Kastrowanie psa to zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia dalsze rozmnażanie się czworonogowi. Ingerencja taka jest nieodwracalna, dlatego opiekun zwierzęcia zawsze powinien dobrze przemyśleć podjęcie decyzji. Każdy pies cechuje się nieco innymi uwarunkowaniami behawioralnymi i zdrowotnymi. Nie bez znaczenia pozostają też indywidualne oczekiwania i poglądy samego opiekuna. Planując kastrację czworonoga, warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami takiej procedury.
Spis treści:
Na czym polega?
Wskazania do zabiegu
Procedura i zalecenia
Od czego zależy cena?
Konsekwencje zabiegu
Na czym polega kastrowanie psa?
Kastrowanie psa prowadzi do utraty zdolności produkcji hormonów płciowych przez zwierzę, co w rezultacie tłumi popęd płciowy. U samców zabieg polega na wycięciu obu jąder, natomiast u suk konieczne jest usunięcie macicy z jajnikami lub samych jajników. Procedura ta różni się od sterylizacji, w przypadku której odbywa się jedynie podwiązanie lub przecięcie nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic. Takie działanie nie hamuje produkcji hormonów płciowych w organizmie zwierzęcia. Zabieg kastracji w odpowiednich warunkach realizują specjaliści naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura. Oprócz tego specjalizujemy się także w onkologii, kardiologii, dermatologii, neurologii, stomatologii czy ortopedii weterynaryjnej. W naszej przychodni przeprowadzamy niezbędne badania laboratoryjne, tomografię komputerową, diagnostykę obrazową oraz USG czy RTG.
Wskazania do zabiegu
Większość opiekunów zwierząt decyduje się na ich kastrację z tego samego, głównego powodu. Zabieg daje stuprocentową pewność uniknięcia nieplanowanej ciąży, przez co stanowi najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji u zwierząt. Do kastracji istnieją jednak również pewne wskazania medyczne, związane nie tylko z cyklem płciowym. Taki zabieg w wielu przypadkach obniża ryzyko rozwoju raka, a także pojawienia się guzów czy innych zmian. U samców zabieg minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jąder i schorzeń prostaty. U suczek przeprowadzenie zabiegu może obniżyć ryzyko raka jajników, macicy czy sutka, a także znacząco zmniejsza szanse zachorowania na zagrażające życiu ropne zapalenie macicy. Procedura wiąże się też z mniejszym prawdopodobieństwem nowotworu listwy mlecznej oraz reguluje wahania poziomu cukru.
Procedura i zalecenia
Decyzję o zabiegu zawsze należy poprzedzić specjalistyczną konsultacją z lekarzem weterynarii, który może też wskazać odpowiedni moment na jego przeprowadzenie. Procedurę wykonuje się po podaniu znieczulenia ogólnego. Po zakończeniu zabiegu pies często może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Z reguły lekarze weterynarii zalecają przez kilka dni podawanie psu lekkich posiłków. Dieta wykastrowanego zwierzęcia powinna być lekkostrawna, a zarazem bogata w witaminy i składniki odżywcze. Pies wymaga w tym okresie również odpoczynku i szczególnej troski ze strony opiekuna, co przyspieszy rekonwalescencję. Po zabiegu niewskazane jest skakanie i bieganie, dlatego należy ograniczyć ruch zwierzęcia. Warto też zwrócić szczególną uwagę na to, aby pies nie przegryzał szwów. Zwierzę powinno się poruszać wyłącznie na smyczy. Po zabiegu zalecane są też kontrole u lekarza weterynarii, które pozwolą na ocenę stanu szwów i stopnia zagojenia się rany pooperacyjnej.
Od czego zależy cena za kastrowanie psa?
Kastrowanie psa to specyficzny zabieg, którego cena jest uzależniona od kilku podstawowych czynników. O kosztach całej procedury decyduje jednak sporo zmiennych. Wydatek może się różnić zależnie od regionu kraju czy renomy samej przychodni weterynaryjnej. Nie bez znaczenia pozostają też indywidualne cechy fizyczne samego zwierzęcia, ze szczególnym wskazaniem na masę jego ciała. Wiele zależy też od materiałów używanych przez lekarzy weterynarii, włącznie z rodzajem i jakością środków znieczulających czy nici chirurgicznych. Z reguły cena zabiegu jest wyższa w przypadku samic, z uwagi na większy poziom skomplikowania samej procedury medycznej.
Konsekwencje zabiegu
Po kastracji zmianom ulegają liczne obszary organizmu zwierzęcia, w tym również te niezwiązane bezpośrednio z seksualnością i popędem płciowym. W przypadku psów z długą sierścią, często spotykanym objawem pozabiegowym jest zmiana jej struktury. U takich osobników podszerstek nierzadko staje się bujniejszy i wyraźnie grubszy. Główną konsekwencją takiego zabiegu jest jednak wyeliminowanie problemu z niepożądanym potomstwem. U wykastrowanych samic nie występują krwawe ślady podczas cieczki, a nieprzyjemny zapach jest znacząco zredukowany. Zabieg eliminuje też uciążliwą aktywność samców kierowanych instynktem i potrzebą krycia, co rozwiązuje problemy z głośnym wyciem czy ujadaniem. Po zabiegu pies jest łagodniejszy i wykazuje mniejszą skłonność do oznaczania terytorium moczem, a także rzadziej zwraca uwagę na suki w cieczce. Ryzyko powikłań po zabiegu jest niskie, jednak występuje. U niektórych zwierząt może pojawić się zakażenie bakteryjne, spowolnienie metabolizmu czy ospałość. Niektóre psy wykazują też zwiększony apetyt i niechęć do aktywności fizycznej, co zwiększa tendencję do nadwagi. Aby zmniejszyć ryzyko takich problemów, należy zadbać o konsekwentne środki wychowawcze i właściwą opiekę nad zwierzęciem.