Psi dentysta jeszcze kilkanaście lat temu wydawał się zbędną fanaberią. Dziś jednak odpowiedzialni opiekunowie zwierząt zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe uzębienie. Aby o nie zadbać, nie zawsze wystarczy pamiętać o higienie jamy ustnej. W wielu sytuacjach wizyta u specjalisty jest konieczna, bowiem nieleczone choroby jamy ustnej mogą prowadzić do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia. Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić? Kiedy wybrać się z pupilem do lekarza? Czym właściwie zajmuje się ten specjalista? W poniższym artykule odpowiadamy na te i wiele innych pytań związanych z zagadnieniem stomatologii zwierzęcej.

Spis treści
Czym zajmuje się ten specjalista?
Kontrola i profilaktyka
Zabieg sanacji jamy ustnej
Leczenie zmian i chorób
Symptomy, które powinny Cię zaalarmować
Sprawdź naszą ofertę

Czym zajmują się dentyści dla psów?

Lekarze weterynarii specjalizujący się w stomatologii, zwani popularnie dentystami dla psów, zajmują się przede wszystkim leczeniem chorób uzębienia i jamy ustnej zwierząt. Ich zakres wiedzy i doświadczenia jest jednak zwykle znacznie szerszy, dzięki czemu mogą zająć się opieką nad zdrowiem zębów i dziąseł kompleksowo – zaczynając od profilaktyki, przez regularne kontrole i leczenie niewielkich problemów, aż po bardziej inwazyjne zabiegi i leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Kontrola i profilaktyka

Odpowiedzialny opiekun czworonoga powinien zadbać nie tylko o regularne kontrole stanu uzębienia i jamy ustnej swojego pupila, lecz również – a może nawet przede wszystkim – o odpowiednią profilaktykę. Wybierając doświadczonego specjalistę zajmującego się stomatologią weterynaryjną możesz liczyć na pełne wsparcie, jeśli chodzi o wybór najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań. Lekarz może zaproponować np. mycie pupilowi zębów za pomocą miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty dla zwierząt albo przedstawić rozwiązania nieco przyjemniejsze dla czworonoga, takie jak twarde smakołyki pomagające pozbyć się nadmiaru kamienia nazębnego podczas gryzienia. Warto jednak zaznaczyć, że głównym zagrożeniem dla zębów zwierzęcia nie jest sam kamień, lecz osad, który osiada na jego chropowatej powierzchni. W osadzie tym z łatwością mogą rozwijać się bakterie, których aktywność może doprowadzić do szybkiego powstania i rozwoju choroby przyzębia. Najprostszym sposobem na to, by tego uniknąć, jest zapobieganie powstawaniu kamienia.

Zabiegi sanacji jamy ustnej

Jeżeli działania profilaktyczne nie przyniosą założonych skutków, a na zębach Twojego pupila osadzi się znaczna ilość kamienia, lekarz może zaproponować zabieg sanacji jamy ustnej. Zabieg ten to nic innego jak po prostu usunięcie kamienia nazębnego za pomocą specjalnych narzędzi wykorzystujących ultradźwięki. Sam zabieg nie jest dla zwierzęcia bolesny, niemniej jednak przeprowadza się go w znieczuleniu. Zwierzę musi bowiem przez minimum kilkanaście minut leżeć z otwartym pyskiem, a każdy jego nagły ruch podczas zabiegu mógłby spowodować uszkodzenie przyzębia czy dziąseł. Z tego powodu przed zab

Czyste zęby u psa

Leczenie zmian i chorób

Stomatologia weterynaryjna to jednak nie tylko szeroko pojęta profilaktyka chorób jamy ustnej, lecz również leczenie znacznie poważniejszych zmian i schorzeń. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się m.in. usuwaniem przetrwałych zębów mlecznych, ekstrakcjami zębów stałych, których nie można już uratować, leczeniem przetok ustno-nosowych. Stosując bardziej zaawansowane techniki, przeprowadzają leczenie kanałowe złamanych zębów, zabezpieczają zęby przy niedorozwoju szkliwa u szczeniąt, przeprowadzają zabiegi chirurgiczne przy złamaniach żuchwy czy szczęki.

