Kastracja psa należy do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych u tej grupy czworonogów. Wielu lekarzy weterynarii wprost zaleca przeprowadzenie jej u każdego psa, w przypadku którego opiekun nie planuje rozmnażania. Zarówno wycięcie jąder u psów, jak i usunięcie macicy u suk, stało się obecnie tak powszechne, że coraz rzadziej jest uważane za coś szokującego lub nieetycznego. Czy jednak zabieg ten pociąga za sobą jedynie pozytywne skutki?
Spis treści
Przebieg zabiegu
Kiedy się zdecydować na kastrację?
Jaka jest cena?
Sprawdź cenę
Na czym polega kastracja psa?
Choć kastracja psów jest tak często wykonywanym zabiegiem, wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, jak dokładnie przebiega zabieg. Do tego dochodzi również częste mylenie pojęć, niekiedy nawet przez osoby związane z hodowlą psów.
Czym różni się kastracja od sterylizacji?
Często spotykanym błędem jest przypisywanie terminu „kastracja” wyłącznie psom płci męskiej i nazywanie tego zabiegu u suk sterylizacją. Tymczasem kastracja dotyczyć może obu płci, a sterylizacja to o wiele szersze pojęcie, oznaczające pozbawienie możliwości rozrodu – niekoniecznie poprzez kastrację.
Kastracją nazywamy całkowite chirurgiczne usunięcie narządów rodnych. U samców oznacza to zatem wycięcie jąder, a u samic – najczęściej owariohisterektomię, czyli pozbycie się całej macicy wraz z jajnikami i jajowodami. Sterylizacja niebędąca kastracją polega natomiast zwykle na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów. W odróżnieniu od kastracji, podwiązanie nie hamuje popędu seksualnego, a u suk nie prowadzi do zaniku cieczki; zabezpiecza jedynie przez zapłodnieniem.
Jak przebiega zabieg?
Kastrowane zwierzę jest poddawane narkozie. W przypadku samca lekarz weterynarii wykonuje niewielkie nacięcie skóry przed moszną, przez które wycina jądra wraz z najądrzami. Ranę operacyjną zamyka się za pomocą szwów, a pies po wybudzeniu się otrzymuje specjalny kołnierz, zapobiegający jej wylizywaniu.
Operacja suki również polega na nacięciu skóry, lecz również głębiej położonych mięśni. Lekarzowi zwykle wystarczy otwór o długości zaledwie kilku centymetrów, aby usunąć narządy rodne. Tu również ranę zamyka się szwem, a suka przez jakiś czas po operacji chodzi w gorsecie, uniemożliwiającym lizanie miejsca zabiegu.
Zwierzę przez cały okres noszenia szwów powinno unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Również po ich zdjęciu przez około dwa tygodnie nie należy narażać psa na forsowny wysiłek. Jest to warunkiem udanej rekonwalescencji po operacji.
Czy i kiedy kastrować psa?
Kiedy kastracja psa jest dobrym pomysłem? Jak wspomnieliśmy wyżej, wielu lekarzy weterynarii zaleca dokonanie jej u każdego psa, który nie zostanie przeznaczony do rozrodu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w Stanach Zjednoczonych, w Polsce natomiast, o ile kastracja suk jest często praktykowana, o tyle do tego samego zabiegu u psów właściciele podchodzą z rezerwą i jest on wykonywany znacznie rzadziej. Tymczasem każdy pies, niezależnie od tego, czy służył jako reproduktor, czy też nie, powinien być wykastrowany najpóźniej w wieku 7-8 lat, kiedy kończy się jego okres rozrodczy. Jest to bowiem czas, kiedy zaczynają się pojawiać różne zaburzenia w działaniu gonad, których efektem mogą być zarówno zapalenia, jak i na przykład nowotwory jąder. Wcześniejsza kastracja jest często stosowana w sytuacji, kiedy pies jest agresywny, nieposłuszny lub przejawia zbyt nasilone zachowania seksualne. Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest natomiast wnętrostwo, czyli niezstąpienie jednego lub obu jąder z jamy brzusznej do moszny. Nie tylko zapobiega to nowotworzeniu, któremu może dać początek jądro poza workiem mosznowym, ale też daje pewność, że chory pies nie przekaże swoich genów dalej – wnętrostwo bowiem często bywa dziedziczne. Innymi wskazaniami do kastracji są zapalenia jąder i najądrzy oraz zaburzenia zachowania, których nie da się wyleczyć farmakologicznie czy przez psychoterapię.
