Cena USG kota to czynnik, który jest bardzo często brany pod uwagę przed jego wykonaniem. Badanie obrazowe w takiej formie stanowi nieocenioną metodę diagnostyki weterynaryjnej, a także pomaga w kontroli stanu zdrowia zwierząt. Za jego pomocą można precyzyjnie zobrazować narządy wewnętrzne kota, np. żołądek, jelita, pęcherz moczowy, wątrobę, nerki czy śledzionę. USG pozwala na ocenę ich struktur, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Koszty badania zależą od kilku czynników.
Spis treści:
Z czego wynika koszt i jak wygląda badanie?
Ultrasonografia jamy brzusznej
Wskazania i przeciwwskazania
Koszty
Ultrasonografia innych narządów
Z czego wynika cena USG jamy brzusznej kota i jak wygląda badanie?
Cena USG jamy brzusznej kota jest bezpośrednio podyktowana indywidualnym cennikiem każdego gabinetu. Badanie to można wykonać w naszej Gliwickiej Przychodni Weterynaryjnej AniCura. USG zapewnia dużą dokładność diagnostyczną, dzięki czemu pozwala na wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian w narządach. Badanie opiera się na wykorzystaniu specjalnego emitera i odbiornika fal ultradźwiękowych, które zapewniają wgląd w wybrane struktury bez negatywnego wpływu na organizm kota. W ultrasonografii stosuje się różne głowice, których dobór zależy od położenia konkretnego narządu. W naszej przychodni przeprowadzamy także badanie RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz liczne badania laboratoryjne.
Ultrasonografia jamy brzusznej
USG jamy brzusznej jest zazwyczaj dobrze tolerowane przez zwierzęta. W przypadku kotów badanie można wykonać na stojąco lub w pozycji leżącej. Metoda ta umożliwia diagnostykę różnych schorzeń jamy brzusznej, a także ich monitorowanie. Wyniki badania są dostępne od razu.
Kot przed wykonaniem ultrasonografii jamy brzusznej powinien pozostawać na czczo, dlatego nie może przyjmować jedzenia na około 6-8 godzin przed procedurą. W niektórych sytuacjach konieczne może być ogolenie okolic brzucha, szczególnie u kotów z gęstą sierścią. Warto wspomnieć, że w przypadku badania pęcherza moczowego zaleca się także, aby kot miał wypełniony pęcherz, co może wymagać ograniczenia dostępu do kuwety przed badaniem.
USG w takiej formie trwa kilkanaście minut. Obrazowanie struktur tkanek wewnętrznych odbywa się za pomocą głowicy pokrytej żelem, która jest przykładana do kociego brzucha.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniem do ultrasonografii w takiej formie są wszelkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego i moczowego, które występują u kota. Dotyczy to np. nieswoistego bólu i tkliwości, a także powiększenia obrysu jamy brzusznej.
USG zaleca się w przypadku długotrwałych biegunek i wymiotów, podejrzenia podrażnienia błony śluzowej jelit i żołądka oraz podejrzenia guza narządowego. Ultrasonografia może również służyć do kontroli wcześniej wykrytych zmian zwyrodnieniowych lub oceny miąższu narządów pod kątem ich wydolności.
Badanie jamy brzusznej przeprowadza się ponadto przy podejrzeniu niewydolności nerek, zmian w pęcherzu moczowym czy zapalenia trzustki. USG może być wykonywane także u kotek w ciąży.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania mogą być choroby skórne, takie jak świerzbowiec czy nużyca. Powodują one utrudnienie kontaktu głowicy ultrasonograficznej ze skórą zwierzęcia. Z badania trzeba będzie zrezygnować także w przypadku skrajnego pobudzenia lub agresji kota. W takich przypadkach można rozważyć łagodne uspokojenie farmakologiczne.
Od czego zależy cena USG nerek i innych narządów u kota?
Cena USG nerek i innych narządów u kota zależy od stanu zdrowia i wieku zwierzęcia, a także rodzaju badanego obszaru ciała. Różnice w cenach takich procedur wynikają również z lokalnych uwarunkowań.
Ceny można poznać telefonicznie lub bezpośrednio na miejscu w rejestracji. Na szczególną uwagę zasługuje badanie USG Fast, które znajduje zastosowanie w sytuacjach nagłych. Dotyczy to np. przypadków, gdy kot upadł z dużej wysokości, uległ wypadkowi lub miał konflikt z innym zwierzęciem.
Ultrasonografia innych narządów
Obecnie powszechnie wykonuje się badanie USG klatki piersiowej. Lekarz weterynarii może za pomocą tej metody ocenić stan serca, płuc czy opłucnej kota. Badanie pozwala na wczesne wykrycie różnych zmian, guzów, chorób sercowo-naczyniowych oraz innych patologii.
USG może dotyczyć także gałek ocznych kota. Badanie to służy do oceny ich struktur wewnętrznych, co jest pomocne w diagnostyce problemów dotyczących struktur zagałkowych oraz kości oczodołu. USG oka pozwala na sprawdzenie wymiarów soczewki, co pomaga w określeniu wskazań do ewentualnego wszczepienia sztucznej soczewki.
Badanie obrazowe może również obejmować tarczycę. Wskazaniem do jego wykonania jest podejrzenie chorób tego gruczołu, potwierdzone np. wynikami badań krwi. USG tarczycy pozwala na identyfikację i różnicowanie zmian ogniskowych – litych, zapalnych lub torbielowatych.