Choroby skóry u kota mogą się pojawić w każdym wieku i to nawet u najbardziej zadbanego osobnika. Ze względu na swoje umiejscowienie należą do najszybciej zauważanych chorób. Nie chodzi jedynie o ewentualne zmiany skórne, jakie powodują, ale też o wyjątkowo wyraźne objawy, na które zwierzę często reaguje nasilonym drapaniem. Wiele chorób skóry daje podobne objawy do siebie, zatem zadaniem lekarza weterynarii jest dokonanie różnicowania i postawienie poprawnej diagnozy, umożliwiającej skuteczne leczenie.

Spis treści:
Kto się tym zajmuje?
Jak przejawiają się choroby?
Najczęstsze przypadki
Leczenie w naszej przychodni

Do kogo udać się z chorobami skóry u kota i jakie są ich objawy?

Dziedziną medycyny zajmującą się chorobami skóry i jej przydatków jest oczywiście dermatologia, lecz nie obejmuje ona swoim zakresem leczenia kotów. Nie figuruje ona na liście specjalizacji dostępnych dla lekarzy weterynarii, stąd każdy lekarz powinien posiadać rozległą wiedzę z tego zakresu. Wybierając lekarza weterynarii do uporania się z problemem skórnym, warto po prostu kierować się ogólną opinią i referencjami danego medyka.

Objawy

Choć choroby skóry u kotów mogą mieć bardzo różnorodną etiologię, to ich objawy często są do siebie nawzajem łudząco podobne. Stanowi to problem zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla właściciela oraz lekarza weterynarii odpowiedzialnego za leczenie. Mimo że dwie różne choroby mogą przejawiać się podobnie, to jeżeli ich patogeneza jest odmienna, postępowanie terapeutyczne również będzie zupełnie inne. Stąd kluczem do skutecznego leczenia jest kompleksowa diagnostyka, wymagająca szerokiej wiedzy i wnikliwości lekarza, a także aktualne badania laboratoryjne.

A zatem, z jakimi objawami może zetknąć się właściciel kota z chorobą skóry? Wiele z tych schorzeń przejawia się przede wszystkim świądem lub bólem. Jeśli kot wyjątkowo natarczywie się drapie, liże lub sprawia wrażenie stale poirytowanego, może to wskazywać na problemy ze skórą. Inną taką oznaką jest utrata sierści, również towarzysząca wielu chorobom. Niektóre z jednostek, które wymienimy poniżej, powodują wręcz powstawanie obszernych łysych placków na skórze zwierzęcia. Innym natychmiast widocznym objawem są różnego typu zmiany skórne, od owrzodzeń do guzków czy strupów. Przyczyny ich powstawania są równie różnorodne, jak ich formy.

Najczęstsze przypadki chorób skóry u kota

Gdy zaniepokojony stanem swojego czworonoga właściciel uda się do lekarza weterynarii, największym wyzwaniem jest odpowiednia diagnoza problemu. Wyzwaniem, ale nie problemem – lekarz powinien bowiem być w stanie rozpoznać przynajmniej orientacyjnie kilka z najbardziej popularnych chorób skóry u kotów, lub skierować czworonoga na odpowiednie badania.

Kot wychodzący

Choroby pasożytnicze

Do najczęstszych problemów skórnych u kotów należą te powodowane przez różnorakie pasożyty. Najczęściej kojarzone ze ssakami domowymi są pchły; te niewielkie owady żerują na bardzo różnych żywicielach, z których koty i psy są tylko ułamkiem. Niemniej często dają się one we znaki tym czworonogom. Pchła żywi się krwią ofiary, do której dostęp uzyskuje, nacinając skórę swoim kłująco-ssącym aparatem gębowym. Efektem ukąszenia jest czerwona plamka oraz świąd, niekiedy bardzo nasilony. Tym gorzej, że owady te lubią nakłuwać żywiciela w kilku miejscach. Kot, który nagle zaczyna uporczywie się drapać, z dużym prawdopodobieństwem ma na sobie kilka takich pasożytów. Na domiar złego pchła może przenieść się z kota na jego właściciela.