Kiedy zabrać pupila do dentysty dla psów?

Istnieje szereg objawów sugerujących, że nadszedł czas na zabranie pupila do dentysty dla psów. Wiele z nich nie musi wcale być charakterystycznych akurat dla chorób jamy ustnej. Na co więc należy zwracać uwagę?

Objawy ogólne

Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest baczne obserwowanie zwierzęcia i zwracanie uwagi na wszelkie zmiany w jego zachowaniu. Objawy takie jak nagła utrata apetytu, unikanie ruchu, brak chęci do spacerów czy zabawy, a nawet większa senność czy unikanie kontaktu z innymi domownikami mogą być symptomem wielu chorób. Osobie niebędącej specjalistą ciężko będzie na pierwszy rzut oka ocenić, czy zwierzę straciło apetyt, bo cierpi z powodu bólu zębów, czy może raczej z powodu niestrawności lub innych zaburzeń. Niemniej jednak ważne jest, aby po zauważeniu niepokojących zmian w zachowaniu pupila jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie przeprowadzić wstępną diagnostykę i na jej podstawie orzec, do jakiego specjalisty należy się udać.

Charakterystyczne zmiany w obrębie jamy ustnej

Objawami bardziej charakterystycznymi dla chorób, których leczeniem powinien zająć się stomatolog, są oczywiście wszelkie objawy w obrębie jamy ustnej. Może należeć do nich nagłe pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z pyska zwierzęcia, krwawienie dziąseł podczas jedzenia twardych pokarmów czy widoczne na pierwszy rzut oka zmiany próchnicze na zębach. Co istotne, objawem stanu zapalnego toczącego się w obrębie jamy ustnej może być także… ropny katar. Jest on stosunkowo częstym symptomem sygnalizującym infekcję będącą efektem powstania przetoki do jamy nosowej.

Jak wygląda diagnostyka?

Tak jak w przypadku innych problemów ze zdrowiem, wstępna diagnostyka jest w tym przypadku oparta przede wszystkim na wywiadzie z opiekunem i na badaniu fizykalnym zwierzęcia. Na kolejnych etapach konieczne jest również przeprowadzenie badań krwi. Często wykorzystuje się także diagnostykę obrazową w postaci zdjęć rentgenowskich.

Szukasz dentysty dla psów na Śląsku? Sprawdź ofertę Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej!

Jeżeli szukasz sprawdzonych dentystów dla psów na Śląsku, zapoznaj się z ofertą Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej. Nasi specjaliści zajmą się Twoim pupilem od A do Z – w razie problemów ze zdrowiem zadbamy o pełną diagnostykę, zajmiemy się leczeniem (niezależnie od tego, czy konieczna będzie farmakoterapia, czy leczenie chirurgiczne), a następnie podpowiemy, jak właściwie dbać o zęby i higienę jamy ustnej Twojego pupila, by pozostały one zdrowe jak najdłużej.

Nie tylko stomatologia

Nasze usługi nie ograniczają się jednak do usług z zakresu stomatologii weterynaryjnej. Jesteśmy przychodnią, w której Twój pupil będzie mógł liczyć na kompleksową opiekę. Nasi lekarze specjalizują się w licznych dziedzinach medycyny weterynaryjnej takich jak kardiologia, ortopedia, a nawet onkologia czy okulistyka weterynaryjna. Dzięki temu w razie zdiagnozowania jakichkolwiek innych problemów zdrowotnych nie będziemy odsyłać Ciebie i Twojego czworonoga do innych specjalistycznych przychodni. Wesprzemy was we wszystkim – od diagnostyki problemu, przez jego leczenie, aż po okres rekonwalescencji i rehabilitację. Dysponujemy również specjalistami zajmującymi się położnictwem i rozrodem zwierząt domowych. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!