Kamień nazębny u psa może rozwinąć się niezauważenie, jeśli opiekun nie zwróci szczególnej uwagi na stan uzębienia zwierzęcia. Powstaje on na podłożu płytki bakteryjnej i nieleczony może spowodować poważne schorzenia jamy ustnej. W poniższym tekście przybliżymy problem kamienia nazębnego u psów i podpowiemy, jak się przed nim uchronić.

Spis treści:
Jak powstaje kamień?
Zapobieganie
Co może zrobić lekarz?
Leczenie w naszej przychodni

Jak tworzy się kamień na zębach u psa?

Problem kamienia nazębnego naturalnie dotyka nie tylko psy, ale też wiele innych ssaków, w tym oczywiście ludzi. Kiedy zauważymy u siebie pojawianie się kamienia, najczęściej od razu wybieramy się do dentysty. Mimo że kamień nazębny jest problemem dobrze znanym większości osób, to mechanizm jego powstawania nie zawsze jest aż tak jasny. Tymczasem po jego przeanalizowaniu, jasne staje się, że jest on bezpośrednim efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Z czego składa się kamień nazębny?

Zanim rozwinie się „pełnoprawny” kamień nazębny, musi dojść do odłożenia się na zębach psa grubej warstwy płytki bakteryjnej, zwanej też płytką nazębną. Jest to konglomerat żyjących w jamie ustnej zwierzęcia bakterii, które osiadają na zębach, korzystając z pochodzących ze śliny glikoprotein jako podłoża. Drobnoustroje, po przylgnięciu do powierzchni zębów, wytwarzają wokół siebie sieć polisacharydów i glikopeptydów, tworząc tak zwany biofilm. W tę sieć łapią się kolejne bakterie, oraz złuszczone komórki i substancje chemiczne obecne w jakie ustnej. Po pewnym czasie biofilm ulega mineralizacji, za sprawą obecnych w ślinie fosforanów wapnia. Wtedy właśnie zaczyna być nazywany kamieniem nazębnym – na tym etapie jest bardzo mocno przytwierdzony do zębów i trudny do usunięcia.

Mineralizowaniu płytki nazębnej sprzyja jej powstawanie w trudno dostępnych miejscach. Szczególnie narażone na to są rasy psów o krótkich pyskach, oraz osobniki z wadami zgryzu. Warto mieć więc namiary na sprawdzonego stomatologa weterynaryjnego. Takiego specjalistę znaleźć można w naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej.

Duża waga u psa

Czym grozi rozwój kamienia nazębnego?

Kamień na zębach psa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale może też prowadzić do bardzo poważnych chorób.
Na powierzchni zmineralizowanej płytki osadzają się kolejne bakterie, które z czasem mogą skolonizować nie tylko żeby, ale też dziąsła. Prowadzi to nieuchronnie do paradontozy – infekcji przyzębia, powodującej krwawienia, ból , a nawet utratę zębów.

Które zwierzęta są w grupie ryzyka?

Kamień nazębny może rozwinąć się u każdego psa, ale, jak już wyżej wspomnieliśmy, niektóre osobniki są szczególnie nań narażone. Poza wymienionymi już psami z wadami zgryzu oraz przedstawicielami ras o krótkich pyskach, grupą objętą szczególnym ryzykiem są psy małe; kamień rozwija się u nich znacznie częściej niż u dużych osobników.

Jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem na uchronienie podopiecznego przed rozwojem kamienia nazębnego jest regularna higiena jego pyska. Warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę i pastę dla zwierząt, i co jakiś czas dokładnie szczotkować zęby czworonoga. Wykazano, że w tej czynności dobrze sprawdzają się również miękkie szczoteczki do zębów dla dzieci, oraz szczoteczki elektryczne – w tym drugim przypadku należy najpierw przyzwyczaić psa do dźwięku urządzenia.

Częste usuwanie osadu nazębnego pozwoli zapobiec jego mineralizacji i przekształcaniu w kamień. Pomóc mogą również psie przysmaki do żucia, które wzbogacane są w substancje wiążące wapń, co dodatkowo zapobiega jego odkładaniu się w płytce nazębnej.

