Kamień nazębny u kota to wbrew pozorom częsty problem, którego nie wolno lekceważyć. Może on pojawić się nawet u pozornie zdrowego i zadbanego osobnika, ponieważ u jego podłoża leży długotrwałe odkładanie się na zębach resztek pokarmu i składników śliny, zasiedlanych przez bakterie. Kiedy płytka bakteryjna ulegnie mineralizacji, usunięcie jej staje się o wiele trudniejsze, a pozostawiony kamień nazębny niesie ryzyko poważnych następstw. Jak zapobiegać wytwarzaniu kamienia i co zrobić, gdy już się on pojawi?

Spis treści
Skąd bierze się problem?
Podłoże płytki nazębnej
Konsekwencje nieleczenia przypadłości
Profilaktyka
Interwencja lekarza weterynarii
Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Jak powstaje kamień nazębny u kota?

Oczywiście problem kamienia nazębnego nie występuje jedynie u kotów. Pojawić się on może u wielu zwierząt domowych, w tym psów, oraz oczywiście u nas – ludzi. Niezależnie od gatunku podłoże jego powstawania jest podobne, a kiedy się pojawi, wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej. Opiekunowie zwierząt często nie poświęcają zębom swoich podopiecznych takiej uwagi, jak swoim własnym, stąd kamień niekiedy długo rozwija się niezauważony. Od czego jednak zaczyna się jego tworzenie?

Podłoże płytki nazębnej

Kocie zęby są mniejsze i węższe od psich czy ludzkich, jednak również na nich rozwinąć się może płytka nazębna. Jest ona zbitą warstwą mocno przylegających do zębów bakterii, które jako pożywkę wykorzystują zalegające między zębami resztki pokarmu oraz glikoproteiny obecne w ślinie. Płytka z początku jest relatywnie łatwa do usunięcia, jednak z czasem tworzące ją drobnoustroje wytwarzają wokół siebie grubą warstwę cukrów i glikopeptydów, w której osiedlają się kolejne bakterie. Tworzy się wtedy tak zwany biofilm – stabilna i stale powiększająca się warstwa, w której skład wchodzą też złuszczone komórki nabłonka i substancje pochodzące ze śliny. To jednak nie jest jeszcze kamień nazębny; o nim mówi się w momencie, kiedy biofilm ulega mineralizacji na skutek odkładania się obecnych w ślinie soli wapnia. Stwardniała pod ich wpływem płytka staje się bardzo trudna do usunięcia, a jej szorstka powierzchnia przyciąga kolejne bakterie, powodując pogarszanie się problemu.

Konsekwencje nieleczenia

Kamień nazębny, choć niewątpliwie stanowi skazę na estetyce i powoduje nieprzyjemny zapach z pyszczka, jest czymś znacznie więcej niż tylko kosmetycznym problemem. Jego rozrost powodować może różnorodne nieprzyjemne, a czasami wręcz niebezpieczne dla zwierzęcia skutki. Duża ilość kamienia może utrudnić kotu obróbkę pokarmu, a kiedy dotrze on do linii dziąseł, może wywołać bardzo bolesne stany zapalne. Wzmożona kolonizacja bakterii i odkładanie się kamienia nazębnego może doprowadzić do zapalenia dziąseł a następnie zapalenia przyzębia, która prowadzi ostatecznie do utraty zębów.

Śpiący rudy kot

Skutki rozwoju problemu mogą jednak wykraczać daleko poza jamę ustną. Jeśli zasiedlające kamień bakterie skolonizują wnętrze dziąseł, mogą przedostać się do naczyń krwionośnych i wraz z krwią zostać przetransportowane do odległych tkanek i narządów. Drobnoustroje pochodzące z kamienia nazębnego mogą w ten sposób wywołać stan zapalny nerek, płuc, wątroby, a nawet serca, tym samym zagrażając nawet życiu czworonoga.

