Entropium u psa to bardzo specyficzna choroba, której charakterystycznym objawem jest podwinięcie się powieki w stronę gałki ocznej. Z reguły dotyczy to powieki dolnej. Przypadłość ta prowadzi do ocierania się rzęs i włosków porastających powiekę o oko, co może skutkować zaczerwienieniem spojówek, intensywnym łzawieniem, wrzodami rogówki i innymi powikłaniami. Choroba wiąże się ponadto z dużym dyskomfortem i bólem.
Spis treści:
Jakie są przyczyny schorzenia?
Występowanie choroby
Główne symptomy
Jak wygląda terapia?
Prawidłowa diagnostyka
Wytyczne do procedury
Jakie są przyczyny i objawy entropium u psa?
Entropium u psa powoduje nieustanne podrażnienie gałki ocznej przez powiekę, co stanowi poważny problem. Niezbędną diagnostykę przeprowadzamy w AniCura, czyli naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Schorzenie to występuje nie tylko u psów, ale również u kotów. Za główną przyczynę choroby uznaje się wady wrodzone i predyspozycje rasowe, jednak problem może również wynikać z wieku, ograniczenia elastyczności skóry czy współwystępujących dolegliwości okulistycznych.
Występowanie choroby
Entropium jest zaburzeniem kształtu powiek, które stanowi konsekwencję zbyt dużego otworu powiekowego u zwierzęcia oraz braku właściwych proporcji między rozmiarem gałki ocznej a długością powiek. W takim stanie następuje deformacja szczeliny powiekowej. Na entropium najmocniej narażone są m.in. golden retrievery, wyżły weimarskie, amstaffy, chow-chow czy labradory. Przypadłość ta występuje nie tylko u psów rasowych, ponieważ geny odpowiedzialne za jej rozwój ujawniają się także u mieszańców. Choroba zazwyczaj pojawia się u psów w wieku 4-12 miesięcy, jednak u niektórych ras zmiany stają się widoczne tuż po otwarciu oczu – w wieku około dwóch tygodni. Entropium nie powinno być utożsamiane z ektropium, w którym to dochodzi do wywinięcia części powieki oraz odsłonięcia spojówki. Oba schorzenia wymagają jednak profesjonalnej diagnostyki oraz podjęcia specjalistycznego leczenia. W naszej przychodni, oprócz leczenia okulistycznego, oferujemy pomoc weterynaryjną z zakresu innych dziedzin, np. ortopedii, dermatologii, kardiologii, neurologii, onkologii czy stomatologii.
Główne symptomy
Choroba nierzadko obejmuje powiekę w całości lub częściowo. Z reguły towarzyszy jej mruganie, łzawienie i skurcz powiek, a także barwnikowe, ziarniniakowe lub wrzodziejące zapalenie rogówki. Problem może dotyczyć zarówno jednego, jak i obu oczu – nie zawsze w tym samym zakresie. Z występowaniem objawów często wiążą się dolegliwości bólowe, na co wskazują podrażnienia spowodowane próbami drapania okolic oka przez psa. Zwierzę zwykle jest też apatyczne oraz niechętne do poddania się badaniom tego miejsca. U wielu czworonogów może pojawić się światłowstręt oraz ropno-śluzowy wypływ z oczu, a także odbarwienie i otarcie powiek. W początkowym etapie objawy często występują okresowo i nasilają się w momentach zmęczenia zwierzęcia. Stanom przewlekłym nierzadko towarzyszy zaczerwienienie spojówki i jej stan zapalny, a także wrastanie naczyń krwionośnych i owrzodzenie rogówki.
Jak wygląda leczenie entropium u psa i na czym polega zabieg?
Entropium u psa to przypadłość, która wymaga leczenia poprzez odpowiedni zabieg. Obecnie najczęściej praktykowanym rozwiązaniem w przypadku tej wady jest chirurgiczna korekta powiek. Zabieg polega na umiejętnym wycięciu fragmentu skóry, który znajduje się poniżej brzegu rzęsowego. Procedura ta jest obciążona stosunkowo niskim ryzykiem niepowodzenia. W niektórych sytuacjach zdarza się jednak, że po zagojeniu rany nacięcie okazuje się za małe. W takim przypadku zabieg wymaga powtórzenia. Aby chronić szwy i miejsce cięcia, pies musi nosić kołnierz zabezpieczający. W okresie rekonwalescencji zalecane są również wizyty kontrolne w przychodni.
Prawidłowa diagnostyka
Diagnostyką choroby powinien zająć się lekarz weterynarii specjalizujący się w okulistyce. Jego zadaniem jest ocena zmian występujących w obrębie narządu wzroku u psa, co pozwala na rozpoznanie zaburzeń i wad. Obserwacja niepokojących objawów w dużej mierze leży również po stronie opiekuna zwierzęcia, który powinien szybko reagować na wszelkie alarmujące sygnały. W przypadku entropium są to stany zapalne i infekcje bakteryjne, które wynikają z podrażnień rogówki oka przez rzęsy i sierść porastającą powiekę. Na podstawie symptomów specjalista decyduje o przeprowadzeniu zabiegu, zwykle połączonego z odpowiednim leczeniem farmakologicznym.
Wytyczne do procedury
U bardzo młodych psów wykonuje się zwykle zabieg fastrygowania powiek, który umożliwia odwinięcie powieki do poprawnej pozycji za pomocą specjalnych szwów lub środków tkankowych. Zabiegiem zalecanym u dorosłych osobników jest jednak korekcja chirurgiczna, polegająca w dużej mierze na wycięciu fragmentu skóry. Procedurę wykonuje się dopiero wtedy, gdy pies osiągnie dojrzałość. Jeżeli w czasie zabiegu zastosowane zostaną szwy zbyt długie lub założone zbyt blisko brzegu powieki, mogą wywołać uszkodzenie rogówki. Z tego względu konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nieumiejętnie wykonana korekcja może ponadto doprowadzić do urazów dolnego punktu łzowego z kanalikiem bądź do skaleczeń brzegu powieki.