Jak usunąć kamień nazębny u psa?

Kiedy opiekun dostrzeże już na zębach psa kamień albo na przykład poczuje towarzyszący mu często przykry zapach z pyska, powinien zadać sobie pytanie, jak usunąć ten problem i jak najszybciej udać się z psem do lekarza weterynarii. Często możliwe jest usunięcie kamienia i uchronienie zwierzęcia przed nieprzyjemnymi konsekwencjami jego rozrostu. Błędem są próby usunięcia go za pomocą szczoteczki – nawet jeśli uda się zmniejszyć jego widoczność, to niemożliwe jest dokładne oczyszczenie zeń dziąseł i kieszonek zębów; poza tym usunięciu kamienia towarzyszyć powinna ocena stanu zębów, pozwalająca wykryć potencjalne ubytki lub odwapnienia.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa przeprowadza się z użyciem podobnych technik, jak u ludzi – a więc za pomocą ultradźwięków. Zabieg ten, zwany skalingiem, polega na rozbiciu kamienia na drobne fragmenty, które z łatwością odpadają od powierzchni zębów. Specjalne urządzenia, zwane skalerami ultradźwiękowymi, pozwalają dostać się nawet do kieszonek zębów i innych trudno dostępnych lokalizacji.

Część lekarzy weterynarii zauważa, że po kilku miesiącach od przeprowadzenia skalingowania u psa na powrót rozwija się cienka warstwa płytki nazębnej. Podobny efekt pojawia się przy szczotkowaniu zębów szczoteczką o zbyt twardym włosiu. Aby go uniknąć, po skalingowaniu często przeprowadza się polerowanie zębów, które ma na celu wygładzenie ich powierzchni i utrudnienie bakteriom przylegania do niej. Zazwyczaj daje to nie tylko korzystny efekt terapeutyczny, ale też znacząco poprawia estetykę uzębienia psa.

Usuwanie kamienia nazębnego w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Nasza przychodnia świadczy kompletny zestaw usług z zakresu stomatologii weterynaryjnej. Wśród oferowanych przez nas zabiegów znajduje się nie tylko skalingowe usuwanie kamienia nazębnego, ale też ekstrakcja chorych zębów, leczenie kanałowe i terapia różnych chorób przyzębia.

Jeśli chodzi o usuwanie kamienia, nasi lekarze weterynarii posługują się specjalistycznymi skalerami piezoelektrycznymi, które pozwalają usunąć nawet najbardziej oporny osad. Zabieg w naszej placówce obejmuje mechaniczne usunięcie widocznego kamienia nazębnego, a także dogłębne oczyszczenie kieszonek zębów. Dzięki temu nie tylko poprawia się wygląd uzębienia psa, ale też usunięte zostają potencjalne ogniska stanu zapalnego. Nasi specjaliści korzystają również z roztworów barwiących płytkę nazębną, aby móc dostrzec każde, nawet najmniejsze jej skupisko, i efektywnie ją usunąć. Po zakończeniu skalingowania zęby Państwa czworonoga zostaną odpowiednio wypolerowane, a jama ustna dokładnie wypłukana, aby zapobiec powtórnej kolonizacji świeżo oczyszczonych powierzchni przez bakterie.

Wierzymy, że zwierzęta, tak samo jak ludzie, zasługują na najwyższej jakości opiekę stomatologiczną. Wiemy też, że nie wolno lekceważyć nawet drobnych sygnałów zbierania się kamienia nazębnego, ponieważ, jak wykazaliśmy wyżej, może to grozić poważnymi konsekwencjami, wpływającymi na zdrowie i komfort życia psa. W Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej dbamy zarówno o najwyższą jakość i efektywność zabiegów, jak o wygodę i dobre samopoczucie czworonożnych pacjentów. Jeżeli stan uzębienia Państwa zwierzęcia powoduje niepokój, zapraszamy do skorzystania z oferty stomatologicznej naszej placówki. Nie warto zwlekać i ryzykować zdrowiem podopiecznego – zachęcamy do przekonania się osobiście o najwyższej jakości naszych usług.