Dobry psi ortopeda to coraz częściej poszukiwany specjalista. Opiekunowie zwierząt zwracają się do niego z różnymi problemami dotyczącymi układu ruchu swoich czworonogów. Lekarz weterynarii zajmujący się ortopedią zajmuje się licznymi chorobami i urazami kości, stawów czy mięśni. Dolegliwości te mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psa, a także znacząco ograniczać zakres ruchu i powodować silny ból. Zadaniem ortopedy jest przeprowadzenie diagnostyki i wdrożenie niezbędnej terapii.

Spis treści:
W czym może pomóc specjalista?
Osteochondroza i inne choroby ortopedyczne
Enostoza i dolegliwości kostne
Zwyrodnieniowe zapalenie stawów
Czym powinien się wyróżniać lekarz?
Profilaktyka ortopedyczna

W czym może pomóc dobry psi ortopeda?

Dobry psi ortopeda zapewnia odpowiednie wsparcie w przypadku różnych dolegliwości, z którymi muszą mierzyć się czworonogi. Do specjalisty w tym zakresie można zwrócić się w AniCura, czyli naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Problemy ortopedyczne zawsze wymagają prawidłowej identyfikacji objawów oraz doboru właściwych środków zaradczych. Wsparcie specjalisty jest niezbędne, aby uniknąć trwałych urazów i poważnych zmian zwyrodnieniowych. Ortopeda pomaga także psom w odzyskaniu komfortu i poprawie samopoczucia. Problemy z układem ruchu są szczególnie dotkliwe dla zwierząt stosunkowo dużych oraz aktywnych fizycznie. W naszym gabinecie zajmujemy się również problemami z zakresu innych dziedzin weterynarii, m.in. kardiologii, neurologii, dermatologii, stomatologii czy onkologii.

Osteochondroza i inne choroby ortopedyczne

Dobry specjalista powinien być zaznajomiony z różnymi schorzeniami ortopedycznymi występującymi u psów. Do takich chorób zalicza się m.in. osteochondrozę, występującą głównie u przedstawicieli większych ras. Problem ten dotyczy kości udowej i ramiennej, a najczęściej pojawia się u psów w wieku 6–9 miesięcy. Przyczyną choroby może być postępująca martwica chrząstek, co ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń dostarczających krew do tego obszaru. Dolegliwość ta występuje również u ludzi. U psów obszar martwej chrząstki jest stopniowo zajmowany przez tkankę kostną. W takim stanie zwiększa się prawdopodobieństwo rozwarstwiania kości, co z kolei podnosi ryzyko groźnych złamań i deformacji.

Enostoza i dolegliwości kostne

Ortopedzi weterynaryjni zajmują się również chorobami kości u psów. Jedną z takich dolegliwości jest młodzieńcze zapalenie kości, czyli enostoza. Na schorzenie to najbardziej narażone są duże psy w wieku szczenięcym. Za jego rozwój odpowiada nadmierna aktywność komórek kształtujących tkankę kostną, zwanych osteoblastami. Choroba może być spowodowana zbyt dużą podażą wapnia w diecie psa, co prowadzi do jego nieprawidłowego poziomu w organizmie. Enostoza w konsekwencji obniża aktywność komórek niszczących kości, czyli osteoklastów. W rezultacie nadmiar tkanki kostnej odkłada się w jamach szpikowych, co zatyka otwory umożliwiające przepływ krwi. U psa może pojawić się silne niedokrwienie oraz wiele innych dolegliwości. Ortopeda diagnozuje enostozę poprzez ocenę bolesności dotyku i nacisku, a także analizę zmian widocznych na zdjęciu RTG.

Pies między nogami

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów

Do chorób diagnozowanych przez ortopedów weterynaryjnych należą również choroby związane ze zwyrodnieniami stawów. U psów dotyczy to chociażby schorzenia określanego mianem osteoarthritis. Zwyrodnieniowe zapalenie stawów rozwija się zwykle w wyniku urazu lub zakażenia, jednak jego przyczyną może być także otyłość czy nadmierna aktywność fizyczna. Na nadmierne obciążenie stawów szczególnie narażone są starsze psy. Schorzenie to występuje również u ludzi. W jego przebiegu dochodzi do znacznego ścieńczenia warstwy chrząstki, która odpowiada za ruch kości. Choroba powoduje także zwężenie szpar stawowych oraz różne zmiany wtórne, takie jak narośle kostne czy zanik mięśni powiązanych z danym stawem.

Czym powinien się wyróżniać dobry psi ortopeda?

Dobry psi ortopeda powinien być dobrze zaznajomiony z różnymi chorobami i dolegliwościami dotyczącymi układu ruchu zwierząt. Specjalista w tej dziedzinie musi również posiadać szeroką wiedzę z zakresu diagnostyki, aby trafnie interpretować wyniki badań obrazowych. Do jego obowiązków często należy także współpraca z innymi lekarzami weterynarii, np. z chirurgiem odpowiedzialnym za przeprowadzenie zaplanowanej operacji. Ortopedzi weterynaryjni powinni ponadto dysponować umiejętnościami umożliwiającymi udzielanie kompleksowych porad w zakresie profilaktyki.

Profilaktyka ortopedyczna

Wsparcie profilaktyczne jest niezwykle istotne dla opiekunów zwierząt. Ortopeda weterynaryjny może udzielić wielu różnych wskazówek, dotyczących chociażby diety psa. Sposób odżywiania ma bowiem kluczowe znaczenie dla uniknięcia niedoborów ważnych mikroskładników. W wielu przypadkach dotyczy to np. wapnia, którego zbyt niski poziom może prowadzić do osteodystrofii. Podłoże tej choroby jest zróżnicowane, a jej przebieg wiąże się z występowaniem całego zespołu zmian zwyrodnieniowych. Niedobory wapnia często wynikają ze słabego wchłaniania tego pierwiastka do krwi lub z niedoborów witaminy D. Profilaktyka może znacząco obniżyć ryzyko perforacji kości u psa, spowodowanej osłabieniem ich struktury.