Jak zapobiec rozwojowi kamienia nazębnego u kota?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najlepiej jest w ogóle nie dopuścić do rozwoju kamienia nazębnego u kota. Profilaktyka obejmuje tu przede wszystkim odpowiednią dbałość o higienę jamy ustnej zwierzęcia. Warto zaopatrzyć kota w specjalne smakołyki czyszczące zęby, nie podawać zbyt dużych ilości miękkich lub mokrych karm, a także rozejrzeć się w poszukiwaniu specjalnej suchej karmy z oczyszczającymi granulkami. Poza tym coraz więcej opiekunów decyduje się na mycie zębów swoich podopiecznych; w sklepach zoologicznych dostępne są specjalne szczoteczki i pasty dostosowane do potrzeb kotów. Szorowanie zębów czworonoga wymaga jednak wprawy i może z początku nie spotkać się z akceptacją ze strony zwierzęcia.

Niestety w sytuacji, kiedy płytka nazębna uległa już mineralizacji i przekształciła się w kamień, nie da się usunąć jej „domowymi” metodami. Szczoteczka i pasta na nic się już nie zdadzą, a do akcji wkroczyć musi lekarz weterynarii ze specjalistycznym sprzętem.

Interwencja lekarza weterynarii

Kiedy opiekun pupila dostrzeże na jego zębach kamień, powinien jak najszybciej udać się po pomoc medyczną. Usuwanie kamienia u kota to jednak znacznie bardziej kłopotliwy zabieg niż w przypadku człowieka. Zwierzę nie będzie spokojnie siedziało, pozwalając lekarzowi na operowanie w jego pyszczku. Z tego właśnie powodu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Niejeden opiekun może poczuć się tym zaniepokojony, jednak obecnie powikłania przy narkozie zdarzają się niezmiernie rzadko. Znieczulenie jest konieczne, by prawidłowo przeprowadzić zabieg i oszczędzić kotu o wiele większego ryzyka w niedalekiej przyszłości. Lekarz może przed zabiegiem zlecić dodatkowe badania, by sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania dla znieczulenia – jest to ważne szczególnie u zwierząt, u których rozwinęła się już choroba przyzębia i istnieje ryzyko ogólnoustrojowego zakażenia.

Lekarz weterynarii usuwając kamień, korzysta z niewielkiego urządzenia zwanego skalerem ultradźwiękowym. Przyrząd ten umożliwia dostanie się do najciaśniejszych zakamarków między zębami kota, a następnie odwarstwienie i skruszenie zalegającego w nich kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych. Po usunięciu osadu lekarz może dodatkowo przeprowadzić polerowanie zębów, by zminimalizować ryzyko powtórnego rozwoju kamienia. Części kotów, zwłaszcza ciężkim przypadkom, mogą zostać przepisane dodatkowe leki, na przykład przeciwbólowe lub antybiotyki. Zabieg usuwania kamienia zaleca się powtarzać co 2-3 lata.

Usuwanie kamienia nazębnego u kota w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Wśród usług naszej przychodni znajduje się również bogata oferta zabiegów stomatologicznych dla kotów i psów. Obejmuje ona nie tylko skalingowe usuwanie kamienia, ale też ekstrakcję zębów, leczenie zapaleń przyzębia i chirurgię stomatologiczną.
Nowoczesne skalery piezoelektryczne, z jakich korzystają nasi specjaliści, generują dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości, który jest w stanie usunąć nawet najtwardszy i najbardziej oporny kamień nazębny. Dodatkowo przed zabiegiem stosują oni specjalne barwniki, które mają na celu uwidocznić kamień nawet w dobrze ukrytych zakamarkach. Polerowanie i dokładne płukanie jamy ustnej po zabiegu zabezpieczy Państwa podopiecznego przed powrotem problemu.

Kamień nazębny to tylko z pozoru błahy defekt kosmetyczny. W rzeczywistości, jak wykazaliśmy wyżej, jego bagatelizowanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kota. Dlatego, jeśli tylko zauważą Państwo na zębach swojego czworonoga oznaki rozwoju kamienia, zachęcamy do jak najszybszego skontaktowania się z Gliwicką Przychodnią Weterynaryjną i skorzystania z pomocy naszych specjalistów od stomatologii.