Leczenie nowotworu u psa jest prawdziwym wyzwaniem dla lekarzy weterynarii. Diagnoza choroby tego typu może wywołać u opiekuna zwierzęcia dużo niepokoju i obaw. Nowotwory często są utożsamiane z poważnymi schorzeniami, które mogą zagrażać życiu. Jednak, podobnie jak u ludzi, nie każdy rak u psa jest równie niebezpieczny. W niniejszym artykule omówimy kilka rodzajów tych chorób, które mogą dotyczyć psów, oraz przybliżymy kilka stosowanych u nich metod terapeutycznych.

Spis treści
Jakie są możliwości?
Pomoc w naszej przychodni
Rodzaje chorób
Wątroba
Zmiany skórne
Guzy mózgu

Jakie możliwości w leczeniu nowotworu u psa daje współczesna weterynaria?

W walce z nowotworami u psów używa się różnych metod leczenia, których celem jest eliminacja nieprawidłowych komórek przy minimalnym uszczerbku dla organizmu. W naszej przychodni AniCura pomagamy czworonogom w walce z rakiem. Podstawowymi strategiami przeprowadzania terapii są metody chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia. Chemioterapia polega na podaniu substancji chemicznych, które hamują podziały komórek nowotworowych lub uniemożliwiają ich wzrost. W przypadku zwierząt, zakres używanych substancji jest nieco szerszy niż u ludzi, a niektóre leki, które zostały wypróbowane u zwierząt, mogą być także stosowane u ludzi. Radioterapia wykorzystuje natomiast promieniowanie jonizujące do eliminacji nieprawidłowych komórek. Chociaż samo promieniowanie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, skutecznie niszczy ono nieprawidłowe komórki. Radioterapia jest stosowana w leczeniu ludzi od bardzo dawna, jednak w leczeniu psów stanowi stosunkowo nową metodę.

Jak pomagamy w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura?

AniCura – Przychodnia Weterynaryjna w Gliwicach oferuje szeroki zakres usług z dziedziny onkologii weterynaryjnej. W ramach naszej oferty dostępne są badania histopatologiczne, zabiegi biopsyjne oraz różnorodne formy leczenia, w tym terapie farmakologiczne i chirurgia onkologiczna. Przypominamy właścicielom naszych pacjentów, że diagnoza nowotworu nie oznacza wyroku śmierci. Nasi doświadczeni lekarze weterynarii są gotowi wykorzystać całą swoją wiedzę i umiejętności nabyte latami, aby pomóc chorym zwierzętom. Oprócz onkologii, nasi lekarze weterynarii specjalizują się także w kardiologii, neurologii weterynaryjnej, stomatologii, okulistyce, dermatologii, ortopedii i wielu innych dziedzinach. Nasza pomoc jest kompleksowa. By zapisać swojego czworonoga do naszej przychodni, wszystkie potrzebne informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Pies z wenflonem

Jakie nowotwory występują u psów i jak je leczyć?

Nowotwory u psów są bardzo zróżnicowane pod względem lokalizacji i złośliwości, a ich leczenie może przebiegać w różny sposób. W zależności od typu choroby i jej umiejscowienia, może ona stanowić poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia.

Wątroba

Częstym narządem dotkniętym przez nowotwory u psów jest wątroba. W obrębie tego organu mogą pojawić się zarówno nowotwory łagodne, jak i złośliwe. Wśród łagodnych znajdują się gruczolaki, które zazwyczaj nie stanowią dużego zagrożenia, jeśli nie osiągną dużych rozmiarów. Jednak mogą one ewoluować w kierunku zmian złośliwych, znanych jako gruczolakoraki. Najczęstszym nowotworem złośliwym u psów jest rak wątroby, rozwijający się z komórek nabłonkowych tego narządu. Z uwagi na wysokie koszty badań histopatologicznych, prawdziwa natura zmiany nowotworowej u psa czasami pozostaje niejasna.

Zmiany skórne

Najbardziej widoczne nowotwory to te dotykające skóry zwierzęcia. Mastocytoma, czyli guz skóry psa rozwijający się z komórek tucznych, jest jedną z najczęstszych zmian nowotworowych u tych zwierząt. Komórki tuczne, będące składnikiem układu odpornościowego, odpowiadają za wydzielanie histaminy. Nowotwór powstały z tych komórek charakteryzuje się pojawieniem krostek i guzków na skórze, zazwyczaj widocznych w okolicy krocza i na kończynach. Nie można bagatelizować takich objawów, gdyż mastocytoma może być złośliwa i przerzutować przez naczynia limfatyczne, atakując pobliskie węzły chłonne. Nieleczone schorzenie może rozwinąć się w postać ogólnoustrojową, niszczącą różne narządy psiego organizmu. Szczególnie podatne na mastocytomy są psy rasowe w wieku średnim, zazwyczaj między 8 a 10 rokiem życia.

Guzy mózgu

Jednymi z najbardziej budzących grozę są guzy mózgu. Do częstych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego u psów zalicza się oponiaki, które najczęściej są łagodne i mają swoje źródło w pajęczynówce, czasami osiągając duże rozmiary. Glejaki, pochodzące z astrocytów i innych komórek glejowych, również należą do powszechnych zmian, choć ich złośliwość może się różnić. Wyściółczaki, rozwijające się na wyściółce komór mózgowych, są kolejnym częstym typem guzów. Rak mózgu u psów występuje rzadko i zwykle jest wynikiem przerzutu zmian z innego obszaru ciała.

Dobór odpowiedniej metody leczenia leży w gestii lekarza weterynarii – w każdym przypadku konieczne jest dokładne poznanie natury nowotworu i zastosowanie najnowszych wytycznych. Choroby nowotworowe w wielu przypadkach można wyleczyć, jeśli odpowiednio wcześnie zostanie udzielona specjalistyczna pomoc.