Innym pasożytem, szczególnie często występującym u kotów jest świerzbowiec, powodujący chorobę zwaną świerzbem. Świerzbowiec to niewielki pajęczak, żywiący się naskórkiem i płynem śródmiąższowym ssaków. Samice pasożyta drążą w skórze ofiar tunele, w których następnie składają jaja. Prowadzi to nie tylko do podrażnienia i uporczywego świądu, ale też do utraty sierści, która może rozlać się na duże obszary. Ponadto odchody pasożyta mogą powodować reakcje alergiczne, jeszcze pogarszające sprawę. Kot, drapiąc się, uszkadza skórę, zwiększając ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Charakterystycznym obrazem świerzbu są placki łysej, zaczerwienionej skóry, pokrytej łuszczącymi się, żółtawymi strupkami. Szczególną formą świerzbu jest tak zwany świerzb uszny, objawiający się – poza świądem – wydzielaniem z ucha brązowej, kleistej wydzieliny.

Choroby grzybicze

Skóra jest narządem często atakowanym przez mikroskopijne grzyby. Nie inaczej jest w przypadku kotów. Grzybice skórne są u nich powodowane przede wszystkim przez takie rodzaje jak Trichophyton, Malassezia i Microsporum. Grzyby z tych samych rodzajów często atakują ludzi. Objawy zakażenia mogą być bardzo zróżnicowane, co może zaciemnić diagnostykę. Przykładowo świąd towarzyszący chorobie może być bardzo nasilony, prowadzący do samookaleczeń u kota, ale może też nie być go w ogóle. Podobnie sprawa ma się z utratą włosów – może ona w ogóle nie wystąpić lub być bardzo widoczna. Objawem, który dosyć często występuje przy grzybicach skórnych, jest łuszczenie się skóry, pojawiające się zwłaszcza w okolicach pyska i pazurów.

Bakteryjne zapalenie skóry

Poza grzybami do patogenów atakujących skórę kotów należą również bakterie. Zazwyczaj do przypuszczenia inwazji na narząd potrzebują one naruszenia jego ciągłości, a zatem do bakteryjnych zapaleń skóry dochodzi często w wyniku pogryzienia przez innego kota. Patogenami są wówczas bakterie bytujące w kociej ślinie, na przykład rodzaj Pasteurella lub takie, które w prawidłowych warunkach żyją na skórze, nie uszkadzając jej, jak różne gatunki z rodzajów Pseudomonas i Staphylococcus. W wyniku zakażenia bakteryjnego nawet niewielkiej ranki może dojść do powstania ropnia, a w konsekwencji – ropnego zapalenia skóry.

Nowotwory skóry

Mówiąc o chorobach skóry u kotów, nie można zapomnieć o nowotworach dotykających tego organu. Nie każdy nowotwór jest złośliwy i nie każdy stanowi zagrożenie dla życia zwierzęcia, niemniej każda tego typu zmiana musi bezwzględnie zostać zdiagnozowana przez lekarza weterynarii onkologicznej.

Wśród nowotworów złośliwych skóry u kotów wymienić można przede wszystkim raki: podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego. Relatywnie częste u ludzi czerniaki złośliwe należą u kotów do rzadkości. Zarówno rak podstawnokomórkowy, jak i płaskonabłonkowy pojawiają się zazwyczaj u starszych kotów, przy czym ten pierwszy jest u nich wyraźnie częstszy niż u psów. Rak płaskonabłonkowy objawia się zwykle mnogimi guzkami, które mogą być pigmentowane, a w przypadku raka podstawnokomórkowego zmiana zazwyczaj jest pojedyncza. Nowotwory wymagają szybkiego leczenia, które u kotów sprowadza się z reguły do wycięcia zmiany, czasem uzupełnionego radioterapią.

Leczenie chorób skóry u kotów w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej

Wśród szerokiej oferty naszej placówki znajdują się także usługi z zakresu dermatologii weterynaryjnej, w tym leczenie chorób skóry u kotów. Proponujemy pełen wachlarz dermatologicznych badań diagnostycznych, włącznie z biopsją skóry, testami alergicznymi, badaniami zeskrobin oraz bakteriologią. Każde zwierzę zmagające się z problemami skórnymi otrzyma w naszej przychodni fachową pomoc, a właściciel będzie mógł liczyć na wartościowe porady naszych specjalistów. Jeśli coś w wyglądzie skóry kota lub jego zachowaniu Państwa niepokoi, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą placówką.