Zastanawiasz się, jak rozpoznać zwichnięcie łapy u psa? Objawy tego problemu są dość charakterystyczne i mogą dotyczyć każdej kończyny. Zwichnięciom często ulega staw biodrowy, który wspiera u psów ciężar tylnej części ciała. Urazy mogą jednak dotyczyć także stawu łokciowego, ramiennego, kolanowego, a nawet kostek i nadgarstków. Aby prawidłowo zdiagnozować zwichnięcie, należy zwrócić się do lekarza weterynarii.
Spis treści:
Symptomy
Przyczyny problemu
Charakterystyczne objawy
Jak podjąć odpowiednie leczenie?
Profesjonalna terapia
Specjalistyczna opieka
Jak rozpoznać zwichnięcie łapy u psa na podstawie symptomów?
Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać zwichnięcie łapy u psa, wspominamy, że profesjonalną diagnostykę takich urazów przeprowadzają specjaliści z Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura, którzy zajmują się różnymi schorzeniami układu ruchu u zwierząt. Do identyfikacji zwichnięć służą zaawansowane metody obrazowe, włącznie z tomografią komputerową, ultrasonografią, rezonansem magnetycznym i zdjęciami rentgenowskimi. Na podstawie badań można rozpoznać specyfikę problemów z układem ruchu, aby na tej podstawie odpowiednio zaplanować terapię. Poszczególne procedury realizowane są na miejscu, co usprawnia cały proces. W naszym gabinecie zajmujemy się także problemami z dziedziny onkologii, kardiologii, dermatologii, neurologii czy stomatologii.
Przyczyny problemu
Zwichnięcie łapy jest urazem, w którym dochodzi do uszkodzenia stawu. W rezultacie kości tworzące naruszony staw mogą trwale utracić ze sobą kontakt. Problemy ze zwichnięciami są bardzo powszechne u ludzi, jednak najczęściej dotyczą stawów barkowych. U psów urazy tego typu z dużą częstotliwością koncentrują się również na stawach biodrowych. Do zwichnięcia przedniej kończyny u psa zwykle dochodzi w trakcie aktywności fizycznej, jednak przyczyny problemu mogą mieć także podłoże genetyczne. Wady wrodzone dotyczą głównie stawów barkowych. Struktura ścięgien mięśnia dwugłowego ramienia ulega osłabieniu, co wywołuje patologiczne przemieszczenie głowy kości ramiennej. Charakterystyka takiego urazu zależy głównie od kierunku, w którym następuje przemieszczenie się kości. W przypadku stawu barkowego można wyróżnić zwichnięcia boczne i przyśrodkowe oraz nieco rzadsze zwichnięcia doogonowe i dogłowowe.
Charakterystyczne objawy
Symptomy zwichnięcia kończyny u psa mogą być dość zróżnicowane, ale ich sprawne wykrycie stanowi podstawę interwencji i podjęcia odpowiedniej terapii. Głównym objawem przemieszczenia się kości jest przede wszystkim ból. Z luksacją wiążą się dotkliwe dolegliwości, przez co pies może wyraźnie oszczędzać uszkodzoną łapę. U wielu zwierząt występują też zmiany w sposobie poruszania się, co da się rozpoznać np. po chwiejnym czy kulawym chodzie. Na zwichniętej łapie może również pojawić się opuchlizna lub obrzęk. Do charakterystycznych objawów należy ponadto niepokój u psa, spowodowany brakiem możliwości ruchu i bólem. U czworonoga nierzadko pojawiają się również trudności z siadaniem, czemu towarzyszy specyficzne wykrzywianie kończyny na bok.
Jak rozpoznać zwichnięcie łapy u psa i podjąć odpowiednie leczenie?
Jak rozpoznać zwichnięcie łapy u psa, aby pozbyć się urazu? Lekarz weterynarii na początek przeprowadza odpowiednie oględziny kończyny, a także wykonuje badanie palpacyjne. W diagnostyce takich urazów często zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Obraz uzyskany w ten sposób pozwala na precyzyjne ustalenie miejsca urazu, a także ocenę jego zakresu. Przed badaniem RTG konieczne jest podanie psu środków znieczulających i uspokajających, co ma na celu właściwe ułożenie zwierzęcia podczas procedury oraz zapobiegnięcie jego wyrywaniu się czy poruszaniu.
Profesjonalna terapia
Podstawę leczenia w przypadku większości zwichnięć u psów stanowi najczęściej nastawienie kończyny. Procedura taka pozwala na umieszczenie kości z powrotem w prawidłowym miejscu, a także uśmierza dolegliwości bólowe. W nastawianiu stosuje się różne metody postępowania, włącznie z odpowiednim unieruchomieniem kończyny czy przeprowadzeniem terapii farmakologicznej. W najbardziej zaawansowanych przypadkach zwichniętą łapę można poddać specjalistycznemu zabiegowi chirurgicznemu. Procedura taka umożliwia naprawę uszkodzonego stawu, co odbywa się poprzez usunięcie z niego tkanek zniszczonych i zdegradowanych przez uraz.
Specjalistyczna opieka
Warto pamiętać, że ze zwichnięciem kończyny mogą się wiązać poważniejsze powikłania. Urazy takie nierzadko prowadzą do uszkodzeń mięśni, a także przerwania okolicznych tętnic. Aby zapobiec takim następstwom, należy jak najszybciej przeprowadzić kompleksową diagnostykę. Zwichnięcia kończyn są wyjątkowo dotkliwym problemem, który może być bardzo uciążliwy. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt bardzo aktywnych fizycznie, jakimi bez wątpienia są psy. Brak możliwości naturalnego ruchu prowadzi do frustracji czworonoga, czemu towarzyszy ciągły ból fizyczny. Uraz musi być z tego względu rozpoznany jak najwcześniej. Specjalistyczna opieka lekarza weterynarii przywraca zwierzęciu komfort życia, a także oszczędza mu cierpienia.