Czerwone oko u psa nie jest chorobą samą w sobie, a objawem, mogącym świadczyć o bardzo różnych schorzeniach lub urazach narządu wzroku. Zauważenie go powinno skłonić opiekuna psa do jak najszybszej wizyty u lekarza weterynarii – oko zwierzęcia jest bardzo newralgicznym punktem, a rozwijający się w jego obrębie stan zapalny może nawet całkowicie pozbawić psa wzroku. Oczywiście nie każda choroba objawiająca się zaczerwienionym okiem doprowadzi do tak poważnych skutków – najważniejsza jest tutaj odpowiednio przeprowadzona diagnostyka.

Spis treści
Geneza problemu
Zapalenie spojówki
Uszkodzenie naczyniówki
Jaskra
Uraz rogówki
Badania diagnostyczne
Metody leczenia
Okulistyka w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Co może być przyczyną czerwonego oka u psa?

Czerwone oko u psa wynika z przekrwienia jego elementów, wywołanego stanem zapalnym. Stan ten może jednak mieć bardzo różne przyczyny. W zależności od nich zaczerwienienie pojawia się z różną intensywnością i na różnych strukturach oka, może też dotyczyć obu gałek.

Zapalenie spojówek

Spojówka – cienka warstwa błony śluzowej, pokrywająca wewnętrzną powierzchnię powiek i twardówkę oka – jest częstym miejscem rozwoju stanów zapalnych objawiających się widocznym zaczerwienieniem. Zapalenie spojówki może mieć różną etiologię, jednak objaw zaczerwienienia oka dotyczy znacznej większości przypadków. Do najczęstszych zapaleń u psów należą alergiczne, spowodowane nieprawidłową odpowiedzią obecnych w spojówce komórek odpornościowych na czynnik obecny w powietrzu lub na elementach otoczenia. Usunięcie alergenu ze środowiska psa najczęściej rozwiązuje problem. Zdarzają się również zapalenia spojówki pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego oraz spowodowane dostaniem się pod powiekę ciała obcego. Wszystkie poza zaczerwienieniem powodują też najczęściej obfite łzawienie lub wysięk z oka.

Uszkodzenie naczyniówki

Naczyniówka jest elementem oka położonym nieco głębiej niż spojówka. Jest to bogato unaczyniona warstwa, wyścielająca gałkę oczną od środka, a z przodu przechodząca w ciało rzęskowe. Stan zapalny naczyniówki objawia się na zewnątrz zarówno zaczerwienieniem spojówki, jak i zmianami w rogówce, tęczówce, które lekarz weterynarii może wykryć podczas badania okulistycznego. Ogólny obraz zapalenia naczyniówki bardzo przypomina inną chorobę – jaskrę. Ich różnicowanie jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji co do dalszej terapii.

Jaskra

Przy stanie zapalnym błony naczyniowej ciśnienie śródgałkowe jest zazwyczaj obniżone. To najważniejszy szczegół odróżniający go od jaskry, której istotą jest wzrost owego ciśnienia. Jaskra bowiem spowodowana jest upośledzeniem odpływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka. Gromadząca się ciecz powoduje wzrost ciśnienia, a w konsekwencji uszkodzenie nerwu wzrokowego i postępujące uszkodzenie siatkówki, w dalszej perspektywie prowadzące nawet do całkowitej ślepoty.

Pierwszymi objawami jaskry często jest zaczerwienione oko, łzawienie i ból, więc obecność tych symptomów u pupila powinna zaalarmować opiekuna. Choroba ta występuje u psów częściej niż u innych popularnych zwierząt domowych i jest u nich dość dobrze przebadana.

Szczęśliwy pies

Uszkodzenie rogówki

Przyczyną zaczerwienienia i stanu zapalnego w oku może być również uszkodzenie samej rogówki. Ponieważ jest to część oka znajdująca się na samym przodzie i mająca na celu przyjmować na siebie wszelkie mechaniczne zagrożenia, o jej naruszenie nie jest trudno. Uszkodzenie nabłonka rogówki może być stwierdzone przez lekarza w badaniu okulistycznym, które może pomóc zróżnicować naruszenie samej rogówki od rozwijającego się głębiej, w naczyniówce, stanu zapalnego – w jego przypadku nabłonek rogówki nie będzie fizycznie naruszony.

