Dobry ortopeda dla psa może okazać się potrzebny na każdym etapie życia zwierzęcia. Psy, jako ssaki aktywne fizycznie, są w dużym stopniu narażone na urazy i choroby układu ruchu. Choć ortopedia nie znajduje się na liście specjalizacji, w jakich może kształcić się lekarz weterynarii, to wiedza z tej dziedziny bez wątpienia przyda się każdemu z nich. Psy należą do najpopularniejszych zwierząt domowych, a zatem również ich problemy ortopedyczne są częstym powodem zgłaszania się do lekarza weterynarii.

Spis treści:
Ortopedia w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej
Najczęstsze problemy
Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
Czym powinien charakteryzować się taki specjalista?

Dobry ortopeda dla psa w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Dobrego ortopedę dla pa znajdziesz m.in. w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Czyni ją to dobrym miejscem zarówno do leczenia nagłych przypadków, jak i planowej, długoterminowej terapii. Podstawą naszej opieki ortopedycznej jest bogate zaplecze diagnostyczne, w które wlicza się komplet badań obrazowych z ultrasonografią, zdjęciami RTG, tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym na czele. Metody te pozwalają na skuteczne wykrywanie wad układu ruchu i dobranie odpowiedniej terapii w każdym przypadku. Ważnym elementem naszych usług ortopedycznych w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej są również operacje chirurgiczne. Nasze sale zabiegowe są nowoczesne i jednocześnie dobrze wyposażone, a lekarze weterynarii posiadają duże doświadczenie i mają w sobie wiele empatii do chorych zwierzaków. Informacje kontaktowe, które pomogą umówić się na wizytę, dostępne są na naszej stronie. Tam też znajdują się bardziej szczegółowe informacje na temat naszych usług.

Kiedy może być potrzebny?

Psy należą do zwierząt szczególnie mocno narażonych na uszkodzenia narządu ruchu. Niestety, dotyczy to zarówno urazów, które przydarzyć się mogą zwierzęciu w każdym wieku, jak i wad wrodzonych, które, pomimo prób usunięcia obarczonych nimi zwierząt z rozrodu, nadal są obecne w populacji. Prawdopodobnie najmocniej kojarzonym z psami wrodzonym schorzeniem ortopedycznym jest dysplazja stawu biodrowego, której etiologia wciąż pozostaje nie w pełni znana. Choć podejrzewa się częściowo podłoże genetyczne, to wada ujawnia się także wśród psów, których przodkowie nie byli nią dotknięci. Ogólnie rzecz biorąc, dysplazja stawu biodrowego to wrodzona, postępująca deformacja powierzchni stawowych kości biodrowej i udowej. Jeśli dysplazja nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, z czasem powiększa się coraz szybciej – nieprawidłowe rozłożenie obciążeń na powierzchniach stawowych skutkuje ich dalszymi uszkodzeniami, powstawaniem osteofitów i lokalnego procesu zapalnego. Najczęściej jedyną możliwością skutecznego leczenia dysplazji i uratowania kończyny jest zabieg operacyjny, obejmujący osteotomię. Warto wspomnieć, że choć staw biodrowy najczęściej bywa dotknięty dysplazją, to inne stawy, w tym łokciowy, również mogą jej ulegać.

Badanie weterynaryjne małego psa

Uszkodzenia więzadeł krzyżowych

Innym częstym problemem ortopedycznym, z którym psy zgłaszane są do lekarza, są uszkodzenia więzadeł krzyżowych. Struktury te, choć niewielkie, odgrywają bardzo ważną rolę w stabilizacji kolana – najbardziej skomplikowanego stawu w całym organizmie ssaka. Na ich naderwanie – lub całkowite zerwanie – narażone są głównie psy starsze oraz osobniki bardzo aktywne fizycznie. Podejrzewa się również istnienie predyspozycji genetycznych obciążających część zwierząt. W każdym przypadku zerwanie więzadła krzyżowego (najczęściej przedniego, zwanego u czworonogów doczaszkowym) powoduje ześlizgiwanie się kości udowej z piszczeli i może całkowicie wyłączyć kończynę z użytku, a w dodatku sprawia zwierzęciu uciążliwe dolegliwości bólowe. Istnieje szereg metod chirurgicznego leczenia tego urazu, wśród których najczęściej stosowanym jest TTA (Tibial Tuberosity Advancement) oraz TPLO (Tibial Plateau Leveling Osteotomy).

Czym powinien się charakteryzować dobry ortopeda dla psa?

Dobry ortopeda dla psa musi posiadać dużą wiedzę i cechować się precyzją oraz wnikliwością. Choć zwierzęta te są mniejsze od ludzi, ich problemy ortopedyczne wcale nie są łatwiejsze w leczeniu. Lekarz weterynarii, który podejmuje się leczenia – zwłaszcza chirurgicznego – psa z chorobą narządu ruchu, musi bardzo dobrze znać anatomię i fizjologię tego zwierzęcia, a także zebrać jak najwięcej informacji o konkretnym pacjencie. Ważne jest też, aby potrafił udzielić opiekunowi przydatnych i konstruktywnych porad odnośnie rehabilitacji i stylu życia czworonoga.

W obszarze zainteresowań psiej ortopedii, oprócz wyżej wymienionych problemów, znajdują się również wszelkie złamania, zwichnięcia, stłuczenia i inne urazy narządu ruchu, którym psy nierzadko ulegają. Często zabieg operacyjny wcale nie jest konieczny, a uszkodzenie można wyleczyć metodami zachowawczymi. Jednak i w takim przypadku warto udać się do dobrego ortopedy dla psa.