Jeśli chodzi o kastrację suk, to u samic nieprzeznaczonych do rozrodu należy ją wykonać przed lub niedługo po pierwszej cieczce. Tylko zabieg wykonany na tym etapie pozwala niemal całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia w przyszłości nowotworów gruczołu mlekowego. Bezwzględnym wskazaniem są guzki lub inne nieprawidłowości układu płciowego stwierdzone przez lekarza, a także niektóre choroby ogólne, np. cukrzyca. Optymalny moment do wykonania zabiegu u suki starszej to okres ciszy hormonalnej, anestrus, czyli moment gdy jajniki pozostają nieaktywne- ok 3 miesiące po zakończeniu cieczki, lecz przed rozpoczęciem następnej.
Skutki uboczne
Jak każdy zabieg chirurgiczny, także kastracja psa lub suki może pociągnąć za sobą pewne niepożądane następstwa. Poza powikłaniami mogącymi nastąpić w wyniku samego naruszenia powłok ciała (na przykład zakażeniami bakteryjnymi), kastracja może też nieść długofalowe negatywne skutki. Usunięcie organów płciowych to poważna ingerencja w równowagę hormonalną całego organizmu zwierzęcia, która może wpłynąć na jego fizjologię oraz zachowanie.
Częstym efektem ubocznym kastracji u samców jest skłonność do otyłości i wszystkich problemów zdrowotnych z nią związanych (cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze to tylko niektóre z nich). Psy ras dużych obojga płci cierpią niekiedy po kastracji na nietrzymanie moczu. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy pamiętać, że przed dokonaniem zabiegu należy rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”, oraz oczywiście skonsultować się z lekarzem weterynarii, a także wykonać wszystkie konieczne badania.
Ile kosztuje kastracja psa? Poznaj orientacyjne ceny
Jeśli się zastanawiasz nad tym, ile to kosztuje, powinieneś mieć na uwadze fakt, że ceny kastracji psa są zróżnicowane i zależą od takich czynników jak wielkość pacjenta, rasa czy stan zdrowia. Orientacyjne kwoty w przypadku psów samców mieszczą się w przedziale od 150 do 700 złotych. W przypadku suk- od 400-1000 zł. Najtańsze są operacje niewielkich, zdrowych psów, a ceny rosną wraz z wielkością i wiekiem pacjenta. Zabieg przeprowadzony na starszym lub schorowanym zwierzęciu wymaga znacznie większego nakładu pracy i ostrożności, a często też wykonania dodatkowych badań. Duży pies potrzebuje natomiast znacznie większej dawki środka znieczulającego niż jego mniejszy pobratymiec, a przy jego operacji używa się więcej materiałów opatrunkowych.
Jeśli właściciela nie stać na pokrycie kosztów zabiegu u podopiecznego, z pomocą mogą przyjść działające w większych miastach organizacje charytatywne. Aby zmniejszyć problem pojawiania się bezdomnych psów, fundacje zbierają środki na operacje dla tych właścicieli czworonogów, których sytuacja materialna nie pozwala na wygospodarowanie odpowiedniej kwoty.
Sprawdź u nas
Również nasza przychodnia weterynaryjna ma w swojej ofercie zabiegi kastracji i sterylizacji dla psów obu płci. Oczywiście również właściciele innych ssaków, w tym kotów, mogą liczyć na naszą pomoc. Kastracja podopiecznego, choć niektórym opiekunom może wydać się kontrowersyjna, często jest jedynym rozwiązaniem poważnych problemów zdrowotnych lub behawioralnych. Nasi specjaliści nie tylko przeprowadzą operację, ale też przygotują do niej odpowiednio zarówno czworonoga, jak i opiekuna. Przychodnia oferuje szeroki wachlarz badań poprzedzających zabieg, a nasi lekarze chętnie podzielą się z właścicielami swoją wiedzą na temat zabiegu kastracji i jego możliwych konsekwencji. Zachęcamy wszystkich opiekunów, którzy chcą odpowiednio zadbać o swojego czworonoga, do konsultacji.