Do uszkodzenia rogówki i powstającego w jego efekcie wrzodu może doprowadzić nie tylko uraz mechaniczny, ale też infekcja bakteryjna, tak zwany zespół suchego oka, lub podwijanie się powiek (czyli entropium).

O czym mogą świadczyć czerwone oko u psa i występująca ropa?

W niektórych przypadkach czerwonym oczom u psa towarzyszy obfita ropa. Jest on charakterystyczny na przykład dla poważnych form zapalenia spojówki, zakażeń bakteryjnych, oraz urazów mechanicznych w tym obecności ciała obcego w oku np. kłos trawy w okresie letnim. Wysięk można odróżnić od prawidłowej wydzieliny oczu po jego gęstej konsystencji, mętności, niekiedy ciemnym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. Pies, któremu ropieją oczy, często je przeciera i drapie, czym jeszcze pogarsza swoją sytuację.

Jak lekarz weterynarii diagnozuje problem?

Kiedy opiekun przyprowadzi swojego podopiecznego do lekarza weterynarii, ten musi przeprowadzić badanie okulistyczne, by ustalić przyczynę zaczerwienienia oczu u zwierzęcia. Zaczyna się ono od dokładnego oglądania całego narządu, podczas którego można często wpaść na trop prawidłowej diagnozy. Lekarz ocenia, czy zaczerwienienie dotyczy całego oka czy też jego poszczególnych elementów, czy jest obecne w obu gałkach ocznych czy towarzyszy mu wysięk i jak duże jest jego nasilenie. Warto również sprawdzić, czy powieki domykają się prawidłowo i czy nie są podwinięte.

Następnie lekarz może sprawdzić reakcję źrenic na światło i przystąpić do badań dodatkowych. Korzystając z lampy szczelinowej oraz oftalmoskopu, może ocenić anatomiczną poprawność struktur oka i namierzyć ewentualne uszkodzenia, na przykład w obrębie rogówki. W celu ustalenia przyczyn uszkodzenia tej struktury stosuje się niekiedy test z fluoresceiną – jeśli da on wynik dodatni (barwnik przylgnie do zmiany), to przyczyna urazu była mechaniczna. Ujemny test z fluoresceiną wskazuje na wewnętrzny stan zapalny, który podrażnia rogówkę od środka.

Jak leczyć czerwono oko u psa?

Zalecana przez lekarza metoda, jaką należy leczyć czerwono oko u psa, zależy od ustalonej przyczyny problemu. Jeżeli na przykład jest nią alergiczne zapalenie spojówki, najczęściej wystarczy usunięcie alergenu z otoczenia psa, ewentualnie zastosowanie kropli do oczu z lekiem przeciwzapalnym. Mogą być one też stosowane przy stanach zapalnych o innej etiologii. Przy zakażeniach bakteryjnych konieczne może być zastosowanie antybiotyku. Leczenie jaskry obejmuje podawanie leków zmniejszających produkcję cieczy wodnistej lub, jako działanie doraźne, chirurgiczne nacięcie twardówki.

Zaczerwienienie oczu u czworonoga połączone z wysiękiem ropnym dobrze jest dodatkowo przemywać w warunkach domowych, stosując specjalne preparaty dostępne u lekarza weterynarii. Nie zaleca się stosowania naparu z rumianku oraz soli fizjologicznej.

Opieka okulistyczna w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Zaczerwienione oczy to objaw, którego nie wolno lekceważyć, ponieważ może być oznaką poważnych chorób, grożących nawet utratą wzroku zwierzęcia. Szybka diagnostyka i wcześnie podjęte leczenie znacząco zwiększa szansę na uniknięcie przykrych konsekwencji. Gliwicka Przychodnia Weterynaryjna na Śląsku świadczy komplet usług z zakresu okulistyki weterynaryjnej. Oferujemy zarówno badania różnicowe, w tym pomiar ciśnienia śródgałkowego i badanie dna oka, jak również zabiegi chirurgiczne dla cięższych przypadków. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.