Spis treści:
Na czym polega czipowanie psa i kota?
Proces czipowania psa i kota
Jak zarejestrować czip?
Kiedy należy zaczipować psa lub kota?
Czy czipowania jest obowiązkowe?
Korzyści czipowania psów i kotów
Zaczipuj zwierzaka w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej
Pozostałe zabiegi oferowane w Klinice
Na czym polega czipowanie psa i kota?
Czipowanie psa lub kota to niewielki zabieg polegający na wszczepieniu specjalnego mikroprocesora pod skórę zwierzęcia. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwe jest oznakowanie ulubieńca, które pomoże zidentyfikować zwierzę w przypadku zgubienia się czy kradzieży.
Czip pochodzi od angielskiego słowa chip, które oznacza miniaturowy mikroprocesorowy układ elektroniczny. Mikroprocesor ma wymiary zbliżone do wielkości ziarenka ryżu, dzięki temu nie powoduje żadnego dyskomfortu u oznakowanego psa czy kota. Oznakowanie zawiera piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny, który odczytać można przy pomocy specjalnego czytnika. Skaner ten emituje pewien rodzaj fal radiowych, które uaktywniają czipa. Następnie mikroprocesor przetwarza te fale i odsyła je z powrotem do skanera wraz z informacją o zapisanym na chipie numerze identyfikacyjnym. Następuje dekodowanie numeru, który wyświetlony zostaje na ekranie czytnika. Cały proces odczytywania mikroczipu trwa mniej niż jedną sekundę.
Odległość, z jakiej czytnik jest w stanie zeskanować czip, wynosi od 5 do 10 centymetrów i w głównej mierze zależna jest od wielkości anteny, w jaką wyposażony jest skaner. Odczytu numeru identyfikującego zawartego na czipie dokonać można w każdym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, większości gabinetów i klinik weterynaryjnych i na posterunkach oraz komendach Policji czy Straży Miejskiej.
Jak wygląda czipowanie psa lub kota? Dowiedz się, jak zaczipować swojego zwierzaka!
Proces czipowania zwierzęcia przebiega podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg przeprowadza się z użyciem specjalnej strzykawki wyposażoną w igłę z fabrycznie wbudowanym mikrochipem, którą wkłuwa się w miejsce pomiędzy łopatkami psa i kota. Zwolnienie tłoczka powoduje wypchnięcie czipu i umiejscowienie go w bezpiecznym miejscu pod skórą. Zabieg wykonuje się tylko raz – niewielki mikroprocesor pozostaje ze zwierzakiem na całe życie, umożliwiając identyfikację czworonoga w każdym miejscu i sytuacji.
Czip w żadnym stopniu nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu psa czy kota, a jego aplikacja nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Jego rozmiar wynosi zaledwie 2,21 x 12 mm, co budzi skojarzenia z wielkością ziarna ryżu. Mikroprocesor składa się z elektronicznego układu scalonego oraz anteny w postaci cewki, które umieszczone zostały w specjalnej szklanej kapsule. Jej zadaniem jest hermetyczna ochrona czipa przed dostaniem się do jego wnętrza płynów ustrojowych zwierzaka, które mogłyby znacząco uszkodzić układ scalony. Powłoka jest sterylna i obojętna dla psiego czy kociego organizmu. Czasami czip dodatkowo wyposażony jest w powłokę antyimigracyjną wykonaną z polimeru. Bolesność zabiegu nie wykracza poza doznania związane ze zwykłym zastrzykiem.
Po zabiegu czipowania należy bezzwłocznie wprowadzić numer identyfikacyjny zwierzęcia do jednej z ogólnopolskich baz identyfikacji zwierząt. Największą z nich jest Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji, która współpracuje z większością gabinetów weterynaryjnych. Są jednak kliniki, które nie mają porozumienia z żadną konkretną bazą. W takiej sytuacji należy samodzielnie zgłosić pupila do rejestru. Istotny jest również fakt, polskie bazy danych nie są ze sobą w żaden sposób połączone, dlatego najbezpieczniejszym wyjściem jest zgłoszenie zwierzaka do jak największej liczby rejestrów. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której ktoś odnajdzie naszego zagubionego psa, ale nie będzie w stanie go zidentyfikować w wybranej bazie danych.
