Chemioterapia u psa to jedna z metod leczenia nowotworów złośliwych u tych zwierząt. Niestety, nasi czworonożni podopieczni, podobnie jak my, nie są wolni od tych niebezpiecznych chorób. W niektórych przypadkach chemioterapia jest jedyną szansą na ocalenie lub przedłużenie życia zwierzęcia. W niniejszym artykule przybliżymy temat chemioterapii u psów i chorób, w jakich może być ona pomocna.
Spis treści
Na czym polega?
Leczenie w naszej przychodni
Kiedy stosuje się terapię?
Na czym polega chemioterapia u psa?
Chemioterapią nie tylko w przypadku psa, ale też innych zwierząt czy ludzi, nazywa się podanie (najczęściej dożylne) leków cytostatycznych, czyli substancji, które zabijają komórki nowotworowe i hamują ich dalszy podział. Niestety, leki te są wysoce toksyczne i uszkadzają nie tylko nowotwór, ale też zdrowe tkanki organizmu. Chemioterapeutyki stosowane u psów działają na różne sposoby, jednak ich wspólną cechą jest blokowanie podziału komórek. Antymetabolity szlaków enzymatycznych oraz blokery wrzeciona komórkowego oddziałują na konkretnym etapie podziału mitotycznego, natomiast związki alkilujące, antybiotyki oraz antracykliny działają na komórki w każdej fazie cyklu komórkowego.
W zależności od metody i bezpośredniego celu leczenia, chemioterapię można podzielić na:
– chemioterapię jako leczenie podstawowe – stosowaną przede wszystkim w nowotworach, które są wysoko wrażliwe na leki cytostatyczne;
– adjuwantową, czyli dodatkową, stosowaną jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego w sytuacji, kiedy nie udało się usunąć wszystkich fragmentów nowotworu;
– paliatywną – mającą zastosowanie w przypadkach nieuleczalnych i uwzględniającą jak największą redukcję objawów oraz polepszenie komfortu życia umierającego zwierzęcia;
– uwrażliwiającą – stosowaną w celu zwiększenia wrażliwości komórek nowotworowych na promieniowanie przed cyklem radioterapii.
Leczenie w Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura
AniCura – Przychodnia Weterynaryjna w Gliwicach oferuje kompleksowe usługi z zakresu onkologii weterynaryjnej, zapewniając opiekę na najwyższym poziomie dla naszych czworonożnych pacjentów. W ramach naszej oferty dostępne są badania histopatologiczne, zabiegi biopsyjne oraz różnorodne formy leczenia, w tym chirurgię onkologiczną. Ponadto nasza przychodnia oferuje również nowoczesne metody chemioterapii, które mogą być stosowane w leczeniu zaawansowanych nowotworów. Chcemy podkreślić, że diagnoza nowotworu nie musi oznaczać wyroku śmierci dla czworonożnych pacjentów. Nasz doświadczony zespół lekarzy weterynarii jest gotowy wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności, aby zapewnić odpowiednią opiekę chorym zwierzętom. Specjalizujemy się także w kardiologii weterynaryjnej, neurologii, dermatologii, stomatologii czy ortopedii.
W jakich chorobach stosuje się chemioterapię u psa?
Chemioterapia u psów jest metodą leczenia wielu różnych nowotworów złośliwych, w tym takich, które występują u psów stosunkowo często. Do najczęstszych chorób nowotworowych u psów należą złośliwe guzy sutka. Są one naturalnie przede wszystkim domeną samic, choć w rzadkich przypadkach dotykają również samców. Połowa złośliwych nowotworów sutka u suk daje przerzuty do odległych narządów, przede wszystkim płuc. Silnym czynnikiem ochronnym przed rozwojem tych nowotworów jest wczesna sterylizacja samicy. W przypadku zmian niewielkich i nisko zaawansowanych stosuje się leczenie chirurgiczne, w pozostałych przypadkach wdraża się najczęściej leczenie cyklofosfamidem lub fluorouracylem.
Naczyniakomięsaki
Naczyniakomięsaki to częste złośliwe guzy, dotykające śledziony. Bardzo wcześnie dają przerzuty do płuc, wątroby i mięśnia sercowego, a poza tym stwarzają duże ryzyko pęknięcia śledziony. Jeśli to możliwe, leczone są chirurgicznie, w przeciwnym razie również w ich przypadku stosuje się chemioterapię. Zaawansowane naczyniakomięsaki to jedne z gorzej rokujących nowotworów – nawet odpowiednio leczone zwierzęta przeżywają najwyżej kilka-kilkanaście miesięcy.
Mięsaki tkanek miękkich
Mięsaki tkanek miękkich pojawiają się przede wszystkim w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Są one zróżnicowane pod względem złośliwości. Guzy o niskim potencjale przerzutowania leczy się chirurgicznie, natomiast te o dużym stopniu złośliwości wymagają włączenia chemioterapii, najczęściej doksorubicyną.
Właściciel, który podejmie się zapewnienia swojemu podopiecznemu pomocy, musi niestety liczyć się z wysokimi kosztami takiego leczenia, które najczęściej wymaga powtarzania cykli kilkukrotnie. Do tego dochodzą koszty leków przeciwzapalnych, antybiotyków i dodatkowych badań diagnostycznych. Jeśli jednak właściciel zwierzęcia jest gotów ponieść wysokie koszty i spróbować uratować przyjaciela, najlepiej nie zwlekać z decyzją i podjąć leczenie jak najszybciej.