Czerwone oczy u psa mogą być oznaką poważnych schorzeń lub urazu narządu wzroku zwierzęcia. Symptom ten zawsze powinien stanowić sygnał do wizyty u lekarza weterynarii. Oczy należą do najbardziej newralgicznych punktów w ciele psa, a stan zapalny w ich obszarze stwarza ryzyko utraty wzroku przez zwierzę. Zaczerwienienie oka nie zawsze ma poważne konsekwencje, jednak w każdym przypadku wymaga odpowiedniej diagnostyki.

Spis treści:
Przyczyny
Rozwój jaskry
Zapalenie spojówek
Uszkodzenia naczyniówki lub rogówki
Prawidłowa diagnostyka
Postępowanie terapeutyczne

O czym mogą świadczyć czerwone oczy u psa?

Czerwone oczy u psa są bezpośrednio wywołane nadmiernym przekrwieniem, co wynika z rozwoju stanu zapalnego. Przyczyny tego problemu mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego kluczowe znaczenie ma prawidłowe rozpoznanie schorzenia. Diagnostykę w tym zakresie mogą przeprowadzić specjaliści naszej Gliwickiej Przychodni WeterynaryjnejAniCura. W zależności od przyczyn powstania stanu zapalnego, zaczerwienienie może być mniej lub bardziej intensywne. Objawy mogą także dotyczyć różnych struktur oka bądź występować w obu gałkach. Nasi specjaliści są też gotowi pomóc zwierzętom w schorzeniach z dziedziny dermatologii, stomatologii, kardiologii, ortopedii czy neurologii.

Rozwój jaskry

Stan zapalny błony naczyniowej prowadzi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, co stanowi przyczynę jaskry. W przebiegu tej choroby następuje upośledzenie odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka. Jej nagromadzenie wywołuje wzrost ciśnienia, a w rezultacie stopniowe uszkodzenie nerwu wzrokowego i siatkówki. W skrajnych przypadkach jaskra u psa może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Pierwszym objawem problemu jest zwykle ból, łzawienie i zaczerwienienie oka. Jaskra występuje u psów nieco częściej niż u pozostałych zwierząt domowych.

Zapalenie spojówek

Zaczerwienienie może świadczyć również o zapaleniu spojówki, czyli cienkiej błony śluzowej. Warstwa ta pokrywa wewnętrzną powierzchnię powiek oraz twardówkę oka. Obszar ten jest niestety bardzo podatny na stany zapalne. Przyczyną zapalenia spojówki najczęściej jest alergia, w wyniku której następuje nieprawidłowa odpowiedź komórek odpornościowych w spojówce na określony czynnik występujący w powietrzu lub innych elementach otoczenia. Z reguły eliminacja alergenu z najbliższego środowiska psa rozwiązuje problem. Zapalenie spojówki może jednak mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe, a do jego rozwoju dochodzi w wyniku przedostania się pod powiekę ciała obcego.

Uszkodzenia naczyniówki lub rogówki

Zaczerwienienie oka może być także powiązane z uszkodzeniem naczyniówki. Ten element oka, położony głębiej niż spojówka, jest bogato unaczyniony. Naczyniówka wyściela gałkę oczną od środka, a w części przedniej przechodzi w ciało rzęskowe. Jej stan zapalny prowadzi nie tylko do zaczerwienienia, ale też do zmian w tęczówce i rogówce. Objawy mogą być podobne do jaskry, dlatego bardzo ważna jest trafna diagnostyka. Stan zapalny nierzadko rozwija się również w wyniku uszkodzeń samej rogówki. Ta część oka znajduje się na samym przodzie, przez co jest najbardziej narażona na urazy mechaniczne.

Śpiący pies

Podjęcia jakich działań wymagają czerwone oczy u psa?

Czerwone oczy u psa to objaw, który często występuje w towarzystwie innych symptomów. W wielu przypadkach pojawia się obfita ropa, będąca objawem typowym dla zakażeń bakteryjnych, urazów mechanicznych, obecności ciała obcego czy poważnych form zapalenia spojówki. Wysięk ten różni się od prawidłowej wydzieliny z oczu bardziej gęstą konsystencją, mętnością, nieprzyjemnym zapachem i nierzadko ciemniejszym kolorem. Ropa zmusza psa do częstego przecierania i drapania oczu, co często pogarsza sytuację.

Prawidłowa diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest badanie okulistyczne, które pozwala na rozpoznanie przyczyn zaczerwienienia oczu. Z reguły konieczne są dokładne oględziny całego narządu wzroku, co ma na celu identyfikację wysięku, ocenę rozległości problemu oraz ustalenie stopnia nasilenia. Lekarz weterynarii sprawdza również, czy powieki prawidłowo się domykają i nie są podwinięte. Specjalista może także ocenić reakcję źrenic na światło i przeprowadzić dodatkowe badania. Zastosowanie lampy szczelinowej i oftalmoskopu umożliwia anatomiczną ocenę poprawności struktur oka oraz weryfikację ewentualnych uszkodzeń. Do ustalenia przyczyn urazów można wykorzystać test z fluoresceiną. Jeżeli barwnik przylega do zmiany, wynik jest dodatni i wskazuje na mechaniczne uszkodzenie. Wynik ujemny oznacza natomiast stan zapalny, który od wewnątrz podrażnia rogówkę.

Postępowanie terapeutyczne

Metoda leczenia zależy od przyczyn problemu. W przypadku alergicznego zapalenia spojówki rozwiązaniem problemu jest unikanie ekspozycji na alergen oraz zastosowanie kropli do oczu z lekiem przeciwzapalnym. Jeżeli przyczyną jest zakażenie bakteryjne, niezbędne może być użycie antybiotyku. Jaskrę leczy się za pomocą środków, które obniżają produkcję cieczy wodnistej. Istnieje też możliwość doraźnego działania poprzez chirurgiczne nacięcie twardówki. Jeśli zaczerwienieniu towarzyszy wysięk ropny, zaleca się przemywanie oczu oraz korzystanie ze specjalnych preparatów. Nie należy natomiast stosować popularnych metod domowych, takich jak użycie soli fizjologicznej czy naparu z rumianku.