Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota to dosyć częsty problem. Koty, najbardziej ze wszystkich popularnych zwierząt domowych narażone są na infekcje i zapalenia układu moczowego. Ich przyczyny nie są do końca znane, a leczenie jest w dużej mierze objawowe. Największą trudność w skutecznym procesie terapeutycznym może jednak stanowić wytłumaczenie opiekunowi zwierzęcia istoty problemu.

Spis treści:
Oferta Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Czym jest ten problem?
Diagnostyka i leczenie

Leczenie idiopatycznego zapalenia pęcherza u kota w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Idiopatyczne zapalenie pęcherza to tylko jedna z chorób układu moczowego, na jakie narażone są koty. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej szybko zwrócić się o pomoc do odpowiedniej placówki – na przykład Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Nasza lecznica położona jest w centrum Gliwic i jest odpowiednio wyposażona w celu leczenia problemów z pęcherzem u zwierząt. Komplet badań laboratoryjnych i obrazowych pozwoli na diagnostykę chorób układu wydalniczego, a nasi specjaliści pomogą znaleźć odpowiednią ścieżkę terapeutyczną. Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, prosimy o skorzystanie z opcji kontaktu mailowego lub telefonicznego, które znajdziesz na naszej stronie.

Czym jest idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota?

Idiopatyczne zapalenie pęcherza to choroba o tyle podstępna, że nie ma określonej przyczyny jej powstawania. Samo określenie „idiopatyczne” oznacza właśnie proces chorobowy o nieznanej etiologii, który bierze się znikąd. U kotów zapalenia takie są na tyle częste, że powstała na nie specjalna nazwa – Feline Idiopathic Cystitis (FIC). Zauważono, że częściej na chorobę tę cierpią koty mające regularny kontakt z innymi osobnikami swojego gatunku oraz osobniki dotknięte nadwagą lub otyłością.

Potencjalne przyczyny

Jedną z hipotez dotyczących powstawania FIC jest etiologia stresowa. Proces zapalny miałby być powodowany pośrednio przez przewlekły stres lub nawet jedno gwałtowne wydarzenie. Nadmierne pobudzenie układu współczulnego pociąga za sobą wydzielanie nadmiernej ilości neuroprzekaźników w splotach nerwowych zaopatrujących narządy miednicy mniejszej, w tym pęcherz moczowy. Powoduje to nasiloną odpowiedź układu immunologicznego na mikrouszkodzenia nabłonka tego narządu, obejmującą wyrzut prozapalnych cytokin i obrzęk tkanek. Skutkuje to ekspozycją mięśniówki pęcherza na toksyny pochodzące z moczu i dalsze napędzanie procesu zapalnego – powstaje błędne koło, które trudno zatrzymać.
Postuluje się również rolę innych czynników w rozwoju FIC. Wśród nich wymienić można utajone infekcje wirusowe (w tym kaliciwirusami FSV-1 i FSV-2) oraz zaburzenia struktury bariery urotelialnej w pęcherzu, tworzonej przez warstwę glikozaminoglikanów. Prawdopodobnie za powstawanie FIC odpowiadają w różnym zakresie wszystkie te czynniki, dlatego bardzo trudno jest ustalić jeden konkretny model postępowania, który mógłby zapobiec jego rozwojowi.

Kot z zapaleniem pęcherza

Diagnostyka i leczenie idiopatycznego zapalenia pęcherza u kota

Rozpoznanie idiopatycznego zapalenia pęcherza u kota bywa równie problematyczne, jak ustalenie jego przyczyny. Objawy tej choroby są bardzo niespecyficzne i mogą wskazywać na wiele innych schorzeń dolnych dróg moczowych. Częste oddawanie moczu lub widoczna w nim domieszka krwi nie są charakterystyczne, podobnie jak częste wylizywanie się pod ogonem i pojękiwanie w trakcie oddawania moczu. Dlatego też sam obraz kliniczny nie wystarczy do postawienia diagnozy; należy przeprowadzić szereg badań diagnostycznych, które wykluczą inne przyczyny. Do tych badań należy analiza morfologiczna oraz posiew z moczu, zdjęcie RTG układu moczowego (niekiedy z kontrastem – mówimy wtedy o cystouretrografii) oraz badanie ultrasonograficzne. Tylko jeśli w czasie tych badań nie zostanie wykryta jasna przyczyna choroby, można postawić rozpoznanie zapalenia idiopatycznego.

Leczenie

Leczenie FIC opiera się na zmianie otoczenia zwierzęcia oraz zwalczaniu dokuczliwych objawów. Należy spróbować zidentyfikować czynniki stresogenne, które mogą powodować chorobę, i w miarę możliwości usunąć je z otoczenia zwierzęcia – na przykład odizolować je od innych kotów. W przypadku kotów otyłych bardzo ważny jest powrót do prawidłowej masy ciała i ścisła dieta.
W ostrych atakach FIC – które zazwyczaj pojawiają się bardzo szybko i po kilku dniach samoistnie się wyciszają – należy przede wszystkim uśmierzać ból. Przydatnymi lekami w takiej sytuacji mogą być buprenorfina i fentanyl. Niesteroidowe leki przeciwzapalne zaleca się raczej osobnikom cierpiącym na przewlekłe zapalenia pęcherza. Należy pamiętać o efektach ubocznych powodowanych przez te substancje. W szczególnie poważnych przypadkach można zastosować amitryptylinę, lek wykazujący działanie przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Glikokortykosteroidy natomiast są w idiopatycznym zapaleniu pęcherza nieskuteczne.

Każdy nietypowy objaw ze strony układu moczowego kota powinien zaalarmować właściciela. Diagnoza może okazać się bardzo różna i okazać się znacznie prostsza niż idiopatyczne zapalenie pęcherza; w każdym wypadku jednak bardzo ważne jest wczesne podjęcie leczenia i oszczędzenie zwierzęciu zbędnego cierpienia. Szybka konsultacja weterynaryjna to klucz do skutecznej terapii. Zachęcamy zatem do skorzystania z naszej oferty.