Kastracja kota jest jednym z najczęstszych zabiegów, na jakie decydują się właściciele tych sympatycznych ssaków. Od wielu lat jest znana jako skuteczny sposób zapobiegania kilku mniej przyjemnym aspektom posiadania kotów. Czy jednak zabieg kastracji pociąga za sobą jedynie pozytywne skutki? I kiedy najlepiej się na niego zdecydować? Postaramy się rozwiać wątpliwości, jakie niekiedy wiążą się z tym trywialnym, zdawałoby się, tematem.

Spis treści
O zabiegu
Kiedy warto przeprowadzić?
Jaki jest koszt zabiegu?
Sprawdź u nas

Na czym polega kastracja kota?

Na samym początku należy doprecyzować, na czym tak naprawdę polega kastrowanie kota. Podobnie jak właściciele psów, również i posiadacze kotów niejednokrotnie mylą pojęcia kastracji i sterylizacji lub przypisują im niewłaściwe znaczenie.

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

W potocznej mowie przyjęło się przypisywać pojęcie „sterylizacja” płci żeńskiej, a „kastracja” – męskiej. Taki podział nie ma jednak nic wspólnego z faktycznym znaczeniem tych słów.

Kastracja to w rzeczywistości określenie na zabieg polegający na usunięciu organów rozrodczych (jąder u samców, jajników – czasem wraz z macicą – u samic). Sterylizacja natomiast to każde działanie mające na celu uniemożliwienie zwierzęciu rozrodu – a więc poza kastracją, na przykład podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów. Nie zmniejsza ono popędu seksualnego ani nie zapobiega cyklom rujowym u samic, tak jak umożliwia to kastracja, zabezpiecza jedynie przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Alternatywą dla kotek mogą być chemiczne środki antykoncepcyjne.

Jak przygotować kota do kastracji?

Przed kastracją kot powinien przejść szereg badań klinicznych i laboratoryjnych, których garnitur poszerza się w przypadku ras szczególnie predysponowanych do takich chorób jak kardiomiopatia przerostowa lub wielotorbielowatość nerek. Dopiero kiedy lekarz weterynarii stwierdzi jednoznaczny brak przeciwwskazań do operacji, może ona zostać przeprowadzona.

Zwierzę nie powinno spożywać posiłków co najmniej 5-12 godzin przed operacją. Kastracja przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym, a kot przed jej rozpoczęciem otrzymuje wenflon, umożliwiający ewentualne podanie leków w czasie zabiegu.

Kocięta przed kastracją

Kastracja kocura i kotki

W przypadku kota płci męskiej, kiedy zwierzę jest już znieczulone, w pierwszej kolejności lekarz weterynarii goli i dezynfekuje jego worek mosznowy. Potem przychodzi czas na wykonanie nacięć jednego (na szwie moszny) lub dwóch (nad każdym jądrem), przez które jądra zostaną usunięte. Przed ich wycięciem lekarz podwiązuje nasieniowody i tętnice jądrowe.

Rana po operacji zazwyczaj nie jest zszywana – to klasyczny przykład urazu gojącego się przez tak zwany rychłozrost. Jest to mechanizm charakterystyczny dla ran ciętych o czystych i równych brzegach, w którym nie powstaje strup, a ślad po gojeniu się jest minimalny.

Cała operacja trwa najwyżej kilkanaście minut, a kiedy kocur wybudza się z narkozy, lekarz podaje mu dożylnie ciepłe płyny, aby uchronić go przed hipotermią.

Kastracja kotki jest dłuższym i bardziej inwazyjnym zabiegiem. Zaraz po tym, jak narkoza zacznie działać, lekarz podaje zwierzęciu płyny i goli oraz dezynfekuje jego podbrzusze. Następnie wykonuje cięcie – z boku lub wzdłuż kresy białej – i za pomocą specjalnego przyrządu zwanego haczykiem kastracyjnym, odnajduje narządy płciowe. To, czy usunięte zostaną tylko jajniki, czy również macica, zależy w dużej mierze od wieku kotki – dla młodych, niedojrzałych fizycznie kotek zaleca się zwykle owariektomię, czyli wycięcie jajników z zachowaniem macicy.

