Fizjoterapia psów oraz innych zwierząt to szeroka dziedzina będąca jednym z głównych działów rehabilitacji weterynaryjnej. Zoofizjoterapia, bo tak również często się ją nazywa, ma na celu poprawę jakości życia zwierząt dzięki usprawnieniu ich układu ruchu i zmniejszeniu bólu wynikającego z urazów czy schorzeń. Czym jeszcze zajmuje się ta dziedzina, kiedy warto pomyśleć o wizycie u zoofizjoterapeuty i czy zdrowe czworonogi również mogą skorzystać z zalet wykorzystywanych przez nią metod?
Spis treści
Czym jest ta dziedzina?
Zabiegi hydroterapeutyczne
Zabiegi fizykoterapeutyczne
Masaże lecznicze
Kiedy warto wybrać się do specjalisty?
Terapia po urazach i wypadkach
Profilaktyka
Gdzie znaleźć najlepszych specjalistów?
Fizjoterapia dla psów – co to właściwie jest i czym się zajmuje?
Fizjoterapia dla psów, jak już wspomnieliśmy, jest działem medycyny weterynaryjnej zajmującym się przede wszystkim usprawnianiem działania układu ruchu zwierzęcia. Ma na celu przede wszystkim zwiększenie jego komfortu poprzez wyeliminowanie bólu związanego z urazami czy schorzeniami. To jednak nie jedyne zadania, jakie stoją przed zoofizjoterapeutą. Aby zrozumieć, jak szeroki jest to dział, warto wymienić najważniejsze dziedziny, jakie wchodzą w jego skład. Pod pojęciem zoofizjoterapii kryje się bowiem nie tylko lecznicza gimnastyka, lecz również hydroterapia, fizykoterapia, a nawet masaże lecznicze. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Hydroterapia
Hydroterapia, zwana też wodolecznictwem, jest formą najczęściej wykorzystywaną u psów i koni. Dzięki pływalności, czyli zjawisku wypierania ciała zanurzonego w cieczy, które sprawia, że pozornie traci ono na ciężarze tyle, ile waży ciecz wyparta przez to ciało, terapia ta umożliwia leczenie chorób i urazów mięśni i stawów. Zwierzę zanurzone w wodzie może bowiem wykonywać te same czynności, co na lądzie, wzmacniając przez to elementy czynnego układu ruchu, jednocześnie ich nie obciążając. Dlatego też tak popularnym rozwiązaniem w terapii zwierząt stały się bieżnie wodne, dzięki którym zwierzęta po urazach lub cierpiące z powodu chorób zwyrodnieniowych mięśni i stawów mogą bezpiecznie odbudować utraconą masę mięśniową, wzmocnić poszczególne elementy czynnego układu ruchu i wrócić do pełnej lub niemal pełnej sprawności.
Fizykoterapia
Fizykoterapia to dział zoofizjoterapii wykorzystujący naturalnie występujące w przyrodzie czynniki fizykalne, a więc wodę, prąd elektryczny, czynniki termiczne, promieniowanie świetlne oraz ultradźwięki. Zabiegi magneto-, elektro-, termo- i laseroterapeutyczne, a także zabiegi wykorzystujące działanie ultradźwięków pozwalają na leczenie szerokiego spektrum schorzeń i zaburzeń. Umożliwiają m.in. szybsze gojenie ran i urazów w obrębie ścięgien czy więzadeł, usprawniają proces regeneracji złamanych kości czy uszkodzonych stawów, zmniejszają bolesność miejsc zmienionych chorobowo lub w wyniku urazu, a także bóle pooperacyjne czy nerwowe.
Masaże lecznicze
Odpowiednio wykonany masaż leczniczy pobudza krążenie krwi i limfy, poprawiając tym samym natlenienie wszystkich komórek organizmu. Dzięki temu przyspiesza metabolizm i ułatwia usuwanie jego zbędnych produktów. Ponadto prawidłowo wykonany masaż może mieć ogromny wpływ na czynny układ ruchu. Doświadczony zoofizjoterapeuta jest w stanie dzięki niemu wzmocnić i uelastycznić więzadła i ścięgna, poprawić ruchomość stawów, a nawet spowodować przyrost masy mięśniowej, jednocześnie zwiększając siłę i wytrzymałość mięśni. Masaż jest jednak również świetnym rozwiązaniem relaksacyjnym. Pozwala bowiem pozbyć się dolegliwości bólowych i napięcia mięśni, co z pewnością przyczyni się do wzrostu poczucia komfortu Twojego czworonoga.