Do podskórnego czipu dodawana jest także specjalna przywieszka na psią czy kocią obrożę. Zwykle zawiera ona numer telefonu właściciela bądź gabinetu weterynaryjnego, do którego przynależy zwierzak oraz informację, że pod skórą czworonoga znaleźć można mikroprocesor. Zaleca się, aby podobne przywieszki zaczepiać na dodatkowej obroży – w momencie, gdy pies wyrwie nam się podczas spaceru, jego główna obroża może pozostać nam w rękach razem ze smyczą. W takiej sytuacji z pewnością odetchniemy z ulgą, kiedy blaszka informująca o akcie rejestracji psa w ogólnopolskich bazach danych rzuci się w oczy osobie, która odnajdzie naszego ulubieńca.
Jak zarejestrować chip psa?
Samo wszczepienie czipu nie daje nam gwarancji, że zwierzę zostanie zidentyfikowane w przypadku ucieczki czy kradzieży. Pewność zyskujemy dopiero po wprowadzeniu jego danych do jednego (a najlepiej kilku) z wspomnianych wcześniej rejestrów. Procedura dodawania informacji o pupilu do bazy danych przebiega następująco:
- Zabieg wszczepienia chipu dokonany w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym.
- Upewnienie się, że lekarz weterynarii dodał naszego pupila do rejestru – należy sprawdzić, z którą bazą współpracuje dany gabinet.
- Znalezienie listy pozostałych rejestrów, w których warto umieścić swojego zwierzaka.
- Rejestracja online na bezpośrednich stronach internetowych wybranych fundacji.
- Uważne przepisanie numeru identyfikującego z czipa naszego zwierzaka.
- Uzupełnienie danych właściciela bądź hodowcy, jak adres zamieszkania czy numer telefonu.
- Uzupełnienie danych zwierzęcia, jak wygląd, wiek czy imię.
- Jeśli jest wymagana, wniesienie opłaty rejestracyjnej.
- Odczekanie ok. 48 godzin.
Po spełnieniu powyższych warunków mamy gwarancję, że czip naszego zwierzaka został skutecznie zarejestrowany w systemach danych.
Kiedy należy zaczipować psa lub kota?
Nie występują żadne przeciwwskazania co do wieku zwierzęcia, które poddane ma być zabiegowi wszczepienia czipa. Mikroprocesor umieszcza się pod skórą zarówno młodziutkich, kilkumiesięcznych szczeniąt, jak i wieloletnich psich seniorów.
Oczywiście, im szybciej, tym lepiej. Młode pieski mogą mieć problemy z posłuszeństwem oraz przezwyciężeniem własnej ciekawości podczas spacerów, dlatego istnieje ryzyko, że szczeniak może się nam zwyczajnie zgubić. Starsze psy z kolei mogą wymknąć się nam podczas w czasie rui, kiedy popęd seksualny staje się ważniejszy, niż rozpaczliwe krzyki i błagania właściciela, aby uciekinier wrócił “do nogi”.
W związku z powyższym warto rozważyć czipowanie psa (lub kota) w jak najwcześniejszym etapie życia zwierząt.
Czy czipowanie psa i kota jest obowiązkowe?
W chwili obecnej w Polsce nie ma prawnego obowiązku czipowania zwierząt domowych. Elektroniczne znakowanie psa lub kota to zabieg dobrowolny, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa pupilom oraz poczucia komfortu ich właścicielom.
Inaczej sprawa ma się w przypadku hodowlanych psów rasowych. W tym przypadku zastosowanie mają dyrektywy zawarte w Regulaminie Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce. Rozdział traktujący o prawach i obowiązkach hodowcy wskazuje, że każdy nowy miot szczeniąt poddany zostać powinien znakowaniu w postaci tatuażu lub elektronicznego czipa. Wybór metody zależy wyłącznie od hodowcy, jednak raz wybrany rodzaj znakowania stosuje się u wszystkich szczeniaków z miotu. Numery poszczególnych czipów nanosi się na specjalne metryki rejestrowane w wybranym Oddziale Związku Kynologicznego w Polsce, skąd transportuje się je do centralnej bazy czipów znajdujących się na terenie Zarządu Głównego Związku.
Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędne, jeśli zamierzamy podróżować ze zwierzakiem po krajach Unii Europejskiej. Wówczas do wyrobienia stosownego paszportu zgłaszamy się dopiero po zabiegu wszczepienia czipa. Ważne jest, aby czip spełniał wybrane normy ISO, które należy sprawdzić i zweryfikować jeszcze przed poddaniem czworonoga operacji wszczepienia mikroprocesora. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w której kontrola graniczna posiada sprzęt niekompatybilny z rodzajem transpondera umieszczonego pod skórą ulubieńca. Czasem jedynym wyjściem z podobnej sytuacji może być zakupienie własnego czytnika dostosowanego specjalnie do czipa naszego psa czy kota. Nie jest to jednak tania inwestycja – profesjonalne czytniki kosztują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! Obowiązek czipowania zwierząt w podróży dotyczy psów, kotów i tchórzofretek.
W Polsce trwają obecnie debaty odnośnie obowiązkowego czipowania psów i dobrowolnego znakowania kotów na terenie całego kraju. Ministerstwo rolnictwa przygotowuje stosowną ustawę w tej sprawie. Jest ona skutkiem nalegań towarzystw i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, a także postulatów płynących od samorządów i parlamentarzystów. Jak zaznaczają stosowne organy, znakowanie stanowi niezwykle istotną metodę walki z bezdomnością zwierząt w Polsce. Możliwość ustalenia danych właściciela zagubionego zwierzęcia zapobiegnie sytuacjom, w których czworonóg został wyrzucony na pastwę losu z powodu wakacji czy też w przypływie refleksji nad nieudanym prezentem dla dzieci.
Co daje czipowanie psów i kotów? Czy warto?
Zabieg elektronicznego znakowania zwierzęcia to ogromna szansa na odnalezienie go w przypadku ucieczki bądź kradzieży ulubieńca. Czipowanie właściwie nie ma wad, przy ogromnym wachlarzu zalet. Dlaczego właściciele powinni czipować swoje psy i koty? Oto najistotniejsze powody:
Bezpieczeństwo zabiegu
Chip jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia naszego ulubieńca a do zabiegu wszczepienia mikroprocesora nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań.
Bezbolesna aplikacja
Zabieg czipowania nie jest bardziej bolesny, niż wykonanie rutynowego szczepienia. Nie stanowi więc żadnej traumy dla naszego ulubieńca.
Dożywotnia gwarancja
Czip mocowany jest pod skórą zwierzęcia raz i działa dożywotnio – bez dodatkowych opłat czy kolejnych zabiegów. Jednorazowy koszt znakowania zapewnia długoletnie działanie czipu.
Szansa na identyfikację i bezpieczny powrót do domu
Gdy nasz pies ucieknie podczas spaceru a kot opuści mieszkanie, używając w tym celu uchylonego okna, każdy, kto się na nie natknie dostanie informację o tym, że zwierzęta są oznakowane. Wystarczy wówczas wizyta w jednym z gabinetów weterynaryjnych, na komendzie Policji bądź w schronisku dla bezdomnych zwierząt, gdzie przy wykorzystaniu specjalistycznego skanera uda się ustalić wszelkie dane kontaktowe właściciela.
Komfort psychiczny właściciela
Świadomość, że nasz zwierzak figuruje w rejestrze, dzięki któremu możliwe jest zweryfikowanie tożsamości właściciela sprawia, że na co dzień nie towarzyszy nam stres związany z potencjalną ucieczką pupila. Nawet, gdy dojdzie do zaginięcia, należy być dobrej myśli.
Niski koszt zabiegu
W zależności od wybranego gabinetu weterynaryjnego koszt usługi związanej z wszczepieniem czipa wynosi od kilkudziesięciu do stu złotych, co w skali bezpieczeństwa oraz długoletniej gwarancji sprawności urządzenia wynosi relatywnie niski koszt. Obecnie na terenie całej Polski prowadzone są miejskie akcje darmowego czipowania zwierząt domowych, które przeciwdziałać mają bezdomności zwierząt w naszym kraju.
Przydatne w razie wyjazdu za granicę
Zaczipowanie psa to jeden z warunków uzyskania paszportu, dzięki któremu możliwe będzie podróżowanie ze zwierzakiem po terenie Unii Europejskiej. Jeśli zaczipujemy pieska czy kota zawczasu, formalność ta nie będzie już nas obowiązywać.