Rana pooperacyjna u samicy wymaga zaszycia. Rodzaj użytego szwu zależy od konkretnego przypadku i decyzji lekarza; szwy rozpuszczalne niosą nieco większe ryzyko odczynu alergicznego, natomiast nierozpuszczalne wymagają założenia kotce specjalnego fartucha pokastracyjnego, który będzie nosiła aż do usunięcia szwów po około dwóch tygodniach. Całość zabiegu u samicy trwa zazwyczaj, zależnie od warunków i wprawy lekarza, od pół godziny do godziny.

Kiedy, czyli w jakim wieku kastrować kota i dlaczego tak wcześnie?

Często popełnianym przez opiekunów oraz dość często także przez lekarzy weterynarii błędem jest przenoszenie zaleceń dotyczących kastracji psów na koty. Należy pamiętać, że fizjologia kota różni się od psiej i nie można stosować tak prostych analogii. Odpowiedź na pytanie, kiedy wykastrować kota, może być nieco zaskakująca – w większości przypadków brzmi ona: wcześniej niż psa. Najlepsze rezultaty daje zabieg przeprowadzony w 3-5 miesiącu życia. U psa tak wczesna kastracja stwarzałaby ryzyko zaburzeń rozwoju, które w przypadku kota nie występuje. Pozwala za to uniknąć wielu innych problemów.

Dlaczego tak wczesna kastracja?

Przeprowadzenie kastracji przed osiągnięciem przez kota dojrzałości płciowej niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wczesna kastracja znacząco zmniejsza ryzyko poważnego krwawienia w czasie operacji, bowiem narządy płciowe są jeszcze nierozwinięte i słabo unaczynione. Dzięki szybkiemu metabolizmowi młodego kota o wiele krócej trwa rekonwalescencja po zabiegu. Usunięcie narządów płciowych przed pierwszą rują u samicy zabezpiecza ją też przed zjawiskiem tak zwanej permanentnej rui, która uniemożliwia wyznaczenie bezpiecznego terminu kastracji.

Czy kastracja kota ma skutki uboczne?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, również i kastracja niesie pewne ryzyko efektów niepożądanych. Błędne zakwalifikowanie do operacji może skutkować nadmiernym krwawieniem w trakcie lub po zakończonym zabiegu. Ewentualnym powikłaniem może być przypadkowe pozostawienie w ciele samicy odprysku jajnika, czyli czynnego hormonalnie fragmentu, który będzie musiał być potem usunięty. Jak w przypadku każdego naruszenia ciągłości powłok ciała istnieje też pewne ryzyko zakażenia rany. Błędy żywieniowe u zwierząt kastrowanych mogą prowadzić do nadwagi bądź otyłości a także zwiększać ryzyko występowania chorób dróg moczowych.

Poznaj korzyści z kastracji kota i dowiedz się, jaki jest koszt zabiegu

Pozytywne dla kota i dla właściciela skutki zabiegu kastracji są powszechnie znane. Należy do nich między innymi pozbycie się uciążliwego okresu rui u samic. Stłumienie popędu seksualnego u obu płci pozwala ograniczyć ryzyko ucieczek i statystycznie przedłuża życie kota – jest to znamienne zwłaszcza u samców, które po kastracji są znacznie mniej skłonne do wszczynania bójek z pobratymcami. Mniej intensywny jest również zapach moczu kocura kastrowanego. Znacząco spada też ryzyko nowotworów oraz innych chorób układu rozrodczego.

Koszt kastracji kota

To, ile kosztuje wykastrowanie kota, zależy od placówki medycznej, w której będzie przeprowadzone, oraz od samego pacjenta. Kastracja kotek zamyka się zazwyczaj w kwocie 150-400 złotych, podczas gdy cena kastracji kota płci męskiej jest średnio o połowę niższa.

Umów się na wizytę

Nasza przychodnia również ma w swojej ofercie zabiegi kastracji dla kotów oraz innych popularnych zwierząt domowych. Poza przeprowadzeniem samej operacji oferujemy też wszystkie niezbędne badania przygotowawcze oraz fachową pomoc merytoryczną ze strony naszych lekarzy. Każdy zabieg prowadzony jest z dbałością o wszystkie procedury bezpieczeństwa i komfort czworonoga. Jeśli zamierzają Państwo wykastrować kota, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej placówki.