Kiedy warto zdecydować się na wizytę u specjalisty zajmującego się fizjoterapią u psów?
Fizjoterapia u psów jest zalecana w kilku różnych sytuacjach. Wspomnieliśmy już, że specjaliści nie zajmują się wyłącznie zwierzętami, które uległy wypadkowi czy urazowi lub cierpią z powodu schorzeń upośledzających układ ruchu i wywołujących ból przy poruszaniu się. Równie ważna jest profilaktyka. Kiedy więc warto zdecydować się na wizytę u zoofizjoterapeuty?
Terapia w chorobie lub po urazach i wypadkach
Najczęściej na wizytę u zoofizjoterapeuty decydują się opiekunowie psów starszych i schorowanych oraz zwierząt, które uległy wypadkowi lub urazowi. W przypadku psów starszych chodzi zwykle o poprawę komfortu ich życia i usprawnienie pracy schorowanego układu ruchu. Wizyta lub nawet sesja spotkań ze specjalistą często jest wprost zalecana przez ogólnego lekarza weterynarii zajmującego się danym zwierzęciem. Tak samo dzieje się zresztą w przypadku zwierząt, które uległy wypadkom czy urazom. Po zaopatrzeniu rany i ocenieniu ogólnych szkód, jakie wypadek wyrządził w organizmie psa, a następnie podjęciu działań niezbędnych do uratowania jego życia, lekarz weterynarii może zalecić zabiegi hydro- lub fizykoterapeutyczne jako uzupełnienie leczenia pourazowego. Terapia bywa także niezbędna u zwierząt po rozległych zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych. W takich sytuacjach również przyspiesza powrót do zdrowia i umożliwia odzyskanie maksymalnej sprawności, jednocześnie działając profilaktycznie i zmniejszając ryzyko przyszłych urazów.
Profilaktyka
A skoro już wspomnieliśmy o profilaktyce, to z pewnością warto zaznaczyć, że zoofizjoterapia jest obecnie coraz częściej wykorzystywana nie tylko jako narzędzie walki ze zmianami, które już zaistniały, lecz także jako narzędzie profilaktyczne. Zabiegi hydro- i fizykoterapeutyczne wykonuje się bowiem także u całkowicie zdrowych zwierząt, aby zapobiec występowaniu konkretnych chorób i zmniejszyć podatność na urazy. Profilaktyczne zajęcia hydro- i fizykoterapeutyczne są odpowiednie przede wszystkim dla zwierząt określonych ras, które z tego powodu narażone są szczególnie np. na zwyrodnienia stawów biodrowych czy choroby więzadeł. Częstym profilaktycznym zastosowaniem hydroterapeutycznej bieżni wodnej jest także leczenie zwierząt otyłych, u których z powodu nadmiernej masy ciała zwiększa się ryzyko chorób serca i układu krążenia. Otyłość obciąża także stawy, przez co standardowe ćwiczenia mogą nie być odpowiednie dla zwierzęcia w zbyt zaawansowanym stadium – hydroterapia pomaga wyeliminować nadmierne obciążenie i zgubić zbędne kilogramy, zapobiegając przyszłym problemom ze zdrowiem.
Sprawdź ofertę Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Choć fizjoterapia psów jest coraz popularniejsza, znalezienie doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie wciąż może być stosunkowo trudne, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jeżeli jednak szukasz zoofizjoterapeuty, którego wiedza i wieloletnia praktyka pozwolą Ci bez obaw zdecydować się na wykorzystanie tego typu leczenia u Twojego pupila, sprawdź oferty dużych klinik i przychodni weterynaryjnych, np. Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Nasi czworonożni pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę – od diagnostyki, przez specjalistyczne leczenie, aż po pełne sesje rehabilitacji. Zajmujemy się także profilaktyką chorób dziedzicznych i nabytych, wspieramy opiekunów zwierząt w kwestiach związanych z rozrodem i zapewniamy dostęp do specjalistów z dziedzin takich jak chirurgia, onkologia, stomatologia czy okulistyka. Sprawdź naszą ofertę i zarejestruj pierwszą wizytę już dziś.