczenie mają metody diagnostyki obrazowej, takie jak ultrasonografia, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, które pozwalają precyzyjnie zidentyfikować problemy z układem ruchu i dostosować odpowiednie leczenie dla każdego pacjenta. Cały proces diagnostyczno-terapeutyczny odbywa się na miejscu. W naszej przychodni oferujemy również wysoką jakość usług chirurgicznych. Dysponujemy salami operacyjnymi oraz doświadczonym zespołem lekarzy weterynarii, którzy dbają o komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia podczas każdego zabiegu. Jeśli potrzebujesz uzyskać dodatkowe informacje, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Jak rozpoznać zwichniętą łapę u kota i na czym polega leczenie?

Zwichnięta łapa u kota czy innego zwierzęcia to typ urazu stawu, który obejmuje trwałe oddzielenie się od siebie powierzchni stawowych, a jego leczenie może odbywać się na kilka sposobów adekwatnych do danego przypadku. Uraz może wystąpić w sytuacji nadmiernego obciążenia kończyny lub przekroczenia jej zakresu ruchu. Urazy te są bardzo częste również u ludzi, o czym wie każdy lekarz ortopeda. Zwichnięcie stawu zwierzęcia wiąże się z różnymi objawami, które są kluczowe do rozpoznania tego schorzenia. Głównymi oznakami są widoczne przemieszczenie kości (zwane luksacją) oraz dolegliwości bólowe, wyrażane przez zwierzę. Często zwichnięta kończyna jest oszczędzana lub całkowicie unieruchamiana przez czworonoga. Ważne jest zrozumienie, że sam uraz może prowadzić do poważniejszych powikłań, na przykład uszkodzenia tętnic. Dlatego niezbędne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom i jak najwcześniej złagodzić cierpienie zwierzęcia.

Kot

Diagnostyka

Jeśli chodzi o diagnostykę kliniczną zwichnięcia kończyny, lekarz weterynarii najpierw przeprowadza wizualną ocenę stanu kończyny, aby potwierdzić wystąpienie zwichnięcia lub ewentualnego złamania. Następnie wykonuje badanie palpacyjne, sprawdzając położenie kończyny w stawie. Specjalista umieszcza kciuki obu dłoni na wybrzuszeniach kości udowej i ocenia symetrię. Niejednakowe ułożenie w zakresie odpowiadających sobie stawów może sugerować zwichnięcie, choć nie zawsze. W celu dokładnej diagnozy zwichnięcia kończyny u kota, najbardziej niezawodne i często niezbędne jest wykonanie klasycznego zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Obraz uzyskany podczas tego badania pozwala ocenić zakres urazu i precyzyjnie określić miejsce wystąpienia zwichnięcia. Przed wykonaniem badania RTG weterynarz podaje kotu leki uspokajające lub znieczulające, co ułatwia prawidłowe ułożenie zwierzęcia w pozycji bocznej lub brzuszno-grzbietowej, a także zapewnia lepszą dokładność badania.

Terapia

Metoda leczenia, na którą zdecyduje się lekarz weterynarii, zależy od konkretnego przypadku. Podstawą w większości sytuacji jest nastawienie stawu i unieruchomienie go, na przykład za pomocą bandaża elastycznego. Często po wyleczeniu uszkodzenia konieczna jest rehabilitacja, która pozwala kończynie powrócić do pełni dawnej sprawności. Lekarz weterynarii może również zalecić podawanie zwierzęciu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort. W szczególnie ciężkich przypadkach, w których doszło na przykład do uszkodzenia ścięgien lub więzadeł, konieczny może być zabieg chirurgiczny, w którym zniszczone tkanki zostaną usunięte, a miejsce uszkodzenia oczyszczone i odpowiednio nastawione.

Zwichnięcie kończyny u kota, choć pozornie nie wydaje się zbyt niebezpiecznym urazem, sprawia zwierzęciu duży ból i znacząco utrudnia mu poruszanie się. U tak aktywnego i ruchliwego ssaka jakim jest kot, skutkuje to dużym dyskomfortem i narastającą frustracją. Dlatego szybkie rozpoznanie urazu i jego leczenie ma nieoceniony wpływ na jakość życia czworonoga. Jeśli zauważysz u swojego podopiecznego objawy mogące wskazywać na zwichnięcie kończyny, nie zwlekaj i jak najszybciej poszukaj pomocy lekarza weterynarii.