Udaremnienie kradzieży
W przypadku udanej próby kradzieży rasowego psa czy kota, czip stanowi zabezpieczenie przed dalszą sprzedażą zwierzęcia. Transakcji tego typu dokonuje się przy sprawdzeniu kodu identyfikującego czworonoga, dlatego kradzież szybko wyjdzie na jaw i sprowadzi kłopoty na jej sprawcę.
Zaczipuj swojego zwierzaka w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej! Już dziś umów się na czipowanie psa lub kota w atrakcyjnej cenie!
Czipowanie psa i kota to jeden z zabiegów, które bezpiecznie i szybko wykonywać można w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej w województwie śląskim. Ten nowoczesny zakład lecznictwa weterynaryjnego zlokalizowany jest przy ulicy Toszeckiej 9 w Gliwicach. Klinika otwarta jest od poniedziałku do soboty i świadczy najróżniejsze usługi profilaktyczno-diagnostyczne dedykowane zarówno zwierzętom towarzyszącym, jak i egzotycznym, rzadko spotykanym gatunkom fauny.
Klinika posiada także dostęp do części szpitalnej, gdzie hospitalizowani są pacjenci otoczeni nieustającą, rzetelną opieką weterynaryjną świadczoną przez zespół niezwykle doświadczonych lekarzy i techników weterynarii.
Czipowanie psa i kota w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej kosztuje 40 złotych. Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii – szybko i bezboleśnie, nie pozostawiając w pamięci pacjenta żadnych przykrych wspomnień.
Co szczególnie istotne, klinika współpracuje z międzynarodową bazą danych SAFE-ANIMAL. To jedyny zbiór danych na temat zwierząt domowych i ich właścicieli, który jest bezpośrednio powiązany ze wszystkimi największymi miastami w Polsce. Mowa tu o Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Bytomiu czy Rudzie Śląskiej. To jednocześnie największa i najaktualniejsza baza danych w naszym kraju. Dzięki możliwości logowania się do systemu przez konto internetowe, SAFE-ANIMAL umożliwia właścicielom błyskawiczny dostęp do wszystkich zgromadzonych bazie informacji.
Po zaczipowaniu zwierzaka w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej lekarz samodzielnie wpisuje dane pacjenta do bazy SAFE-ANIMAL. Oczywiście właściciel może także samodzielnie umieścić jego dane w innych zbiorach danych.
Jakie zabiegi poza czipowaniem psa i kota można wykonać w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej?
Czipowanie psa i kota to jedynie jedna z bardzo wielu usług, jakie oferuje Gliwicka Klinika Weterynaryjna. Zespół doświadczonych profesjonalistów zatrudnionych w Klinice jest w stanie przeprowadzić wiele skomplikowanych badań przy zachowaniu najwyższego poziomu komfortu oferowanego zarówno zwierzakom, jak i ich właścicielom.
Serdecznie zapraszamy na badania diagnostyczne w postaci:
- badań RTG,
- USG,
- EKG,
- badań laboratoryjnych,
- endoskopowych (w tym m.in gastroskopia, vaginoskopia, bronchoskopia, kolonoskopia czy rinoskopia).
Ponadto nasi pacjenci w zależności od potrzeb skorzystać mogą z niezwykle bogatej bazy specjalistycznych zabiegów. Mowa tu o takich badaniach i formach leczenia, jak:
- onkologia – diagnostyka i leczenie, chemioterapia, chirurgia onkologiczna,
- chirurgia – zabiegi na jamie brzusznej i klatce piersiowej, operacje kręgosłupa, liczne zabiegi ortopedyczne,
- kardiologia – badania przeglądowe i diagnostyka serca, wykrywanie wad serca, badanie EKG,
- dermatologia – biopsje i zeskrobiny skóry, testy alergiczne, odczulanie
- okulistyka – liczne badania oka, mierzenie ciśnienia śródgałkowego, zabiegi na gałce ocznej,
- stomatologia – leczenie kanałowe, leczenie i diagnostyka chorób przyzębia,
- położnictwo i porody – diagnoza i kontrola przebiegu ciąży, sztuczna inseminacja,
- tomografia komputerowa,
- diagnostyka obrazowa,
- rehabilitacja.